Na obežnej dráhe našej planéty sa toho od Studenej vojny zas tak veľa nezmenilo a špionáž medzi Spojenými štátmi a Ruskom je, zdá sa, aj naďalej v plnom prúde. Ako upozorňuje portál SpaceNews, naznačujú to aj pozorovania jedného z ruských špionážnych satelitov, ktorý mení svoju obežnú dráhu a vykonáva zatiaľ nepochopené manévre rôznych typov.

Medzitým USA sa chystajú už o niekoľko hodín vyniesť do vesmíru druhú sériu špionážnych satelitov, ktoré poletia opäť na rakete Falcon 9 americkej spoločnosti SpaceX. Podľa SPACE.com ide o netradičný prístup k špionážnym satelitom, keďže tentoraz sa vláda USA snaží o vybudovanie siete prieskumných družíc schopných v reálnom čase poskytovať potrebné dáta.

Blížia sa boje vo vesmíre?

Ruský špionážny satelit vykonávajúci zvláštne manévre je známy ako Luch 2 a podľa spoločnosti Slingshot Aerospace sa momentálne približuje ku komunikačnému satelitu Intelsat. Vo vesmíre je tento ruský špionážny satelit už vyše roka a stihol sa medzitým priblížiť k viacerým spojeneckým komunikačným družiciam, keďže zrejme ide jeho primárnu misiu.

Otázne je však čo v blízkosti týchto družíc vlastne robí. Medzi satelitmi ostávajú stále medzery desiatok kilometrov a s najväčšou pravdepodobnosťou tak ide o priame pozorovania. Čína v minulosti vyhlásila, že má v rukách technológiu na zamínovanie satelitov zariadeniami, ktoré je možné odpáliť neskôr tak, aby zneškodnenie pôsobilo ako nehoda či porucha. Keďže však medzi satelitmi ostávajú tak veľké rozostupy, k čomusi podobnému by dochádzať v tomto prípade nemalo.

rommma/freepik

Nie je jasné ani to, či je Luch 2 schopný načúvať komunikačným signálom vysielaným týmito satelitmi. Jeho pozorovanie je každopádne dôležitým údajom pre samotných prevádzkovateľov a výrobcov satelitov. USA pochopiteľne nechcú zaostať a už zajtra ráno chcú vyniesť vďaka rakete Falcon 9 do vesmíru viacero špionážnych satelitov.

Takmer sa zrazili

Pomerne nedávno takmer došlo aj k zrážke s jedným z ruských špionážnych satelitov, avšak v tomto prípade išlo o nefunkčný Cosmos 2221. S tým sa minula americká družica TIMED len o 20 metrov. Ide síce o starší satelit a jeho strata by nepredstavovala katastrofu, avšak vytvorenie množstva nových úlomkov by bolo pre ostatné družice vážnym problémom.

Misia NROL-186 má odštartovať o približne 5:11 a prvý stupeň rakety sa po oddelení druhého stupňa pokúsi o pristátie na autonómnej morskej lodi OCISLY (Of Course I Still Love You). Detaily o náklade bohužiaľ kvôli utajeniu známe nie sú a rozhodne nejde o prvú podobnú misiu, ktorú vláda USA tají.

Pomerne utajené bývajú dokonca aj lety malého raketoplánu či vesmírneho lietadla X-37B, ktoré slúži už dlhšiu dobu a má za sebou viacero misií, z ktorých každá nasledujúca trvala o niečo dlhšie. Kým niektoré časti nákladu sú v prípade tohto vesmírneho lietadla známe, primárny náklad ostáva vždy utajený a taktiež ide s najväčšou pravdepodobnosťou o špionážne zariadenia.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP