Ruský politik a riaditeľ Roskosmu, Dmitrij Rogozin, pozval Elona Muska na návštevu do Baikonurského kozmodromu. Z Muska si však ešte pred nedávnom uťahoval a dával najavo nenávisť k jeho firme, informuje Futurism.

V Baikonure je Musk vítaný

Dmitrij Rogozin, riaditeľ ruskej národnej vesmírnej korporácie Roskosmos, prostredníctvom Twitteru pozval Elona Muska na návštevu Baikonurského kozmodromu v Kazachstane.

Niektoré portály označili jeho pozvanie za tajuplné, s najväčšou pravdepodobnosťou však ide len o miernu jazykovú bariéru a za nejasnosťami statusov riaditeľa Roskozmu sa nič hlbšie neskrýva.

Roskosmos

Elon Musk v minulosti požiadal Vladimíra Putina na osobný rozhovor prostredníctvom aplikácie Clubhouse, nikdy k nemu ale nedošlo a podobne zrejme dopadne aj tento prípad. Musk totiž v poslednej dobe do zahraničia cestuje len minimálne a aj to pracovne.

Nemajú ho práve v láske

Rogozin síce tvrdí, že Muska veľmi rád privíta osobne, no v minulosti naznačovali jeho vyjadrenia pravý opak. Rogozina sa obzvlášť dotkol systém Crew Dragon – kozmická loď spoločnosti SpaceX, ktorá nosí astronautov k ISS a vzala ruským Sojuzom časť kontraktov. Musk na posmešky reagoval vtipnou poznámkou.

Pozvánka prišla v ten istý deň, keď ruská informačná agentúra TASS informovala, že Rogozin tiež pozval na rozhovor aj amerického riaditeľa NASA, Billa Nelsona. Ten sa údajne na rozhovor teší a čaká, kým sa zlepší pandemická situácia.

NASA

Táto pozvánka však bola už o niečo tajuplnejšia. „Niektoré záležitosti by mali byť prediskutované osobne,“ vyjadril sa v rámci pozvánky Billa Nelsona Dmitrij Rogozin.

Čo má Rusko v pláne?

Nie je úplne jasné, čo má vlastne Rogozin v pláne. Ide len o rozhovor pre televíziu, alebo ide o dôležitejšie záležitosti? Je nesmierne ťažké prečítať ďalší Rogozinov krok – na jednej strane gratuluje americkým miliardárom za súkromné suborbitálne lety, na druhej strane tvrdí, že opakovateľne použiteľné rakety sú ekonomicky nevhodné.

Toto tvrdenie je ale tak trochu ironické, pretože Rusko vyvíja vlastnú opakovateľne použiteľnú raketu, ktorá sa navyše nápadne podobá na Falcon 9.

SpaceX / Flickr

Týmto faktom konfrontovali Rogozina aj Rusi, odpovede sa však, pochopiteľne, nedočkali. Riaditeľ Roskosmu tiež podotkol, že 5. októbra chcú na Medzinárodnú vesmírnu stanicu vyniesť aj kinematografickú skupinu, ktorá celý proces zdokumentuje. Úmysly ale ostávajú nejasné.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú