Aktualizované 16. januára o 6:00 – Raketa Falcon Heavy opäť úspešne odštartovala a vyniesla do vesmíru niekoľko družíc, vrátane utajeného armádneho satelitu pre Vesmírne sily USA.

O záchranu centrálneho stupňa sa tentoraz spoločnosť nepokúsila, avšak tie bočné simultánne pristáli naspäť na pobreží, pričom ich pristávanie zachytil dron. Počas piatich letov tejto rakety zatiaľ pristáli prídavné stupne v každom prípade, kdežto ten centrálny len raz a aj tak neprežil, keďže sa neskôr prevrátil počas prevozu.

Misia USSF-67 však pravdepodobne skončila úspechom, o úspešnom vynesení a oddelení nákladu firma kvôli utajeniu misie neinformovala. Utajená je totiž aj presná orbita, ktorú by mohol nepriateľ po zistení času jej dosiahnutia bližšie vyšpecifikovať.

Aktualizované 14. januára 2023 o 23:00 – Ako informuje SpaceX prostredníctvom siete Twitter, misia USSF-67 rakety Falcon Heavy sa odkladá na nedeľu, 15. januára v tom istom čase, teda o 23:55 nášho času. Dôvod odkladu spoločnosť neuviedla, môže sa ale jednať o počasie, dodatočné prípravy a podobne.

Pôvodný článok:

Donedávna najsilnejšia raketa v prevádzke, Falcon Heavy, už dnes večer vynesie do vesmíru utajený náklad pre Vesmírne sily Spojených štátov amerických, informuje portál Everyday Astronaut. Kvôli požiadavkám misie kľúčový segment rakety nepristane, napriek tomu môžeme očakávať čosi, čo žiadna iná raketa nikdy nedokázala.

Misia pre armádu

Falcon Heavy dnes poletí už piaty raz a ak pôjde všetko hladko, môžeme sa v tomto roku dočkať ešte ďalších štyroch letov tejto rakety, ktorú zatiaľ výkonom predbehla len SLS, tá je však viac než 10-násobne drahšia a unesie len o necelú polovicu ťažší náklad (podľa konfigurácie Falcon Heavy a toho, či sa počíta s pristávaním prídavných nosičov alebo centrálneho stupňa).

K štartu misie má dôjsť o 23:55 nášho času, teda len pár minút pred polnocou a náklad zamieri na geostacionárnu obežnú dráhu Zeme, ktorej presné parametre nie sú známe. Známa nie je ani hmotnosť nákladu, ktorá sa má ale podľa Everyday Astronaut pohybovať v rozmedzí od 2 380 kg do 5 380 kg.

Šanca na vyhovujúce počasie je momentálne na úrovni 80 % a môžeme očakávať pristávanie oboch prídavných raketových nosičov, ktoré sa vracajú takmer naraz. Centrálny stupeň pristávať nebude a to pre zvýšené požiadavky misie, keďže sa jedná o ťažší náklad mieriaci na vyššiu obežnú dráhu. Pri maximálnom vyťažení dokáže Falcon Heavy vyniesť na nízku obežnú dráhu 63,8 ton.

Predbehne ich ďalšia

Falcon Heavy aj raketu SLS môže už čoskoro svojou kapacitou, výkonom a veľkosťou predbehnúť raketa Starship, na ktorej pracuje takisto spoločnosť SpaceX. Podľa Muska existuje šanca na prvý orbitálny let už v marci, avšak,vzhľadom na dianie posledných dvoch rokov je možné očakávať ďalšie odklady.

Ak sa tento let predsa len podarí, stane sa Starship nielen najvýkonnejšou raketou v prevádzke, ale tiež v histórii a predbehne aj legendy ako Saturn V alebo Energija.

Na palube je ich niekoľko

Ako píše CNET, na palube sa má nachádzať hneď niekoľko satelitov. Jedným z nich je družica CBAS-2, ktorá váži 2 až 3 tony a je druhou svojho typu, ktorá sa dostane do vesmíru. Tento armádny satelit má zabezpečiť okrem iného aj komunikáciu medzi veliteľmi a vysoko postavenými vládnymi lídrami.

Na palube sa nachádza aj nákladný adaptér ESPA, na ktorý je možné upevniť niekoľko ďalších malých satelitov. Celkovo unesie 6 takýchto satelitov s maximálnou hmotnosťou 1 920 kg, pričom je systém vybavený aj vlastným pohonom. Vďaka tomu je možné dopraviť malé satelity na vlastnú obežnú dráhu, pochopiteľne nie príliš vzdialenú tej pôvodnej.

US Space Force/Wikimedia

V rámci tejto misie bude využitých 5 slotov, pričom jeden z nich využije satelit Catcher. Za ním stojí The Aerospace Corporation a jeho úlohou je monitorovanie vesmírneho počasia a potenciálnych rizík. Keďže sa jedná o utajenú misiu, živé vysielanie bude obmedzené a prenos z druhého stupňa pravdepodobne skončí skôr, než dôjde k odhodeniu aerodynamických krytov nákladu.

Aj tie sa SpaceX pokúsi zachrániť, avšak pokusov o ich zachytenie do obrovských sietí sa firma už dávnejšie vzdala a prišla na to, že je oveľa ľahšie ich vyloviť z oceánu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú