Druhá slovenská vesmírna družica je pripravená na svoju misiu. Vieme, kedy poletí a aká je jej úloha (+ďalšie detaily)
23. júna uplynú presne 4 roky od vypustenia prvej slovenskej družice skCube do vesmíru. Napriek veľkým očakávaniam sa jej misia skončila už po 569 dňoch, následne došlo k strate komunikácie. Teraz prichádza ďalšia. Druhý CubeSat zo Slovenska, označený ako GRB Alpha, je už pripravený a čaká na svoj let do vesmíru, ktorý by sa mal uskutočniť už v marci, informoval o tom na Facebooku Jakub Kapuš z firmy Spacemanic podieľajúcej sa na projekte družice GRB Alpha.
Na vývoji prvej slovenskej družice skCube pracovalo množstvo odborníkov zo SOSA, no do projektu sa zapojili aj študenti, ktorí pracovali na svojich bakalárskych a diplomových prácach. Išlo tak o výsledok veľkej snahy a práce množstva ľudí, ktorý bol na obežnú dráhu vyslaný presne 23. júna 2017.
Po zhruba roku a pol svojho fungovania však malá družica o rozmeroch 10 x 10 x 10 cm a hmotnosti len 1 kg prestala v noci z 12. na 13. januára 2019 komunikovať. Deň na to bola definitívne potvrdená strata prvej družice, ktorú Slovensko vyslalo do vesmíru. Skúšame to však znova.
Slovensko vyšle do vesmíru svoju druhú družicu
Prvý impulz prišiel ešte v októbri 2019, kedy sa účastníkom Medzinárodného astronautického kongresu vo Washingtone D.C. z Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach podarilo obsadiť 2. miesto v súťaži o vynesenie vlastného CubeSat satelitu veľkosti 1U. Vďaka tomuto úspechu sa mohli zúčastniť projektu GRB Alpha, ktorého cieľom je pozorovanie gama zábleskov z orbitálnej dráhy.
Po necelých 2 rokoch je druhá slovenská družica pripravená na svoj let. Veľký míľnik v jej vývoji prišiel aj v auguste 2020, kedy Letecká fakulta TUKE získala frekvenciu pre komunikáciu s družicou na orbite.
Ide pritom o nesmierne dôležitý krok pre zaistenie komunikačného kanálu s družicou, bez ktorého by bola prakticky nepoužiteľná. Družica bude komunikovať na frekvencii 437,025 MHz a prostredníctvom nej budú prijímané všetky potrebné údaje a telemetrické dáta, ktoré budú navyše prístupné pre všetkých rádioamatérov po celom svete.
„Na tejto frekvencii budete môcť prijímať základné aj detailné údaje satelitu v dvoch formátoch. Najzákladnejším údajom je volacia značka, takzvaný maják, ktorý bude vysielaný v Morseho abecede s rýchlosťou 18 slov za minútu.
Druhou, detailnejšou možnosťou, budú telemetrické údaje vo formáte paketu AX.25 s rýchlosťou 9600 bit/s a GMSK moduláciou. Tu sa príjemca bude môcť dozvedieť údaje o stave jednotlivých palubných systémov,“ informuje Letecká fakulta TUKE.
Ďalším dôležitým krokom pred vypustením družice do vesmíru bolo testovanie, ktoré družica GRB Alpha úspešne absolvovala začiatkom decembra 2020. Počas skúšok bola podrobená niekoľkým dôležitým testom, ktoré mali odhaliť prípadné nedostatky a problémy, aby ich bolo možné včas opraviť.
Celkovo absolvovala 3 dôležité skúšky. Prvou bol vibračný test simulujúci vibrácie počas štartu ruského Sojuzu, ktorý GRB Alpha do vesmíru vynesie. Ďalším krokom bol test v termo-vákuovej komore, ktorý mal odhaliť množstvo odpareného materiálu pri vákuu a teplote 60 °C. Poslednou zastávkou pred odoslaním satelitu do Ruska bola kalibrácia magnetometrov. (Magnetometer sa v družiciach využíva na monitorovanie zmien magnetického poľa)
Je pripravená na let
V momentálnej fáze je teda družica definitívne pripravená na svoj let do vesmíru a aktuálne čaká v Moskve na vynesenie raketou Sojuz 2, ktorá poletí z ruského kozmodrómu Bajkonur. Podľa posledných informácií by k štartu rakety malo dôjsť 20. marca.
Životnosť misie bola stanovená na minimálne 1 rok. Po vypustení bude musieť družica obehnúť niekoľkokrát po orbitách, aby sa mohla následne stabilizovať pomocou špeciálnych nedymových magnetov v držiakoch vytlačených na 3D tlačiarni.
Následne magnety nasmerujú svoje póly opačným pólom Zeme, čo v konečnom dôsledku spôsobí osciláciu družice počas letu na orbite. V prvotnej fáze po vypustení bude kontrolované „zdravie“ družice pomocou dát o teplote, napätí, GPS signálu a detegovaného gama žiarenia. Následne bude môcť spustiť operácie zamerané na pozorovanie gama žiarenia.
Družica bude „predskokanom“ projektu CAMELOT
Tento experiment je zároveň predzvesťou pripravovaného projektu CAMELOT (Cubesats Applied for Measuring and Localising Transients). Hoci dokáže pokryť len približne osminu efektívnej plochy v porovnaní s týmto projektom, jedná sa o predbežné potvrdenie zmyslu a účelu celej tejto misie, ktorá bude obsahovať najmenej 9 nanosatelitov veľkosti 3U. Tie budú taktiež vybavené detektormi pre meranie gama žiarenia.
Zároveň bude možné porovnať experiment s ďalšími už existujúcimi GRB družicami na orbite. Pre Slovensko však pôjde o druhý významný moment vo vynášaní vlastných družíc do vesmíru. Po úspechu prvej skCUBE družice, aj keď s predčasným koncom, sa tak môžeme pripraviť na vyslanie druhého významného projektu, ktorý zásadným spôsobom prispeje k meraniu gama žiarenia.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Mimozemské svety, lode ako zo sci-fi a veľké záhady. Toto sú aktuálne najväčšie úspechy ľudstva vo vesmíre
Zem dosiahla kritickú hranicu. Otepľovanie je najrýchlejšie v histórii
Skrývajú sa pred nami na tomto mieste? Vedci prišli so šokujúcou teóriou o mimozemšťanoch
Rusko si po rokoch priznalo porážku. Chce vlastný Falcon 9, ale neuvedomuje si kľúčovú vec
Vedci postavili Einsteinovu teóriu najťažšej skúške. Výsledok mnohých prekvapil
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Buď ju miluješ, alebo nenávidíš. Nová Kia prichádza s vychytávkou, ktorá rozdeľuje automobilový svet
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- PRVÝ TRAILER: Začnete si zamykať dvere, sľubuje tvorca. Votrelec dostane mrazivý prídavok
- Mafián Stallone opantal Slovákov. Vieme, čo bude s milovaným seriálom ďalej
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
-
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
- Plastov sa zbavíme raz a navždy. Vedci vymysleli niečo, čo je ešte lepšie ako recyklácia
- Mala napájať celý svet. Videli sme zabudnutý plán, ako chceli veľmoci „dojiť“ elektrinu z Afriky (+detaily)
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
-
- Výnimočný motor spasí elektromobily. Mercedes ukázal unikátny pohon, ktorý rozdrví trh
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Konečne je to tu. Slovenský film MIKI si už môžeš pozrieš online na obľúbenej službe
Amazon investuje ďalšie miliardy do AI. Chce zostrojiť niečo, čo tu ešte nebolo
Vysoké clá ohrozujú Atlantik. Môže za to napätie medzi USA a Európou
Zamestnanci v neistote. Technologický gigant plánuje rušenie pracovných miest
Objav, ktorý mení dejiny. Egypťania miešali magické nápoje s drogami
Drahé kovy na vzostupe. Konflikt na Ukrajine dvíha ceny zlata a striebra
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené