Mars je po 50 rokoch ľudského prieskumu pomocou robotických zariadení posiaty odpadom, ktorý sme priniesli zo Zeme. Ako informuje prostredníctvom The Conversation Cagri Kilic, jedná sa až o 7 118 kg odpadu, pričom niektoré z týchto častí boli na Marse zanechané úmyselne, iné zase omylom.

Situácia sa komplikuje

Kilic ďalej vysvetľuje, že ľudstvo poslalo na Mars celkovo už 18 objektov v rámci 14 rôznych misií, pričom niektoré z týchto misií ešte stále neskončili a ich sondy či roveri fungujú dodnes. Aj týchto pár misií ale stihlo vygenerovať pomerne veľké množstvo odpadu, na ktorý často narážajú aj samotné prieskumné zariadenia, dodáva Phys.org.

Odpad z vlastného pristávania našiel aj rover Perseverance a všeobecne sa tento odpad rozdeľuje do troch kategórii – odhodené komponenty (kryty, tepelné štíty či padáky), neaktívne zariadenia (staré sondy a roveri) a nakoniec zariadenia, ktoré nezvládli pristátie a havarovali. Aj keď sa v poslednej dobe darí, pristávanie na Marse je pre pomerne malé sondy komplikované a nie vždy sa podarí.

NASA/JPL-Caltech/Úprava redakcie

Medzi najčastejšie patria práve odhodené komponenty, ktorých sa zariadenia zbavujú počas vstupu do marťanskej atmosféry. Práve kvôli rýchlosti a výške, v kombinácii s nízkou váhou týchto častí, dochádza k ich rozptýleniu do okolia a na pomerne veľkej ploche povrchu Marsu. Následne môžu byť presúvané marťanským vetrom.

Zastaví ho Starship?

V dohľadnej budúcnosti majú nahradiť dnes používané rakety oveľa modernejšie stroje, ako je napríklad raketa Starship či neskôr aj kozmická loď Susie. Ich zásadnou výhodou je, že sú navrhnuté tak, aby zvládli vstup do atmosféry a pristátie aj bez toho, aby sa zbavovali komponentov.

Môžu tak transportovať sondy či dokonca ľudské posádky na Mars a iné vesmírne telesá bez toho, aby vytvorili ďalší odpad. To však môžu dohnať v prípade nehody. Druhý stupeň Starship dosahuje na výšku 50 metrov a v prípade zlyhania vytvorí desiatky ton nového odpadu. Vesmír ale nie je možné preskúmať bez rizika.

Nachádzame ich pravidelne

Nájsť takýto odpad navyše nie je vôbec zložité či zriedkavé. Práve naopak, stáva sa tak pomerne často a len nedávno tak rover Perseverance našiel siete z padákov, ktoré použil počas pristátia. Okrem toho našiel vrtuľník Ingenuity aj obrovský kovový kryt, ktorý sa roztrieštil na menšie úlomky medzi kameňmi na povrchu Marsu.

NASA/JPL-Caltech

Značnú časť hmotnosti odpadu na Marse tvoria aj vyradené sondy, ako napríklad Viking 1 a 2, rover Sojourner, Spirit a nedávno sa k nim pripojil aj rover Opportunity. Keďže je ale prieskum Marsu ešte vždy vyhradený len pre špičkové vesmírne agentúry a sondy na ňom sú vzácne, jedná sa viac o relikvie, ako o odpad, tvrdí Kilic.

Kilic na záver vysvetľuje, že takýto odpad na Marse, ale aj na iných vesmírnych telesách, tvorí riziko pre budúce misie a výskum. Tím zodpovedný za rover Perseverance sa snaží neustále dokumentovať všetok objavený odpad a zisťujú tak, či môže dôjsť ku kontaminácii vzoriek odoberaných priamo na Marse.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú