Bezpečnostný audit základnej služby Národného zdravotníckeho informačného systému odhalil 150 nesúladov. Zameriaval sa najmä na procesy a technológie súvisiace s aplikáciou Moje eZdravie, kam patrí objednávkový systém na antigénové a PCR testovanie, prevádzkovateľom je Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).

Audit preveroval súlad prevádzkovateľa základnej služby s požiadavkami zákona o kybernetickej bezpečnosti a vyhláškou, ktorou sa ustanovuje obsah bezpečnostných opatrení. Z 267 všetkých auditovaných požiadaviek bolo 29 súladov, 73 čiastočných súladov, 150 nesúladov a 15 neaplikovateľných.

Kontrola v NCZI odhalila katastrofálne nedostatky

Audit sa uskutočnil od 1. októbra do 11. decembra minulého roka. Realizovalo ho Kompetenčné a certifikačné centrum kybernetickej bezpečnosti na základe nariadeného auditu kybernetickej bezpečnosti pre Národný bezpečnostný úrad.

Zobraziť celú galériu (0)
Pixabay (Úprava redakcie)

Národné centrum zdravotníckych informácií k priebehu auditu a nálezom z preverovaných oblastí nemalo výhrady a záverečnú správu odsúhlasilo 21. decembra 2020,“ informovala hovorkyňa NCZI Veronika Bauch.

Ako doplnila, národné centrum zaslalo 8. januára Kompetenčnému a certifikačnému centru kybernetickej bezpečnosti oznámenie o termínoch riešenia nesúladov auditu. Zadefinovalo a navrhlo termíny odstránenia nesúladov nariadeného auditu Národného bezpečnostného úradu.

NEPREHLIADNI
V ohrození môže byť aj Slovensko, varujú experti. Útok hackerov na železnice v Česku dvíha pre nás varovný prst

Zadefinované oblasti majú podľa Bauch špecifické termíny realizácie riešení, súhrnný termín realizácie väčšiny je 12 mesiacov od predloženia návrhu. U niektorých oblastí sa vzhľadom na nutnosť výberových konaní vykoná realizácia v priebehu 24 mesiacov.

Vzhľadom na bezpečnosť a citlivosť údajov Národné centrum zdravotníckych informácií nebude nateraz k výsledkom auditu poskytovať viac informácií,“ dodala hovorkyňa NCZI.

Problémov v štátnom IT je viac než dosť

Podľa informácií portálu Teraz.sk bol spomenutý audit vykonaný po hackerskom útoku, ktorý sa odohral ešte v septembri 2020. Konanie v tejto veci úniku údajov stále nebolo ani po polroku ukončené. Pripomeňme, že v tom čase unikli zo systému NCZI údaje až o 390 000 ľuďoch.

Údajným hackerským útokom malo byť pritom aj nedávne zlyhanie prihlasovacieho systému na očkovanie. Ten mal byť začiatkom marca podľa prvotných informácií cieľom DDoS útoku, čo spôsobilo závažné problémy pri registrácii na očkovanie. Ako sa nakoniec ukázalo, zlyhanie systému malo spôsobiť jeho preťaženie a nápor záujemcov, ktorí sa chceli objednať na očkovanie.

Štátny IT systém Národného centra zdravotníckych informácií čelil aj v uplynulých týždňoch veľkej kritike za spôsobené problémy a zásadné nedostatky objednávkového formulára pre vakcináciu, ktorý bol podľa mnohých nedôstojný.

NEPREHLIADNI
Dobrovoľníci, ktorých štát odmietol, spustili demo verziu očakovacieho systému. Má rôzne vychytávky a vyskúšať si ju môžeš aj ty

Problémový systém však už v polovici mesiaca nahradila nová „Čakáreň„. Kvôli pretrvávajúcim problémom bol ešte v marci odvolaný aj vtedajší riaditeľ NCZI Peter Bielik, ktorého vo funkcii dočasne nahradil Robert Suja.

V článku boli použité materiály SITA.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú