doogee-y300-hodnotenieDoogee sa svojou ponukou zameriava skôr na lacnejšie smartfóny v nižších až stredných triedach. Všetky ponúkajú  príjemnú cenovku a k nej odpovedajúci hardvér, ktorý nikoho neurazí. Dnes si predstavíme ďalší smartón zo série Y, ktorá sa špecializuje na menšie, 5″ zariadenia s príjemným dizajnom, ktoré výborne padnú do ruky.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

Doogee Y300 je typickým zariadením série Y. Na rozdiel od ostatných, pri tomto modeli sú charakteristické črty naplno rozvinuté a ucítite ich už po prvom chytení smartfónu do ruky. To všetko sa podarilo zvládnuť s veľmi nízkym rozpočtom a cena sa zastavila na 105 €.

Kľúčové špecifikácie Doogee Y300:

  • Všeobecné:
    • GSM (2G): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
    • WCDMA (3G):  900 / 2100 MHz
    • 4G LTE: 800 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
  • Rozmery a váha: 138 x 70.6 x 6.9 mm, 168,8g
  • Displej: 5″, kapacitná LCD obrazovka s rozlíšením 1280 x 720 pixelov, Multitouch, 293 ppi, 2,5D zakrivenie
  • Čipset: MT6735 (64-bit)
  • CPU: 4 jadrá ARM Cortex A53 s taktom 1 GHz
  • GPU: Mali-T720
  • RAM: 2 GB
  • OS: Android 6.0 (Marshmallow) + grafická nadstavba
  • Pamäť: 32 GB + 32 GB vstavaná microSD (vymeniteľná a nahraditeľná za microSIM) (pre užívateľa dostupných 26 GB)
  • Fotoaparát: 8 MPx SONY IMX219 snímač, LED blesk, detekcia tváre, HDR, clona f/2.0
  • Predný fotoaparát: 5 MPx OmniVision
  • Video kamera: 1080p@30 fps,
  • Konektivita: Wi-Fi, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot, Bluetooth 4.0, microUSB, GPS s AGPS, štandardný 3.5mm audio jack
  • Batéria: 2200 mAh
  • Ostatné: Minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, informačná dióda, Dual SIM (nanoSIM, dual stand-by)

Doogee Y300 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>


Balenie

Plné prekvapení, u Doogee zaužívaný štandard

DoogeeY300-149
Doogee Y300 prichádza v modrej krabičke stredných rozmerov. Po otvorení uvidíme iba smartfón, ktorý je umiestnený na skrytej krabičke. V tejto krabičke sa následne skrýva všetko príslušenstvo, ktoré zahŕňa microUSB kábel, USB nabíjačku, plastový obal, handričku na displej, ochrannú fóliu, spinku na otvorenie dvierok pre SIM, adaptér z nanoSIM na microSIM, manuál a slúchadlá.

DoogeeY300-153
To však stále nie je všetko. Výrobca skryl jedno prekvapenie priamo do smartfónu, pre jeho nájdenie je potrebné otvoriť zásuvku pre karty SIM. Nájdete tam vysokorýchlostnú 32 GB microSD pamäťovú kartu.

DoogeeY300-252


Konštrukcia a dizajn

Na prvý pohľad úplne úžasná konštrukcia

DoogeeY300-210
„Wow!“, to bolo moje prvé slovo, keď sa mi tento smartfón dostal prvý raz do rúk. Tie pocity zo sklo-kovového tela s hrúbkou iba 6,9 mm pri iba 105-eurovom zariadení boli neopísateľné. To však stále nebolo najlepšie na celom mobile. Obe krycie sklá sú zakrivené 2,5D zahnutím.  S 2,5D zakrivením sa experimentovalo už pri Doogee Y100 Pro. Vtedy to ale nebolo veľmi dobre zvládnuté, pretože displej bol lemovaný ešte aj nepríjemným kusom plastu, vďaka ktorému táto technológia zakrivenia nevyužila ani zďaleka svoj potenciál.

DoogeeY300-161
Je však príjemné vedieť, že Doogee sa z toho ponaučilo a dalo vzniknúť niečomu, ako je toto. Smartfón nemá absolútne žiadnu ostrú hranu po bokoch. Všetko je dokonale zaoblené a displej prechádza do kovu plynulo. Z tohto dôvodu je radosť Doogee Y300 držať v ruke. Na dotyk pôsobí pevným dojmom, ktorý ešte viac zlepšuje celkový dojem. Spodná a vrchná hrana je však rovná, vďaka čomu je tento dizajn aj praktický. Zariadenie môžete bez problémov položiť na rovnú plochu a urobiť si spoločnú fotku bez statívu.

Na prednej strane nájdeme displej, ktorý sa snaží imitovať displej bez rámčekov, a to vďaka použitiu čierneho rámika. Pri vypnutom displeji ho nerozoznáte od displeja. Keď ho však zapnete, rozdiel si všimnete ihneď, ale rámčeky si zachovávajú normálnu, priateľskú veľkosť 2 mm. Pod displejom nenájdeme kapacitné tlačidlá a preto si budete musieť vystačiť so softvérovými tlačidlami. Nad displejom je umiestnený selfie fotoaparát, slúchadlo a svetelný senzor. Zadnú stranu zdobí logo výrobcu a hore v ľavom rohu šošovka fotoaparátu spolu s LED bleskom. Zvýšenú pozornosť odporúčam venovať tomu, kde smartfón pokladáte, pretože zadná strana je pomerne klzká a môže spôsobiť nechcené pády.

Na spodnej hrane okrem microUSB konektoru nájdeme aj mriežku pre reproduktor a mikrofón, a tiež zárezy pre lepší signál. Vrchná hrana obsahuje iba 3,5 mm jack a pár zárezov pre antény. Hardvérové tlačidlá si našli svoje miesto na ľavej strane vrátane tlačidiel hlasitosti a tlačidla napájania. Na pravej strane nájdeme kombinovanú zásuvku pre microSIM a nanoSIM alebo microSIM a microSD. Zásuvka sa však zasúva príliš hlboko a pri prechode prstom ponad hranu je možné ucítiť veľmi nepríjemný ostrý povrch.

Displej

Žiadne zázraky nečakajte

DoogeeY300-188
Doogee sa pri výrobe tohto smartfónu držalo pri zemi a stavilo na istotu. Doogee Y300 bol vybavený 5-palcovým displejom s HD rozlíšením, ktorý nebude vyžadovať toľko výkonu a energie na svoje fungovanie, než displeje s vyšším rozlíšením. Hustota pixelov 293 ppi poskytuje dostatočnú jemnosť. Jednotlivé pixely sú ťažšie viditeľné. Uvidíte ich až v prípade, ak je na displeji kvapka vody alebo trochu poškrabaná fólia na displeji. Pri silnom slnku je možné vidieť aj mriežku, v ktorej sú usporiadané pixely.

DoogeeY300-219
Sýtosť farieb dosahuje priemerných hodnôt, čo je normálne vzhľadom na cenu smartfónu. Horšie je to s pozorovacími uhlami, ktoré sú z väčšiny smerov a farieb bezproblémové. Pri pohľade z ľavého boku dochádza k výraznému skresleniu červenej farby na ružovú. Maximálny jas dosahuje výborných hodnôt a prácu na zariadení vám neskazí ani slnečný deň. To však nemôžem povedať o práci v šere. Minimálny jas je výrazný a vaše oči sa tak pri nočnej práci výrazne unavia.


Výkon a pamäť

Nemáme sa kam ponáhľať

DoogeeY300-200
Pri výkone muselo Doogee urobiť veľa kompromisov, nakoľko tenké telo nedokáže uskladniť veľké batérie. Rovnako je náročnejšie takéto zariadenie ochladiť. Doogee preto pristúpilo k ceste nižšieho výkonu. V tele Doogee Y300 bije čipset od spoločnosti Mediatek MT6735 so svojimi 4 jadrami ARM Cortex-A53. Tie bežia pod nízkym taktom iba 1 GHz. O vykresľovanie grafiky sa postará GPU Mali-T720. Výkonnostné zázraky nečakajte, ale pre bežnú prácu to nie je problém. Dokonca si môžete zahrať náročné hry ako napríklad Asphalt 8. Na najvyšších detailoch grafiky dochádza k značnému sekaniu. Miernym znížením detailov grafiky o jednu úroveň sa dostanete na úplne plynulú jazdu.

Pamäť je pri tomto zariadení riešená celkom zaujímavo. Výrobca deklaruje interného úložiska kapacitu až 64 GB. V skutočnosti však zariadenie obsahuje 32 GB interného úložiska a ďalších 32 GB dopĺňa od výroby vložená 32 GB vysokorýchlostná pamäťová karta. Pri prvom spustení máte na výber z 2 spôsobov formátovania tejto karty. Karta sa môže správať ako pamäťová karta alebo dokáže „splynúť“ s interným úložiskom. Táto technológia má však ešte stále veľa múch. Ako interné úložisko viete v jednom momente používať buď interné úložisko zariadenia alebo microSD kartu. Ak ich chcete vymeniť, musíte premiestniť všetky dáta medzi nimi. Táto funkcia má teda zmysel v prípade, keď je microSD karta väčšia než interné úložisko zariadenia. Toto ale vďaka limitom maximálnej veľkosti microSD karty vie byť celkom problém. Kúpiť 256 GB  microSD kartu v súčasnosti nie je problém. Horšie je nájsť zariadenie, ktoré ju podporuje. Doogee Y300 taktiež podporuje pamäťové karty maximálne do 32 GB.

Pamäť RAM dostala kapacitu 2 GB, čo nie je veľa, no na plynulý multitasking to úplne postačuje.

 

TIP: Pre zobrazenie hodnôt prejdite myšou ponad graf


Operačný systém

Mierne vylepšený Marshmallow

DoogeeY300-197
Doogee pri voľbe operačného systému použilo najnovší Android 6.0 Marshmallow. Čistý sa im ale nepáčil, a tak došlo aj k niektorým dizajnovým úpravám. Vysúvacia roletka s nástrojmi má svetlé pozadie. Večne živý Internet Explorer sa vrátil do mobilu ako Android aplikácia alebo skôr ikona aplikácie. Nechýbajú ani špeciálne funkcie a gestá, ktoré je možné aktivovať v nastaveniach zariadenia. Systém je sám o sebe veľmi stabilný a počas testovania som sa nestretol so samovoľnými reštartmi zariadenia. V jeden deň som mal problém zapnúť WiFi, ale problém sa po pár hodinách vyriešil a už som sa s ním neskôr nestretol.

Doogee Y300 podporuje základné gestá, akým je screenshot 3 prstami, ústrižky podržaním tlačidla domov, spustenie kamery 3 prstami, ovládanie hlasitosti 2 prstami alebo uzamknutie dvojklikom na tlačidlo domov. Hlbšie v nastaveniach nájdeme aj odomykacie gestá.

Zaujímavou funkciou je v systéme integrovaný vznášajúci sa panel, ktorý rozbalíte kliknutím na malú šedú bodku. Ponúka jednoduché skratky, napríklad vypnutie vypínania obrazovky, čistič procesov na pozadí, vznášajúci sa prehrávač videa a zvuku, a iné. Doogee Y300 je vybavený aj podporou bezdotykového ovládania.

Výdrž batérie

Celkom dobrá výdrž, ale pomalé nabínie

DoogeeY300-173
Do 6,9 mm hrubého tela sa vtesnala batéria o veľkosti len 2200 mAh. Možno sa to zdá málo, ale treba brať do úvahy prítomnosť HD displeja a čipsetu s taktom 1 GHz. Pri každodennom používaní zahŕňajúcom 30 minút hrania náročnejších hier, 2 hodín pripojenia na WiFi, 2 hodín pripojenia na mobilné dáta a zapnutou obrazovkou 2,5 hodiny, mobil zvládne bez väčších problémov jeden deň fungovania na jedno nabitie. Pri náročnom používaní, teda 5 hodín zapnutý hotspot a mobilné dáta, sa výdrž vyšplhala na 8 hodín. V benchmarku PCMark vydržal smartfón so zapnutou obrazovkou 8 hodín aj 32 minút pri miernom zaťažení kancelárskou prácou, prehrávaním videa, renderovaním stránok a úpravou obrázkov.

Smartfón podporuje pomalé nabíjanie pri štandardnom napätí 5V a 1A. Na nabitie zariadenia si preto pripravte kopu trpezlivosti a hlavne času. Budete potrebovať konkrétne 1 hodinu aj 50 minút na nabitie z 15% na 90%.

  

TIP: Pre zobrazenie hodnôt prejdite myšou ponad graf

Fotoaparát

8 MPx interpolarizovaný na 13 MPx

DoogeeY300-163
Doogee obsahuje ako hlavný fotoaparát 8 MPx snímač SONY IMX219 s clonou f/2.0. Následne sú však fotografie umelo zväčšované na 13 MPx, čo môže mať negatívny dôsledok na kvalitu fotografií. Ak máte preto možnosť to zmeniť, vyberte si v aplikácii fotoaparátu rozlíšenie čo najbližšie 8 MPx. Kvalita fotografii nie je zlá, fotografie sú väčšinou ostré, predovšetkým v móde HDR.

Fotografie v šere zvláda Doogee Y300 veľmi dobre. Expozícia sa však výrazne predĺži a preto je vhodné si so sebou pribaliť aj statív. Akceptovateľné sú aj fotografie vytvorené v úplnej tme. HDR snímky v tme sú trochu tmavšie než normálne, ale zato sú ostrešie.

Celú fotogalériu a fotografie vo vysokej kvalite nájdete tu.

Aplikácia fotoaparátu neprešla žiadnymi zmenami oproti tej, ktorú poznáme z čistého Androidu. Podporuje niekoľko základných filtrov a tie najnutnejšie nastavenia potrebné pre svoje fungovanie.

Multimédiá

Dá sa to aj s kompromismi

DoogeeY300-239
Vyššie spomínané kompromisy zasiahli aj kvalitu multimédií. HD displej stále dokáže uspokojiť nenáročného diváka. Ak sa pozerá viac osôb na displej, je dobré dať si pozor, aby sa pozerali čo najkolmejšie z ľavej strany. Vyhnete sa tak skresleniu červenej na rúžovú.

DoogeeY300-206
O ozvučenie sa dokáže postarať hlavný reproduktor, ale odporúčam niečo externé. Hlavný reproduktor má veľmi plochý zvuk a hrá trochu skreslene. Na basy môžeme už rovno zabudnúť. Priložené slúchadlá k mobilu vám potrebu basov dokonale uspokoja. To je dosiahnuté vďaka ich špeciálnemu tvaru.

Aplikácia hudobného prehrávača neprešla zmenami a ponúka všetko, čo poznáme aj z iných smartfónov s čistým Adnroidom. Ponúka tak jednoduchý ekvalizér s niekoľkými predvolenými profilmi, možnosti pre priestorový zvuk a ozveny. Rovnako aj prehrávač videí sa vôbec nezmenil.

DoogeeY300-screen-45

 

Konektivita

Nech žije LTE

DoogeeY300-248
Doogee Y300 obsahuje všetky základné spôsoby konektivity od microUSB, cez Bluetooth až po Wifi. Milovníci rýchleho internetu vždy a všade ocenia prítomnosť plnej podpory slovenských LTE frekvencií. Príjem signálu je na dobrej úrovni a signál chytíte takmer všade. Smartfón podporuje funkciu DualSIM, vďaka ktorej môžete do kombinovanej zásuvky uložiť 1 nanoSIM spolu s microSIM alebo microSIM a microSD kartou pre rozšírenie úložiska až do 32 GB.

DoogeeY300-194
Zamrzí absencia GLONASS-u, ale v praxi funguje smartfón ešte lepšie než smartfóny, ktoré ho majú. Prvý fix prebehne do 20 sekúnd. Zariadenie prešlo aj testom cez aplikáciu Moje Trasy, kedy bol smartfón nehybne voľne položený 43 minút. Hneď na začiatku počas fixu prešlo 45 metrov, no potom už držalo pevne svoju polohu a nelietalo po okolí. Z dôvodu technických komplikácií bol test v polovici prerušený a znovu spustený.

Signál je dostatočne presný a drží sa cesty, čomu nasvedčuje aj krátky záznam z aplikácie Endomondo. Celý záznam nájdete tu.

Ashampoo_Snap_2016.06.12_15h21m42s_068_

Záver

Doogee Y300: Málo je niekedy viac

DoogeeY300-208
Doogee si pri výrobe dal naozaj záležať. Výborná konštrukcia bez akýchkoľvek medzier, kde všetko do seba zapadá, je hlavnou prednosťou tohto smartfónu. Celkový dojem zlepšuje aj veľká ponuka príslušenstva, ktoré Doogee už tradične pribaľuje k svojim smartfónom. Oceniť musím tiež podporu všetkých LTE frekvencií a výborné GPS, ktoré vás nikdy v núdzi nesklame. Softvérová optimalizácia je na výbornej úrovni, aj keď sem-tam to zašklbnutie uvidíte, čo sa však pri 1 GHz dá očakávať a treba s tým počítať. Doogee Y300 by si mal kúpiť používateľ, ktorý nepotrebuje najvýkonnejší smartfón, ale uspokojí sa s menším výkonom, ale zato priemernou výdržou batérie a mobilom, čo výborne padne do ruky.

Kúpiť Doogee Y300 za 105 €

+Plusy -Mínusy
+Výborné konštrukčné spracovanie – Klzká zadná strana
+ Široká ponuka príslušenstva – Nie až tak výkonný čipset
+ Pamäťová karta v balení – Jeden zlý pozorovací uhol pri displeji

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú