Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Keď to nepretlačia na internete, budú bludy šíriť v tlačenej forme. Takúto stratégiu totiž po novom zvolili dezinformátori, ktorí do schránok vkladajú tlačený leták plný najrôznejších klamlivých informácií. Opäť upozorňujú na Billa Gatesa a „smrtiace“ rúška. Na šírenie tohto letáku upozornila polícia na stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Od začiatku pandémie sa najmä po internete rozšírilo nespočetné množstvo dezinformácií, hoaxov a konšpiračných správ, ktoré sa ľudí snažili aj bez podložených informácií presvedčiť o tom, že pandémia koronavírusu je len „divadlo“, že sú rúška „nebezpečné“, alebo že za všetkým stoja svetové elity, ktoré chcú ľudí začipovať a ovládať cez 5G siete.

Facebook a ďalšie sociálne siete znesú naozaj veľa a ani sa takýmto dezinformáciám príliš nebránia. Väčšinou ich odstraňujú až v krajných prípadoch. Miesto písania statusov a šírenia bludov v elektronickej forme však teraz neznámi dezinformátori investovali svoju energiu a drahocenný čas do stupídneho tlačeného letáku, ktorý roznášajú do schránok Slovákov.

Dezinformátori strašia ľudí už aj letákmi

Ako inak, aj v tomto prípade je hlavnou „hviezdou“ zakladateľ Microsoftu – Bill Gates, ktorého obviňujú z nenosenia rúška. To podporujú informáciami o ich neúčinnosti, pričom sa odvolávajú údajné štúdie z univerzít. V letáku sú uvedené aj klamlivé informácie o smrtiacich účinkoch rúšok, údajne môžu spôsobovať mŕtvicu a infarkt.

Toto tvrdenia však podkladajú citátom od zubného lekára, podľa ktorého „Vidíme zápaly na ďasnách ľudí, ktorí boli vždy zdraví a kazy u ľudí, ktorí ich nikdy predtým nemali“. Absurdné vyjadrenie nemá ale nič spoločné so strašením o mŕtvici a infarkte, ktorý majú tie „hrozné“ rúška údajne spôsobovať, no nespôsobujú.

Z citácie zubára však možno vyvodiť, že pri nosení rúšok zrejme mnohí začali zanedbávať ústnu hygienu. Bludné informácie v tlačenej forme na tomto letáku potom vyvrcholili tvrdením o tom, že skupina 1000 lekárov z Nemecka verejne vyhlásila, že celá pandémia je len hra a podvod.

Polícia preto upozorňuje, že kto takýto leták obdrží vo svojej schránke, mal by ho nahlásiť na najbližšom oddelení ako šírenie poplašnej správy. Za takéto konanie pritom môže neznámemu páchateľovi hroziť trest.

Ďalšie články:

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú