Niektorí ho považujú za podvod a pyramídovú schému, iní za aktívum tisícročia. Pohľady na bitcoin sú v investorskej komunite rôzne. Skutočnosť, ktorú ale nemôže nikto poprieť, je masívny nárast hodnoty, ktorú zaznamenal od svojho vzniku.

Bitcoin sa v roku 2010 začal obchodovať na burze za 0,0008 dolára. V tom čase sa kryptomeny dali nakúpiť cez Facebookové skupiny ako hokejové kartičky, alebo na prvých japonských zmenárňach, kde zostávalo už len dúfať, že za poslané peniaze na bankový účet vám skutočne pošlú bitcoiny na vašu peňaženku. Aj to za nevýhodný kurz s 50 % spreadom.

Čo je to spread?

Spread je rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou. Napríklad, na burze pri páre euro voči doláru, máme nákupný kurz 1,18 a predajný kurz 1,17. Aktuálny spread alebo cenový rozdiel je jeden cent. Ak sa menu okamžite snažíme znovu predať, predáme ju za menej výhodný kurz, ako keď by sme ju nakúpili.

U menej likvidných aktív, kde sme v minulosti zaradovali aj bitcoin a doteraz radíme menej známe kryptomeny, sa rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou môže pohybovať aj v rádoch niekoľko percent, či dokonca desiatok percent.

Pri bitcoine to bolo pri začiatkoch jeho globálnej adopcie na niektorých burzách aj 50 %. To znamená, že rovnaká firma vám sprostredkovala nákup bitcoinu za 2 centy a následne, ak ste ho chceli hneď predať, tak iba za jeden cent. Väčšine záujemcov sa ho v tom čase viac oplatilo ťažiť.

Od roku 2010 sa ale doba výrazne zmenila a dnes sa dá nakúpiť bitcoin na niektorých burzách dokonca bez poplatkov, s výhodným kurzom. Pozrime sa preto na reálne príklady, koľko sa dá zarobiť investovaním do najznámejšej kryptomeny a čo je na to treba urobiť.

Koľko by sme zarobili na bitcoine, ak by sme nakupovali od 2017?

V roku 2017 som sa prvý krát dozvedel o bitcoine. Spočiatku som bol opatrný a trvalo mi niekoľko mesiacov, kým som si o ňom naštudoval základné informácie a prvý krát nakúpil. Dokonca ešte o niečo skôr, ako som do najznámejšej kryptomeny investoval, som vyťažil svoje prvé Monero (alternatívna kryptomena ku bitcoinu, ktorá má anonymné platby).

Keď už som vlastnil svoje prvé kryptomeny, bol to pre mňa prvotný a dôležitý impulz sa aktívne zaujímaťa aj o ďalšie kryptonovinky.

Kryptomeny sú volatilné aktíva a za posledných 6 rokov zažili niekoľko poklesov aj rastov. Dôležité je ale ich dlhodobé smerovanie, ktoré sa prejavilo aj na cene. Zatiaľ čo bitcoin stál na začiatku roka 2017 okolo 1 000 dolárov. Tak v čase písania článku, 08. mája. 2023 sa obchoduje za 28 000 dolárov. To je 2 800 % nárast.

Cykly na bitcoine
Zobraziť celú galériu (5)
Cykly na bitcoine. Zdroj: kryptomagazin.sk

Cykly bitcoinu od jeho vzniku

2009 až 2011: Rast z 1 centa na 31 dolárov a pád na 2 doláre

2011 až 2013: Rast z 2 dolárov na 270 a následný prepad na 65 dolárov

2013 až 2015: Rast zo 65 dolárov na 1 100 dolárov a pokles na 170 dolárov

2015 až 2019: Rast zo 170 dolárov na 20 000 a pokles na 3 200 dolárov

2019 až 2023: Rast z 3 200 dolárov na 67 000 dolárov a pokles na 16 000 dolárov

Ja do bitcoinu pravidelne každý mesiac, už od roku 2017, investujem 200 euro. Používam metódu, ktorá sa nazýva DCA (dollar cost averaging). V praxi neriešim, či sa cena bitcoinu hýbe dole alebo hore, pretože počas niekoľkých nákupov sa mi nákupná cena spriemeruje a podobne ako pri akciách, rátaš s postupne rastúcou hodnotou.

Napríklad, ak by sme začali nakupovať bitcoin aj v čase, kedy bol na historickom maxime a pokračovali v stratégii DCA až dodnes, tak by sme boli napriek tomu stále v zisku. Cena síce postupne padla zo 67 000 dolárov len na 16 000 dolárov, kde sa vytvorilo aktuálne dlhodobé minimum, počas pádov sme ale realizovali niekoľko nákupov na rôznych cenách.

Nakupovanie bitcoinu od maxima
Zobraziť celú galériu (5)
Nakupovanie bitcoinu od maxima. Zdroj: bitcoindollarcostaverage.com

Prečo DCA funguje perfektne na bitcoine?

Na bitcoine DCA metóda dlhodobo funguje dokonca oveľa efektívnejšie, ako na akciách. Ako môžeme vidieť na grafe vyššie, bitcoin vždy dookola opakuje približne podobné cykly – 1 rok extrémne rastie, následne rovnaký pohyb počas jedného roka zaznamenáva opačným smerom a následne približne 2 roky konsoliduje okolo dlhodobého dna. A práve počas tejto 2-ročnej fázy cyklu vieme naakumulovať najväčší objem kapitálu.

Cykly na bitcoine
Zobraziť celú galériu (5)
Cykly na bitcoine. Zdroj: tradingview.com

V aktuálne prebiehajúcej fáze bitcoin od novembra 2021 do júna 2022 stratil nárazovo väčšinu svojej hodnoty. Počas tohto 8-mesačného obdobia, by sme zrealizovali pri stratégii jedného nákupu každý mesiac celkovo 8 nákupov.

Konsolidácia na dne ale trvá už takmer 12 mesiacov a nedá sa vylúčiť, že na rovnakých hodnotách bitcoin zostane, podobne ako v minulosti, ešte ďalší jeden rok. Práve súčasné obdobie konsolidácie na dne poskytuje investičnú príležitosť pre investorov, spriemerovať si svoje nákupné ceny na nižšie hodnoty a nakúpiť „lacný dip“. O DCA sme písali aj komplexný článok.

Čo ak by sme do bitcoinu investovali 6 rokov?

Od roku 2021 však svet zažil vojnu na Ukrajine a strach z rastúcej inflácie, z pohľadu ľubovoľného investora (do akcií aj do krypta) tak išlo o najhoršie možné obdobie. Ukážme si preto, koľko by sme zarobili, ak by sme pravidelne každý mesiac investovali do bitcoinu 100 eur počas dlhšieho obdobia 6 rokov.

Naša celková zainvestovaná suma počas tohto obdobia by bola 7 300 eur. Na účte by sme ale mali krásnych 22 226 eur, čo je takmer 205 % zhodnotenie. Zároveň by celá hodnota investičného účtu by bola približne 0,8 BTC.

Čo ak by sme nakupovali bitcoin 6 rokov
Zobraziť celú galériu (5)
Čo ak by sme nakupovali bitcoin 6 rokov. Zdroj: bitcoindollarcostaverage.com

Porovnanie s výnosom akcií Tesly

Spomedzi známych a stabilných aktív za rovnaké obdobie výnos bitcoinu prekonali iba akcie Tesly. Ak by sme do nich rovnako každý mesiac investovali 100 eur, tak dnes by bola hodnota portfólia takmer 31 000 eur. Čistý zisk by bol takmer 24 000 eur a zhodnotenie 333 %.

Zisk na akcie Tesly
Zobraziť celú galériu (5)
Zisk na akcie Tesly. Zdroj: aiolux.com

Porovnanie s výnosom S&P500

A čo klasické akcie? S&P500 patrí k najstabilnejším aktívam na trhu. Kopíruje výnos 500 najlepších a najznámejších akcií v USA. Jeho dlhodobý ročný výnos je dlhodobo a stabilne okolo 8 % a je vhodnou voľbou nielen len pre začiatočníkov – aj väčšina veľkých fondov má medzi svojimi aktívami nakúpený práve najväčší americký index

Aj napriek svojmu stabilnému výnosu a dlhodobému rastu za posledných 6 rokov za bitcoinom výrazne zaostal.

Koľko by sme zarobili investovaním do indexu
Zobraziť celú galériu (5)
Koľko by sme zarobili investovaním do indexu. Zdroj: aiolux.com

Ak by sme posledných 6 rokov každý mesiac investovali do S&P500 100 eur, tak dnes hodnota účtu by bola len 9 129 euro. Výnos je 28,59 % a čistý zisk 2 029 eur.

Americký index je ale v porovnaní s akciami Tesly a bitcoinu oveľa stabilnejšie a menej volatilne aktívum. Tak ako má oveľa menšie rastové pohyby a riziká, tak aj poklesy sú výrazne miernejšie. Preto sa o S&P500 hovorí ako o konzervatívnom aktíve.

Rady na záver

Väčšina začínajúcich investorov odkladá svoje rozhodnutie zainvestovať na burze. Či už z dôvodu, že je podľa nich neskoro nakúpiť alebo je to pre nich veľmi zložité.

Treba ale brať do úvahy, že hoci najlepšia príležitosť bola začať investovať pred 10 rokmi, druhá najlepšia je dnes. Už o rok tvoje úspory v dôsledku vplyvu inflácie môžu stratiť aj 10 % svojej hodnoty. Najväčší americký index S&P500, ktorý sa považuje dlhodobo za najstabilnejšiu investíciu, dosahuje približne 8 % ročný výnos.

Je veľká škoda svoje úspory nechať znehodnocovať na bankovom účte. Ako začínajúci investor samozrejme nemôžeš očakávať, že budeš mať skúsenosti ako profesionálni investori. Mňa ale prvý nákup na burze viac motivoval vzdelávať sa o investovaní a zároveň som sledoval aktívnejšie fundamenty daných aktív, ktoré som vlastnil.

Pre niekoho poklesy môžu byť psychicky náročné a začne pochybovať, či vôbec je dobrým investorom alebo nakúpil na vrchole a už všetko bude iba klesať. Časom ale sám zistíš, že cykly na trhu nemôžeš ovplyvniť a počas poklesov sú jednoducho takmer všetci v strate. Poklesy ale môžeš využiť na nákup aktív za výpredajové ceny a počas rastu už iba zarábaš. Preto sa nepozeraj na poklesy ako niečo negatívne, ale naopak, vnímaj ich ako príležitosť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú