Vzťahy medzi ruským vesmírnym programom a tými západnými akosi chladnú, najmä v politickej sfére. Len pred pár dňami sa Rusko zviditeľnilo článkom, v ktorom zvalili vinu za svoju deravú kozmickú loď na americkú astronautku a tentoraz prišiel na scénu aj samotný Dmitrij Rogozin.

Ten prostredníctvom sociálnej sieti Twitter na otázku opakovateľne použiteľných rakiet vyhlásil, že nie všetko musí byť opakovateľne použiteľné. Jeho slová nepotešia ani ruských občanov, ktorý výhody takejto techniky jasne vidia a cítia, že SpaceX im prevzal značnú časť trhu.

Čo majú kondómy spoločné s raketami?

Rogozin sa vo svojom tweete vyjadril nasledovne:

„Nie všetky predmety musia byť znovu použiteľné. Napríklad špáradlá, zápalky a injekčné striekačky. Ešte niečo musí byť jednorazové, inak ľudstvo stratí antikoncepciu. Vlastníme túto technológiu (znovu použiteľné rakety), zatiaľ v nej však nevidíme ekonomickú výhodu.“ -Dmitrij Rogozin

Flickr / SpaceX

Toto tvrdenie má, celkom očividne, hneď niekoľko problémov. Tým prvým je, že došlo k totálne nezmyselnému prirovnaniu komplexných rakiet ku každodenným predmetom, ktoré s nimi absolútne nesúvisia.

Špáradlá, prezervatívy a injekčné striekačky musia byť kvôli svojej podstate jednorazové. Následne tomu odpovedá aj ich cena. To však neznamená, že musíme jazdiť na jednorazových autách a lietadlách. Znížilo by to ich cenu? Samozrejme, z krátkodobého hľadiska. Má to akýkoľvek zmysel? Ani náhodou.

Ekonomickú výhodu majú, Rogozin to vie

Že v takýchto systémoch Rusi nevidia výhodu je vysoko nepravdepodobné, keďže im americká spoločnosť SpaceX práve pomocou znovu použiteľných rakiet vzala časť trhu a Spojeným štátom prinavrátila schopnosť vynášať vlastných astronautov do kozmu – a to za oveľa nižšiu cenu.

Najnovšia ruská raketa, Angara. Zdroj: Roscosmos

Nad znovu použiteľnými raketami už vážne uvažuje aj spoľahlivý spojenec Ruskej Federácie, Čína. Navyše tvrdenie, že Rusko „vlastní túto technológiu“, nie je podložené žiadnymi faktami. Podľa dostupných informácií zatiaľ na vývoji len pracujú.

Rogozinove vyjadrenie sa dotklo aj samotných Rusov. „Tak počkať, načo potom vyvíjame Amur-SPG?“, pýta sa jeden z reagujúcich. Amur-SPG alebo Sojuz-7 je, podľa Roskosmu, ruská opakovateľne použiteľná raketa.

Má sa skladať z dvoch stupňov a dosahovať celkovú výšku 48,8 m. Na nízku obežnú dráhu zeme vynesie približne 12,5 ton (v jednorazovej verzii) a ako palivo použije, podľa TASS, metán – podobne, ako väčšina moderných rakiet, ktoré momentálne vyvíja SpaceX, Blue Origin či ULA.

TASS/Roscosmos/GK Launch Services

Amur sa svojim vzhľadom nápadne podobá na trochu menšiu verziu rakety Falcon 9 a inšpirácia je tentoraz úplne jasná, všimol si ju aj Elon Musk. Takisto využije mrežové plutvy (tie SpaceX nevymyslel, ako prvý ich ale použil pre raketu v takejto veľkosti) a pristávacie nohy sú takmer identické. Celkom jasne ide o opakovateľne použiteľnú raketu a Rogozinove tvrdenia sú preto tak trochu mätúce.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú