Izraelská spoločnosť AI21 Labs vyvíja vlastnú verziu umelej inteligencie, ktorá dokáže komunikovať s ľuďmi podobným spôsobom, ako ChatGPT, píše Jerusalem Post. Poskytne však jeden zásadný rozdiel, v ktorom ChatGPT práve nevyniká a došlo aj k jeho zákazu na školách a univerzitách. Tým je citovanie zdrojov informácií, ktoré pri svojich odpovediach používa.

Upraví a doplní existujúce texty

ChatGPT spôsobil vlnu nadšenia a zároveň obáv, keďže sa jedná o nesmierne pokročilý systém schopný rozoznávať súvislosti v konverzácii a zároveň si pamätať, o čom sa v konverzácii hovorilo a na základe toho upravovať aj svoje odpovede, ktoré sú väčšinou presné v takmer akejkoľvek téme. Má však svoje nedostatky a jedným z nich je práve neschopnosť uvádzania spoľahlivých zdrojov.

To sa snaží vyriešiť umelá inteligencia Wordtune Spices, ktorá netvorí text rovnakým spôsobom, ako ChatGPT. Miesto toho slúži ako spoluautor, ktorému používateľ odovzdá určitý text, pre ktorý systém následne ponúkne možnosti pre vylepšenie alebo doplnenie rôznych informácií. K tým zároveň ponúkne aj zdroje, ktoré sú pri písaní esejí alebo rôznych vysokoškolských prác nesmierne dôležité.

„Našou misiou v AI21 Labs je zmeniť to, ako ľudia čítajú a píšu pomocou umelej inteligencie s dôrazom na to, že neodstraňuje alebo nenahradzuje autora, ale ho posilňuje,“ vysvetľuje Ori Goshen, spoluzakladateľ spoločnosti. Wordtune Spices sa má stať len nástrojom, ktorý pomôže pri písaní.

Dokáže pomáhať

Už dnes dokáže umelá inteligencia poriadne pomôcť a to dokázal aj ChatGPT spoločnosti OpenAI, pomocou ktorého je možné odhaliť ochorenie mozgu s neuveriteľnou efektivitou a presnosťou.

Vedci prišli na to, že dokáže algoritmus GPT-3 identifikovať v spontánnej debate náznaky, na základe ktorých je možné diagnostikovať alebo predpovedať skoré štádiá demencie a to až v 80 % prípadoch. Tento zásadný pokrok v medicíne si zakladá na novom výskume, podľa ktorého je možné identifikovať neurodegeneratívne ochorenia práve pomocou rôznych rečových porúch, ktoré si zvyčajne sotva všimneme.

Zaháňa obavy z nahradenia

Takýto systém je schopný čiastočne zahnať obavy z toho, že umelá inteligencia nahradí ľudí úplne. Aj keď môže byť v istých veciach lepšia, z morálneho hľadiska je nutné s ňou zaobchádzať opatrne. Najväčšie obavy vzbudzujú systémy, ktoré dokážu tvoriť rôzne umelecká diela v podobe kresieb alebo malieb a to dokonca na požiadavku v štýle určitého autora.

rawpixel.com/freepik

Obzvlášť veľkým problémom je, že boli niektoré z týchto systémov trénované na existujúcich dielach bez toho, aby s tým ich autori súhlasili a dnes sú tak schopné, že týchto autorov nahrádzajú a berú im tak živobytie. Síce nie sú dokonalé, avšak v niektorých prípadoch sú výsledné diela skutočne na nerozoznanie od človekom vytvorených kúskov.

ChatGPT zatiaľ stále robí chyby a nie je spoľahlivý na 100 %, avšak už teraz nachádza rôzne využitia a pomáha dokonca aj amatérskym hackerom. Ako dodáva TechCrunch, Wordtune má pomáhať nielen s písaním odborných prác, ale tiež príspevkov pre blogy či dokonca finančných správ.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú