Veda prišla o jeden z najväčší rádioteleskopov sveta. Observatórium Arecibo v Portoriku je nenávratne zničené. K zrúteniu celej konštrukcie došlo len prednedávnom. Celú túto chvíľu hrôzy pri zničení observatória zachytil na videu dron, informuje Gizmochina.

Po mesiacoch čakania a rozhodovania o osude druhého najväčšieho observatória sveta rozhodla o jeho konci zhoda náhod. Presne začiatkom decembra došlo k absolútnej deštrukcii celého rádioteleskopu, ktorý bol zničený pádom ťažkej podpornej platformy.

Tejto udalosti predchádzali mesiace problémov, ktoré začali ešte auguste odtrhnutím jedného z hlavných lán, čo spôsobilo na parabole vyše 30-metrovú trhlinu. Situáciu neskôr v novembri zhoršilo uvoľnenie ďalšieho kovového lana.

Observatórium je nenávratne zničené

O budúcnosti Areciba sa potom rozhodovalo niekoľko týždňov, no podľa inžinierov bol stav observatória natoľko zlý, že predstavovalo veľké bezpečnostné riziko. Rozhodli preto o jeho demolácii. Tú však ani nestihli uskutočniť, 1. decembra totiž pád stoviek ton ťažkej platformy definitívne rozhodol o osude tohto rádioteleskopu.

Krátko predtým však došlo k zemetraseniu v susednej Dominikánskej republike, kvôli čomu sa začali objavovať špekulácie, že pád platformy spôsobila práve táto udalosť. Ako sa ale ukázalo, išlo len o zhodu náhod a zemetrasenie nemalo so zničením Areciba nič spoločné.

Katastrofa bola zachytená na videách

Spočiatku sa na internete objavovali len fotografie zničeného observatória, no teraz sa na verejnosť dostali aj dronové zábery, ktoré zachytávajú celý pád mohutnej konštrukcie kovovej platformy a deštrukciu rádioteleskopu. K tomu sa pridali aj zábery z kontrolnej miestnosti s videokamerou priamo v observatóriu.

Samotná kamera bola nainštalovaná len nedávno, aby zachytila prípadný kolaps platformy, čo sa nakoniec aj stalo. Podľa záberov na videu a z drona nepadla platforma priamo nadol, ale počas pádu sa vychýlila na jednu stranu a skončila na okraji veľkej paraboly. Na videu je taktiež vidieť, ako sa pri jej páde zničili aj vrcholy okolitých veží.

Dron bol v Arecibe použitý na inšpekciu stavu veže, z ktorej sa lano uvoľnilo v novembri, informuje CNET. Počas toho však prasklo jedno z 3 zvyšný lán (celkovo boli na každej veži 4 oceľové laná tvorené 170 drôtmi), čo spôsobilo preťaženie a reťazovú reakciu, po ktorej nasledoval celkový pád platformy.

Zobraziť celú galériu (1)
NAIC, Arecibo Observatory / Twitter

Štvrtý kábel na veži sa uvoľnil prednedávnom a z tejto strany tak platformu držali už len 3 laná. Na záberoch vidieť aj 4. lano nad zvyšnými tromi lanami, avšak to neslúžilo ako podpora platformy.

V momente pretrhnutia 3. podporného lana bol operátor dronu schopný otočiť kameru a zachytiť celý pád konštrukcie, ktorý si ale našťastie nevyžiadal žiadne zranenia ani obete. Presná príčina tejto udalosti stále nie je známa a je predmetom ďalšieho vyšetrovania.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú