Elon Musk: Starlink internet končí s beta testovaním, toto je dátum, odkedy začne novú fázu
Spoločnosť SpaceX vlani otvorila verejné beta testovanie internetového pripojenia zo satelitov Starlink. Od tej doby sa pripojenie rozšírilo do ďalších krajín, vrátane tých európskych, pričom si ho v testovaní objednali desaťtisíce ľudí. Starlink v otvorenom beta teste však čoskoro skončí. Stať by sa tak malo rok po otvorení verejnej bety, informuje The Verge s odvolaním na informácie Elona Muska na Twitteri.
Starlink opúšťa beta testovanie
SpaceX aj naďalej pokračuje s rozširovaním konštelácie satelitov Starlink na orbite, kde len pred niekoľkými dňami vyniesla ďalších 51 satelitov. Dovedna už bolo na obežnú dráhu Zeme vynesených takmer 1800 týchto satelitov, pričom cieľom spoločnosti je spočiatku dostať na orbitu až 12 000 satelitov s plánom rozšíriť konšteláciu až na 48 000 satelitov, ktoré poskytnú globálne internetové pripojenie.
Next month
— Elon Musk (@elonmusk) September 17, 2021
Testovanie tohto satelitného internetu pritom začalo vo verejnej bete ešte v októbri minulého roka, kedy si pripojenie, spolu s potrebným hardvérom, mohli zakúpiť prví testeri v programe. Beta verzia hardvéru však stojí 499 amerických dolárov (~412 €) a služba následne stojí ďalších 99 dolárov (cca 85 €) mesačne.

Pôvodne mal internet Starlink skončiť s beta testovaním už v auguste tohto roka. Aspoň tak to tvrdil Elon Musk ešte počas konferencie MWC, pričom predpokladal, že už v budúcom roku dosiahne toto pripojenie až 500-tisíc používateľov. Hoci sa plány s ukončením beta testovania oneskoria o 2 mesiace, ide o dobré znamenie toho, že satelitný internet spoločnosti je pripravený aj pre širšiu skupinu zákazníkov, nielen pre beta testovanie.
Satelitný internet od SpaceX bude aj na Slovensku
Doteraz pritom SpaceX predal vyše 100-tisíc zariadení pre beta testerov do 14 krajín sveta a môžeme predpokladať, že toto číslo sa bude po otvorení pripojenia a zrušení beta testovania ďalej rýchlo zvyšovať. Pripomeňme, že internet zo satelitov Starlink bude dostupný aj u nás na Slovensku, kde sa už spoločnosť zaregistrovala u Regulačného úradu, pričom ako dátum začiatku svojej činnosti uviedla 1. september.

NEPREHLIADNI
Internet od SpaceX mieri na Slovensko. Starlink je už registrovaný a mali ho spustiť
Pravdepodobne ale ide len o formálny dátum začiatku činnosti a internetové pripojenie zo satelitov Starlink bude na Slovensku spustené o čosi neskôr. SpaceX už pritom poskytuje internet Starlink v beta teste napríklad v Nemecku, Rakúsku, Belgicku, Francúzsku, Holandsku a Veľkej Británii. Firma vlani získala povolenie aj v Grécku a registrovala sa tiež v Taliansku, Španielsku Írsku a internet testuje už aj v Portugalsku.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú

Platíš za rýchly internet, no doma ti stále seká Wi-Fi? Chyba nemusí byť u operátora, toto si skontroluj

Aj zo Slovenska môžeš pracovať pre celý svet: Košice lákajú na globálne technologické projekty (ROZHOVOR)

Lacnej nafty sa tak skoro nedočkáme, analytici majú pre leto zlé správy

F-35 dostane desivého nástupcu. USA chystajú najpokročilejšiu stíhačku v histórii, toto o nej vieme

Harley-Davidson prinesie elektrický „Grom“. Štýlový LiveWire S4 Honcho osloví aj Slovákov s vodičákom typu B
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Ničí pečeň a ohrozuje mozog, aj jeden pohár denne môže stačiť. „Zdravšie“ verzie nápojov sú zradné, varuje gastroenterologička
PREMIUMAI agent ti môže niekoľkomesačnú prácu urobiť za 4 hodiny, tvrdí expert Martin Spano

Nová mapa medveďov odhalila najkritickejšie oblasti Slovenska: Jeden okres úplne dominuje v počte hlásení

Má len 23 rokov, nemá IT školu a jeho biznis mu generuje 860-tisíc eur ročne. Vsadil na populárny fenomén

Z malej firmy vybudovali logistickú sieť po celom Slovensku: Denne prepravia stovky ton tovaru
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- EÚ chcela odpísať milovaný pohon Slovákov. Pohorela však na plnej čiare
- Slovensko sedí na geotermálnom poklade. Čína nám práve ukázala, ako ho využiť naplno
- Nový vojnový film sa predvádza v plnej paráde. Dorazí už o pár dní, Slováci majú smolu
- Netflix má nový sci-fi hit od tvorcov Stranger Things. Herecká legenda prehovorila o návrate k Marvelu
- Čína predstavila ďalšie luxusné SUV. Nový plug-in hybrid štartuje pod 17-tisíc eur
-
- EÚ chcela odpísať milovaný pohon Slovákov. Pohorela však na plnej čiare
- Na Netflix práve dorazilo hviezdne sci-fi. Malo byť hitom roka, stal sa opak
- Nový vojnový film sa predvádza v plnej paráde. Dorazí už o pár dní, Slováci majú smolu
- Čínsky hybrid s výkonom 424 koní a dojazdom 220 km pod 15 000 eur? Toto auto zvalcuje trh
- Vodič išiel cez obec 252 km/h. Pokutu nedostane, zachránila ho technológia radaru
-
- O toto išlo Rusom celý čas. Obsadili jedno z najväčších ložísk dôležitej suroviny v Európe
- Vodič išiel cez obec 252 km/h. Pokutu nedostane, zachránila ho technológia radaru
- Na Netflix práve dorazilo hviezdne sci-fi. Malo byť hitom roka, stal sa opak
- Slovensko má pod nohami energetický poklad, ale využíva z neho len zlomok. Expert to nazval národnou hanbou
- BYD prepisuje históriu: Nové SUV zvládlo 4 300 km vďaka batérii s 5-minútovým nabíjaním, príde aj do Európy
V africkom štáte začala epidémia jednej z najhorších chorôb sveta. Šíri sa rýchlejšie, než ju stíhajú zastaviť
„Nič podobné človek ešte nevidel,“ tvrdí vedec. 1800 metrov pod morom objavili zvláštne stvorenie
Mal poraziť Microsoft, ale čaká ho veľký pád. Ruský technologický gigant prepúšťa vo veľkom
Lietadlová doprava v Európe čaká podľa expertov zlom. Namiesto klasických strojov príde niečo iné
Zbrojenie pokračuje, Grécku kúpi vojnové fregaty talianskej výroby
Prvý astronaut z Hongkongu je vo vesmíre, jeden z členov posádky ostane rok v kozme
Veľká nádej pre milióny ľudí. Vedci našli kľúč k liečbe vážnej choroby v netradičnom živočíchovi
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Ničí pečeň a ohrozuje mozog, aj jeden pohár denne môže stačiť. „Zdravšie“ verzie nápojov sú zradné, varuje gastroenterologička
PREMIUMAI agent ti môže niekoľkomesačnú prácu urobiť za 4 hodiny, tvrdí expert Martin Spano

Nová mapa medveďov odhalila najkritickejšie oblasti Slovenska: Jeden okres úplne dominuje v počte hlásení

Má len 23 rokov, nemá IT školu a jeho biznis mu generuje 860-tisíc eur ročne. Vsadil na populárny fenomén

