V Košiciach sa od 18. do 23. novembra uskutoční už ôsmy ročník Art & Tech Days. Festival pravidelne prináša do Košíc svetové mená z rôznych oblastí umenia, technológií, vedy a dizajnu. Tento rok sa medzi spíkrami objaví aj Benjamin James, priekopník generatívnej AI, ktorý povedie aj workshop k tejto téme. Okrem neho sa 21. novembra na Art & Tech Conference môžeš tešiť na známych architektov, urbanistov a odborníkov na spoločenské otázky ako sú vzťahy, vesmír, či samotné technológie. O tohtoročnej téme Periphery a o tom, prečo má zmysel spájať zdanlivo vzdialené odvetvia nám viac povedal riaditeľ Creative Industry Košice, Michal Hladký.

Michal Hladký, riaditeľ Creative Industry Košice

Creative Industry Košice (CIKE) organizuje Art & Tech v Košicich už osem rokov. Festival je obľúbený a má svoje pravidelné publikum. Ako ale vznikla samotná myšlienka spojiť zdanlivo vzdialené odvetvia – umenie a technológie? Videli ste pred rokmi a vidíte dnes potrebu tohto spájania?

Myšlienka prepojiť umenie a technológie pramení z aktivít spojených s rozvojom Košíc od roku 2007 a to práve v rámci príprav na Európske hlavné mesto kultúry. Vznikom IT Valley sa dynamicky rozvíjal technologický sektor, zatiaľ čo projekt Košice 2013 priniesol silný dôraz na kultúru a kreativitu. My v CIKE sme následne iniciovali vstup Košíc do siete UNESCO Creative Cities v oblasti Media Arts s cieľom spájať tieto dva svety kreativitu a technológie. To sa od roku 2016 realizuje aj v rámci Art & Tech Days, ktoré každoročne prinášajú svetových spíkrov, workshopy a umelecké aktivity zamerané na inovácie a interdisciplinárne presahy.

Aký je prínos festivalu pre Košice ako také? Uveďte príklady z minulosti.

Festival Art & Tech Days predstavuje pre Košice kľúčový nástroj na budovanie medzinárodnej reputácie a atraktivity. Získavame svetových odborníkov, ako sú architekt Winy Maas či urbanista Mitchell Joachim, alebo v minulosti Gene Kogan, Lisa Lang či Lou Downe. Títo ľudia prinášajú do Košíc globálne perspektívy a s mnohými následne pokračujeme v spoluprácach. Každé takéto podujatie prispieva k rozvoju lokálneho publika a reputácie Košíc ako miesta kde sa dejú relevantné a zaujímavé veci. Posilňuje to našu spoluprácu so zahraničím a zároveň ukazuje, že mesto je pripravené na nové trendy a inovačné prístupy.

Tento rok prichádzate s témou Periféria. Čo si pod týmto slovom predstavíte vy osobne?

Pre mňa periféria znamená priestor, kde sa rodí neobvyklá kreativita, alternatívne umenie a inovatívne myšlienky. Periféria musí byť kreatívna aj pri malom množstve zdrojov. Je to miesto, kde nie sú striktne dané pravidlá a kde majú ľudia možnosť experimentovať a tvoriť mimo hlavného prúdu. Táto téma symbolizuje otvorenosť k odlišným perspektívam a experimentálnym formám vyjadrenia, čo je presne to, čo chceme podporiť v Art & Tech Days.

Čo vás inšpirovalo k jej výberu a k výberu spíkrov?

Výberu témy predchádzali naše spoločné debaty s architektom Jozefom Olšavským, ktorý je za iniciatívou X-Utopia. Práve periféria bola jednou z tém, ktorú sme preberali vo vzťahu architektúry a územného rozvoja Východného Slovenska. Následne sme hľadali ľudí, ktorých by táto téma oslovila. Chceme priniesť unikátne pohľady a koncepty, ktoré vznikajú na okrajoch bežného myslenia. Snažili sme sa pritiahnuť odborníkov, ktorí dokážu inšpirovať svojimi skúsenosťami, ako napríklad Winy Maas či Mitchell Joachim, vizionár v oblasti bio-architektúry, ale aj umelcov a odborníkov na spoločenské otázky ako sú vzťahy, utópia, vesmír, či samotné technológie. Chceme, aby festival a konferencia priniesli široké spektrum pohľadov, aby každý návštevník objavil niečo nové, čo ho inšpiruje.

Festival trvá týždeň, hlavný program 21. novembra tvorí konferencia. Súvisia spolu jednotlivé časti programu? Ktoré z nich sú prístupné verejnosti?

Celý program festivalu je navrhnutý tak, aby návštevníci mohli zažiť komplexný pohľad na prepojenie umenia a technológií v kontexte festivalovej témy. Tento rok budú verejnosti prístupné nielen prednášky a workshopy, ale aj umelecké prezentácie, výstavy a opening podujatie. Konferencia, ktorá je hlavnou udalosťou, prináša výber naozaj špičkových spíkrov z medzinárodného prostredia.

Technologických nadšencov určite zaujme workshop s Benjaminom Jamesom, zakladateľom a výkonným riaditeľom 3D generatívnej platformy Atlas Design. Poviete nám o ňom viac?

Workshop s Benom Jamesom, zakladateľom platformy Atlas Design, prinesie účastníkom praktické znalosti o 2D a 3D AI generatívnom dizajne. Ben nie je len teoretikom, ale aj tvorcom a podnikateľom, a jeho workshop bude orientovaný na praktické použitie tejto technológie v dizajne. Jeho účasť na konferencii ako spíkra poskytne jedinečný pohľad na budúcnosť a využitie AI a generatívneho dizajnu. Záujemci sa naň môžu prihlásiť tu.

Akým spôsobom je do programu festivalu a konferencie samotnej zapojené umenie?

Umenie, hlavne media art, je srdcom festivalu a tvorí integrálnu súčasť všetkých podujatí. Art & Tech prinesie vernisáže dvoch umeleckých spoluprác a mediálne performance pri príležitosti výročia ateliéru nových médií Fakulty Umení. Zároveň workshopy, ktoré prinášame tento rok sú silne orientované na architektúru a dizajn.

Vy sám veľa cestujete a prinášate nápady a know-how aj domov na východ. Čo vidíte ako hlavný prínos stretávania sa na podobných podujatiach, ako vás to posúva?

Podujatia ako Art & Tech Days a ďalšie medzinárodné stretnutia prinášajú vždy nové perspektívy a inšpiráciu. Vďaka kontaktom dokážeme budovať a udržiavať prepojenia so zahraničím, ktoré pomáhajú formovať naše projekty. Zároveň pre mesto sú možnosťou zviditeľniť sa v medzinárodnom kontexte. Pre mňa je dôležité vždy to, čo sa dozviem a zažijem v zahraničí, prinášať späť, aby sme mohli byť doma o krok vpred a realizovali relevantné spolupráce.

Kto by si podľa vás určite mal kúpiť lístok na Art & Tech Conference a čo mu účasť prinesie?

Lístok by si mali kúpiť všetci, ktorí sa zaujímajú o prelínanie umenia a technológií – či už sú to umelci, architekti, IT profesionáli, ľudia z kultúry, akadémie, samosprávy alebo študenti. Konferencia im prinesie cenné kontakty, inšpiráciu od špičkových medzinárodných odborníkov a možnosť vidieť Košice ako mesto, ktoré aktívne podporuje inovácie a odvážne myslenie do budúcnosti.

Vyberte si to svoje z programu festivalu a pridajte sa na Art & Tech Conference. Máte šancu vstúpiť do komunity, ktorá si cení inovácie, kreativitu a transformačné myšlienky. Spoznajte nových ľudí, nadviažte nové spolupráce a naštartujte svoje vlastné projekty. Či už ste podnikatelia, kreatívni profesionáli, alebo jednoducho niekto, kto chce mať prehľad, táto konferencia je navrhnutá tak, aby podnietila vaše ambície a rozšírila vaše obzory.

Zdroj foto: Archív Art & Tech Days

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú