Nórsko neprestáva šokovať. Predaje elektromobilov búrajú nepredstaviteľné rekordy
Nórsko v oblasti predaja elektromobilov láme jeden rekord za druhým. Marec bol z hľadiska čísel veľmi silný a aj vďaka tomu, že Tesla na konci kvartálu aktuálne dodávala zákazníkom najviac elektromobilov vo svojej histórii, sa stal Model Y v marci absolútne najpopulárnejším autom v krajine.
Dostaň Fontech do svojich Google odporúčaní
Pridať ako preferovaný zdroj Fontech, odkaz sa otvorí v novom okneAko informuje InsideEVs, predajmi dokonca porazil aj všetky predané spaľováky dokopy.
Celkovo autá do zásuvky, teda elektromobily a plug-in hybridy, tvorili minulý mesiac v Nórsku až 91,1 % podiel nových predaných aút. V mekke elektromobily spaľováky už takmer nikto nechce, nakoľko iba každé desiate nové auto bolo na benzín či naftu. Z tohto ohromného podielu elektrifikovaných áut tvoria čisté elektromobily až 86,8 %.
Medziročne Nóri zaznamenali nárast v predajoch čistých elektromobilov až 20 %. Naopak, predaje plug-in hybridov v porovnaní s marcom 2022 klesli o 14 %, čo jasne naznačuje, že ani tento typ pohonu nedokáže konkurovať stopercentným elektromobilom a je iba akýmsi prechodným mostíkom medzi spaľovákmi a autami na batérie.
Tesla rozdrvila všetku konkurenciu
Absolútnym kráľom v predajoch nových áut v marci sa stal elektromobil Tesla Model Y. Elektrické SUV si zakúpilo až 7 442 zákazníkov, čím sa Model Y dostal na prvú priečku s výrazným náskokom. Celkovo si Model Y v marci uchmatol podiel až 38,4 % z trhu.

Na druhom mieste sa tiež nachádza elektromobil, ktorým je Toyota bZ4X. Tú si však zakúpilo iba 1 076 zákazníkov. Z hľadiska predajov sa v TOP 10 nachádzajú iba tri spaľováky, ktorými sú Volvo XC40 (933 kusov), Toyota Yaris (518 kusov) a Toyota Corolla (466 kusov).
Ako uvádza OFV na svojej stránke, Tesla sa pochopiteľne stala aj lídrom v oblasti celkových predajoch automobiliek. Spolu so 453 predanými Teslami Model 3 a zopár Modelmi X a S v Marci dodala zákazníkom v Nórsku 7 899 elektromobilov. Podiel nových elektromobilov Tesla v Nórsku tvorí až 40,8 %.

Hneď za Teslou sa nachádza automobilka Toyota s 2 498 dodanými vozidlami a na treťom mieste je značka VW s 1 700 dodanými autami.
K úspechu Tesly prispelo aj masívne zlacňovanie
Ceny elektromobilov značky Tesla v priebehu minulého roka niekoľkokrát vzrástli v Európe, ale aj v Číne či v USA. Fanúšikovia automobilky očakávali zastavenie rastu cien populárnych elektromobilov, no len málo z nich dúfalo v pokles cien, ktorý väčšinou nebýva taký typický.

Tesla ale začiatkom tohto roka pristúpila v Číne k výraznému zníženiu cien a podobného scenára sa o niečo neskôr dočkala aj Európa. Kalifornská automobilka ale mení ceny každú chvíľu, čo nám potvrdil aj zakladateľ DriveTesla.sk, Jaroslav Kapšo:
Je to tak, že ceny a podmienky sa stále menia. V princípe to funguje tak, že aj my keď s klientmi objednávame Teslu, prejdeme si aktuálne ponuky okolitých krajín. Niekde sú totiž započítané aj dotácie, niekde sú a niekde nie sú započítané DPH, niekde sú dokonca iné ceny pre súkromnú osobu a iné pre firmy.
Bežný človek keď si teda pozrie konfigurátor, on si síce porovnáva dve ceny, ale to sú ceny, ktoré nemajú započítané ďalšie dve, tri položky a potom, keď si to objedná, už je neskoro aby niečo v objednávke menil. Veľakrát sa teda stalo, že mi človek zavolal s tým, že už má objednané auto.
Väčšinou to ale dopadne tak, že škrtáme objednávku, zákazník príde o rezervačný poplatok 250 €, ale my mu dokážeme ušetriť ďalších 2 000 €. V priemere teda dokážeme vďaka našim skúsenostiam ušetriť klientom pri kúpe Tesly dve až tritisíc eur, nehovoriac o kope starostí a času.
Dostaň Fontech do svojich Google odporúčaní
Pridať ako preferovaný zdroj Fontech, odkaz sa otvorí v novom okneČítajte viac z kategórie: Elektromobilita
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú

Čínske autá útočia na svoju najväčšiu slabinu. Toto má byť riešenie, ako si získať Slovákov

Lucid nechtiac ukázal svoj najdôležitejší elektromobil. Dostupné SUV odhalilo aj svoju cenu

BYD chystá batériu, ktorá zmení elektromobily. Prvé kusy dorazia rekordne rýchlo, vieme kedy

Slávna čínska automobilka a bojuje o zákazníkov. Predaje chce zvýšiť rapídnym znižovaním ceny

Slovensko sa stáva elektromobilovou veľmocou. Pomáha nám gigant, ktorého sa EÚ snaží zastaviť
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Jedna z najväčších slovenských bánk dnes mala problémy. Výpadok zasiahol platby a ďalšie služby
PREMIUMOdložil som si 70 % mzdy a investoval 1 900 eur. Experiment ukázal, čo návody na bohatstvo nespomínajú

Rakúsko má 400 jazier na kúpanie, najlepšie nájdeš „na skok“ od Bratislavy

Rusko hlási doteraz najmasívnejší útok: Obrana zostrelila vyše 600 dronov, plamene zachvátili jednu z najväčších rafinérií

Kúsok od Bratislavy otvorili vyhľadávanú pekáreň: Dvaja golfoví tréneri začínali s 16-tisíc eurami a pečením v garáži
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Veľká zmena pre elektrokolobežkárov. Tieto modely už nebudú môcť na cesty, hrozí pokuta 300 eur
- Slovensko sa stáva elektromobilovou veľmocou. Pomáha nám gigant, ktorého sa EÚ snaží zastaviť
- Čína úplne ovládla autopriemysel. Tri známe značky porazili slávne svetové mená
- Slávna čínska automobilka a bojuje o zákazníkov. Predaje chce zvýšiť rapídnym znižovaním ceny
- Na tento solárny elektromobil čaká 50-tisíc ľudí. Po rokoch sľubov ide konečne do výroby
-
- Veľká zmena pre elektrokolobežkárov. Tieto modely už nebudú môcť na cesty, hrozí pokuta 300 eur
- Silná značka prináša do Európy batérie, ktoré vydržia 30 rokov. Sú lacnejšie
- Slovensko sa stáva elektromobilovou veľmocou. Pomáha nám gigant, ktorého sa EÚ snaží zastaviť
- Úplne skoncovali so spaľovákmi. Automobilka Stellantisu predáva zaujímavý elektromobil
- EÚ chystá veľký obrat v dotáciách, ktorý zareže čínske elektromobily. Slovákom to môže uškodiť
-
- Ďalšia nemecká automobilka je v kríze. Tržby prudko klesli, zruší tisícky pracovných pozícií
- Veľká zmena pre elektrokolobežkárov. Tieto modely už nebudú môcť na cesty, hrozí pokuta 300 eur
- Úplne skoncovali so spaľovákmi. Automobilka Stellantisu predáva zaujímavý elektromobil
- Po krachu ju všetci odpisovali. Slávna značka sa vracia s elektrickým strojom, ktorý vyzerá ako motorka
- Od 1. augusta platia tvrdšie pravidlá PZP. Slovákom hrozí pokuta až 900 eur aj vyradenie z evidencie
Ojazdené autá na Slovensku citeľne zdraželi. Priemerná cena stúpla, mení sa aj ponuka
Umelá inteligencia produkuje sofistikovaný podvod. Odborníci varujú pred novou vlnou
Zelená domácnostiam pokračuje, no podmienky stále chýbajú. SIEA prezradila, čo sa zmení
Extrémne sucho zasahuje už 38 % Slovenska. SHMÚ varuje pred kriticky vyschnutou pôdou
Na D1 pribudli nové ultrarýchle nabíjačky. Elektromobily sa nabijú solídným výkonom
USA spúšťajú globálnu alianciu pre 6G. Chcú získať náskok pred úhlavným rivalom
Klimatická zmena ohrozuje cesty, železnice aj letiská. Európa na nové extrémy nie je pripravená
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Jedna z najväčších slovenských bánk dnes mala problémy. Výpadok zasiahol platby a ďalšie služby
PREMIUMOdložil som si 70 % mzdy a investoval 1 900 eur. Experiment ukázal, čo návody na bohatstvo nespomínajú

Rakúsko má 400 jazier na kúpanie, najlepšie nájdeš „na skok“ od Bratislavy

Rusko hlási doteraz najmasívnejší útok: Obrana zostrelila vyše 600 dronov, plamene zachvátili jednu z najväčších rafinérií

