Na hoaxy ohľadom šírenia, obetí, či dokonca „smrtiacich“ rúšok v súvislosti s prebiehajúcou pandémiou koronavírusu sme si na slovenskej dezinformačnej scéne už akosi zvykli. Od začiatku vakcinácie v decembri 2020 sa však začali opäť vo veľkom objavovať aj dezinformácie o vakcínach, ktorými očkujeme aj u nás, pričom tá najnovšia sa týka vakcíny AstraZeneca, upozornila stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR na svojom Facebooku.

Takmer 5700 Slovákov zdieľalo počas posledných dvoch týždňov tento príspevok, ktorý ako dezinformáciu označil už aj samotný Facebook. Ukazuje sekvenciu číslic „2008“ na ampulke vakcíny od výrobcu AstraZeneca, čo má podľa konšpirátorov potvrdzovať, že vakcíne mala v blízkej dobe (máj 2021) vypršať exspiračná lehota a preto sa s ňou malo zrýchlene očkovať na Slovensku.

Táto informácia pochopiteľne nie je pravdivá, čo pre agentúru AFP potvrdil Štátny ústav pre kontrolu liečiv aj výrobca vakcíny. Vakcína má v skutočnosti exspiračnú dobu iba 6 mesiacov, pokiaľ je správne uskladnená. Ako však celý hoax vznikol?

Keď sa nevinná ilustračná snímka dostane ku konšpirátorom

Ako informoval tím AFP Fakty, ktorý sa odhaľovaniu hoaxov venuje už dlhšiu dobu, súčasťou zdieľaného príspevku je snímka z vysielania spravodajskej relácie Tagesschau nemeckej verejnoprávnej televíznej siete ARD, kde bola použitá ilustračná fotografia vakcíny AstraZeneca, ktorú médiá obyčajne používajú.

Konšpirátori však z tejto fotografie vytvorili hoax, podľa ktorého mala byť vakcína od AstraZeneca vyrobená už v roku 2008 a po viac ako ako dvanástich rokoch od údajného dátumu výroby bola blízko k exspirovaniu. V skutočnosti sa začalo na vakcíne pracovať až 20. januára 2020, pričom Európskou liekovou agentúrou bola schválená 29. januára 2021.

Neprehliadni
Bill Gates a „smrtiace“ rúška. Slováci si našli v schránkach dezinformačné letáky

Zvislo napísané číslo na ilustračnej fotografii taktiež nemá s dátumom výroby vakcíny ani nič spoločné, čo pre agentúru AFP potvrdil aj predstaviteľ samotnej spoločnosti. Jedná sa o špeciálny kód, ktorý je používaný pre interné účely,  pričom dátum exspirácie vakcíny je na každej ampulke riadne uvedený.

Zobraziť celú galériu (2)
Vakcína AstraZeneca / Zdroj: TASR - Ján Krošlák

Tento jednoduchý, no nebezpečný hoax však nie je prvou a určite ani poslednou konšpiráciou ohľadom vakcín proti ochoreniu COVID-19. Nedávno sa po Facebooku šírili napríklad aj falošné informácie o vakcíne spoločnosti Moderna, ktorá mala údajne spôsobila závažné nežiaduce účinky u 21 % pacientov, ktorým ju podali.

Videl si už?
Slováci zosmiešnili Matoviča. Tisíce ľudí zdieľali na Facebooku hoax s fotkou premiéra počas návštevy Francúzska

Veľa podobných dezinformácií sa šírilo aj cez známy konšpirátorský web Bádateľ, na ktorý podal ešte v lete minulého roka podnet na trestné stíhanie aj súčasný minister zdravotníctva Marek Krajčí. V januári sa tomuto prípadu začala venovať aj polícia, ktorá začala trestné stíhanie voči portálu Bádateľ a jeho administrátorom za šírenie poplašnej správy.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP