V susednom Česku došlo pred pár dňami ku kybernetickému útoku na systémy Českých dráh a Správy železnic, nešlo však o prvý útok na tamojšie štátne inštitúcie. Na hackerský útok upozornil český Deník N. Tento prípad útoku hackerov na železnice však nemusí byť posledným a v ohrození môže byť aj Slovensko. Experti na kyberbezpečnosť vyjadrili obavy, že podobný scenár sa môže odohrať aj u nás, informujú v tlačovej správe.

Česká Správa železnic čelila hackerskému útoku už od piatka 19. marca, kedy útočníci napadli systémy tohto štátneho podniku. Kybernetický útok spred niekoľkých dní potvrdili začiatkom tohto týždňa aj České dráhy. Útočníci sa tak zamerali na tieto dve inštitúcie približne v rovnakom čase, avšak podľa doterajších informácií nemala byť ohrozená bezpečnosť na trati.

Zobraziť celú galériu (1)
Freepik (úprava redakcie)

Zavádzame ďalšie preventívne opatrenia ku zvýšeniu kybernetickej bezpečnosti. Reagujeme na útok, ktorý sme odhalili minulý týždeň. Bezpečnostný systém na pokus hackera reagoval okamžite. Železničná prevádzka, ani jeho bezpečnosť ohrozené neboli a nie je,informovali České dráhy na Twitteri.

Prípadné ohrozenie údajov cestujúcich a únik informácií teraz prešetruje Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost v Česku. Ten už predtým varoval pred hrozbou útoku, ktorá by mohla byť spojená so službou Microsoft Exchange. Tento scenár ale zatiaľ nie je potvrdený.

Štátne podniky železníc však neboli jedinými, ktoré v uplynulých dňoch čelili útokom. Hackeri sa totiž zamerali aj na zdravotnícke zariadenia ministerstva vnútra, útok bol ale odvrátený. Len nedávno útočníci taktiež napadli systémy pražského magistrátu. Čoraz väčší počet kybernetických útokov tak významne zvyšuje riziko ohrozenia dôležitých vládnych inštitúcií aj ďalšie sektory.

Kybernetický útok môže zasiahnuť aj Slovensko

Odborníci na kyberbezpečnosť z Aliter Technologies upozorňujú, že riziko môže hroziť aj Slovensku. Útok pritom môže pochádzať z rôznych zdrojov, nemusí ísť výlučne iba o „vonkajší“ útok hackerov, za útokmi a napadnutím systémov môžu v niektorých prípadoch stáť aj samotní zamestnanci, uvádzajú experti.

Potenciálne dôsledky takýchto kybernetických útokov na železnice môžu byť vážne, a to od prerušenia prevádzky vlakov, poruchy napájania, poškodenia dobrého mena či straty osobných údajov zákazníkov,” vysvetľuje Vladimír Palečka, expert na kyberbezpečnosť slovenskej spoločnosti Aliter Technologies a dodáva: “Ešte horším scenárom však môže byť úspešný útok na komunikačný systém riadenia vlakov. Ten by mohol spôsobiť nehodu a ohroziť životy pasažierov.”

Riziko podobných hackerských útokov na systémy na Slovensku sa pritom môže podľa Palečku spájať aj s jednotným systémom riadenia vlakovej dopravy v rámci EÚ. Ten prepája počítačové systémy v jednotlivých členských krajinách, čo zvyšuje riziko aj v prípade útoku len na systém v jednej členskej krajine.

Zobraziť celú galériu (1)
FOTO TASR - Branislav Račko

„Takýto systém totiž dáva zelenú vlakom na dôležitých uzloch, určuje rýchlosť vlakov, riadi signalizáciu, monitoruje údržbu, zabezpečuje ochranu videa cestujúcich či riadi rôzne informačné systémy,” vysvetľuje Palečka.

S podobnými kybernetickými útokmi už majú skúsenosť napríklad v susednom Poľsku, kde sa 14-ročnému útočníkovi podarilo nabúrať sa do systému v Lodži a vykoľajiť električku. Dôsledkom tohto útoku boli aj zranení cestujúci.

NEPREHLIADNI
Severná Kórea „zakopala“ jadrové zbrane. Má svetovú elitu hackerov a začala využíva sofistikovanejší spôsob útokov

Vysoko sofistikované útoky si pravedpodobne budú vyžadovať podporu štátu. Hekerské skupiny majú rovnaký cieľ – ukradnúť informácie, aby získali finančný alebo strategický prínos. Motivácia skupín zamerať sa na železničné komunikačné siete sa môže pohybovať od čírej demonštrácie sily až k politicky motivovanému činu,” vysvetľuje Palečka.

Ako ďalej uvádza tlačová správa odborníkov na kyberbezpečnosť, v roku 2017 sa široko medializovaný útok skupiny Wannacry dotkol mnohých organizácií na celom svete. Nemecká Deutsche Bahn utrpela zlyhania systému a na stanici sa objavovali správy o ransomvéri na informačných obrazovkách.

Riziko kybernetického útoku na dôležité uzly aj vo vlakovej doprave tak môže číhať aj na Slovensko, je však otázne, aký dopad by mal útok hackerov v takom prípade.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú