V prísne stráženej a tajnej Oblasti 51, ktorá sa nachádza v Nevade, bolo zachytené záhadné lietadlo, informuje Interesting Engineering. Za jeho snímku vďačíme satelitom a nie je úplne jasné, o aký stroj sa jedná – môže ísť o bojovú stíhačku novej generácie, ale tiež nástupcu hypersonického lietadla SR-71 Blackbird.

Prečo je vystavený mimo hangáru?

Na záhadný stroj tajnej základne Vzdušných síl USA upozornil portál The Warzone, pričom sa odvoláva na komerčné satelitné snímky vyhotovené spoločnosťou Planet Labs, ktorá len nedávno zverejnila aj snímky údajných čínskych raketových síl.

Lietadlo na zemi dosahuje dĺžku asi 20 m a rozpätie krídel približne 15,2 m a má tvar delta-krídla bez chvostu. Nie je zatiaľ jasné, o aké lietadlo sa presne jedná, no podľa dostupných informácií môže ísť o bojovú stíhačku F-22 s hypersonickým pohonom, ktorú v minulosti spomínala spoločnosť Lockheed Martin – nie je ale jasné, či ju skutočne vyvíja.

Keďže však armáda tento stroj vôbec neskrýva, môže sa jednať aj o stíhačku F-16XL, ktorá sa testovala v 90-tych rokoch a nikdy nevošla do výroba. Toto je však nepravdepodobné a otázkou ostáva, prečo armáda vystavila takéto lietadlo mimo hangáru – tak ako oblasť monitorujú komerčné satelity, môžu sa na ňu dívať aj armádne družice nepriateľa. Podľa Popular Mechanics môže byť práve toto zámer a USA chce na nový stroj upozorniť.

Novodobý Blackbird

Vylúčenie nie je ani to, že sa jedná o hypersonické lietadlo SR-72, známe tiež ako „Syn Blackbirdu“. Na jeho vývoji pracuje takisto Lockheed Martin a po prvý raz má letieť v roku 2025, od svojho predchodcu sa však zásadne líši tým, že ide o dron bez akejkoľvek posádky.

Stroj je určený na prieskum, špehovanie a monitorovanie, nie na priamy boj. Presné parametre zatiaľ nie sú známe, avšak podľa pôvodných mal SR-72 dosahovať rýchlosť až do 6 400 km/h, čím prekoná svojho predchodcu takmer dvojnásobne a na pohone spolupracuje Lockheed Martin s firmou Aerojet Rocketdyne, ktorá je známa mnohými raketovými motormi ako RS-25 (Raketoplán a SLS), RS-68 (Delta IV) alebo RL10.

Kvôli extrémnym rýchlostiam, ktoré dokážu v atmosfére spôsobiť roztavenie množstva kovov, inžinieri vyvíjajú SR-72 z podobných materiálov, aké sa používali pre kľúčové komponenty medzikontinentálnych balistických striel či Raketoplánu.

Má byť síce oveľa väčší, než stroj na satelitnej snímke (až 30 m), avšak jeho demonštračný prototyp mal dosahovať dĺžku len 18 m. Kým sa ale k problematike nevyjadria príslušné autority, podstatu stroja nemožno definitívne potvrdiť.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP