NASA už dávnejšie čelila ostrej kritika kvôli Vesmírnemu teleskopu Jamesa Webba (JWST), ktorého názov porušil zásady vesmírnej agentúry. Existujú totiž dôkazy o tom, že James Webb sa v minulosti stal súčasťou aktívneho vytláčania homosexuálov z postov federálnych zamestnancov.

Ako informuje UniverseToday, nové historické vyšetrovanie pod záštitou NASA žiadne riešenie neprinieslo a výsledky sú naďalej rozpačité. K premenovaniu teleskopu teda nepríde, napriek tomu chce ale agentúra od základu prehodnotiť kroky pri pomenúvaní družíc a ďalších vesmírnych projektov, vysvetľuje AAS.

Prvý prešľap svojho druhu

Predmetom kontroverzie sa pomenovanie teleskopu stalo v roku 2015, keď vyplávali na povrch informácie o tom, ako sa stal v minulosti James Edwin Webb, druhý administrátor NASA, súčasťou takzvanej levanduľovej paniky. Týmto názvom je označované obdobie v minulom storočí, kedy sa mnohí snažili vytlačiť z vládnych postov homosexuálnych zamestnancov.

NASA v novej správe tvrdí, že nenašla žiadne priame dôkazy naznačujúce zapojenie Webba do tohto škandálu a nesmierne dôležitý vesmírny teleskop, ktorý sa neustále pýši novými objavmi a kľúčovými míľnikmi, nepremenuje. Vyjadrenie Americkej astronomickej spoločnosti však dáva najavo, že sa na normy a výber mien družíc predsa len prehodnotia.

NASA

JWST je špecifickým prípadom. Kým pri vyberaní mena pre novú družicu alebo sondu dochádza k debate medzi zamestnancami a ku kompromisu, pričom platia aj isté pravidlá, názov JWST je výsledkom rozhodnutia administrátora NASA Seana O’Keefea, ktorý slúžil na tomto poste od roku 2001 do roku 2004.

Nevídané úspechy

Jedným z najväčších úspechov JWST je zmapovanie zloženia atmosféry exoplanéty do doteraz najväčšieho detailu. Podarilo sa mu potvrdiť prítomnosť vodnej pary, oxidu uhličitého a tiež procesu, ktorý je známy ako fotochémia a je kľúčom k hľadaniu mimozemského života.

Sklamali aj odborníkov

Rozhodnutie vesmírnej agentúry mnohých sklamalo a to vrátane odborníkov, ktorí túžia po rovnocennosti a férovom pracovisku. Pravidlá pritom jasne stanovujú, že by sa názvy nových projektov mali týkať samotnej misie a odzrkadľovať jej podstatu. Má sa jednať o jednoduché slovo, ktoré sa nebude pliesť s inými misiami alebo projektami NASA.

NASA/ESA/CSA

„V tomto momente prešiel odpor NASA od tvrdohlavosti ku vzdorovitosti. Už teraz odmietajú zamestnanci NASA používať to meno v prominentných publikáciách. Kráľovská astronomická spoločnosť tvrdí, že od autorov MNRAS očakáva nepoužívanie toho mena. AAS požiadala administrátora dvakrát aby znovu otvoril pomenúvací proces a neobdržala odpoveď. Je to problém, ktorý len rastie keď NASA odmieta jeho riešenie,“ vysvetľuje Jason Wright, profesor astronómie a astrofyziky prostredníctvom svojho blogu AstroWright.

Naďalej ostáva otázne, či sa NASA k tomuto problému postaví čelom a meno zmení. Verejnosť zatiaľ dostáva zmiešané signály – ak však aj k zmene názvu teleskopu nedôjde, je zrejmé, že vďaka silnej kritike verejnosti viac k podobnej chybe nedôjde.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP