Od vypuknutia ochorenia Covid-19 prešlo už pomerne dosť času a textilné rúška, respirátory, alebo iné ochranné pokrývky tváre sa stali súčasťou nášho každodenného života. Rúška sa dokonca stali natoľko populárne, že ich výrobou sa začali zaoberať aj takí giganti ako Apple či Xiaomi.

Rúška, továrne na hoaxy 

Okrem toho sa na internete objavilo aj množstvo hoaxov,  medzi obľúbené dezinformácie patrí najmä to, že vakcína proti ochoreniu Covid-19 môže zabíjať a nosenie rúšok je nebezpečné.

Práve posledné tvrdenie v plnej miere vyvracia najnovšia štúdia publikovaná v žurnále Annals of the American Thoracic Society skúmajúca dopad tvárových masiek na zdravie človeka. Vedci v uvedenej štúdii jednoznačne potvrdzujú, že nosenie rúšok žiadnym spôsobom neznižuje funkciu pľúc ani nijak neohrozuje naše zdravie, a to dokonca ani pri namáhavej fyzickej aktivite, informuje web ScienceAlert.

Pixabay

Závery sú jednoznačné, rúška nepredstavujú žiadne riziko

K tomuto záveru dospeli autori po preskúmaní všetkej dostupnej vedeckej literatúry, zameranej na účinky rôznych tvárových masiek a dýchacích prístrojov na fyziologické funkcie človeka. V štúdii vedci hodnotili viacero faktorov, medzi ktoré patrí napríklad množstvo spotrebovanej energie pri nadychovaní a vydychovaní, množstvo arteriálneho krvného plynu, činnosť srdca či prietok krvi do mozgu, upozornil portál MedicalXpress.

Špecificky u zdravých osôb boli účinky nosenia masky na uvedené fyziologické aspekty minimálne bez ohľadu na vek, pohlavie, vyvíjanú fyzickú aktivitu, alebo druh nosenej masky.

Jedinú výnimku tvoria pacienti s vážnym kardiopulmonálnym(srdcovopľúcnym) ochorením, u ktorých môže akákoľvek „prekážka“, ktorá dokáže vytvoriť odpor pri dýchaní, alebo akákoľvek zmena krvného plynu viesť k dýchavičnosti dostatočne veľkej na to, aby ovplyvnila schopnosť cvičenia – v práci sa vedci sústredili najmä na dýchanie počas zvýšenej fyzickej aktivity.

V štúdii vedci pripustili, že počas cvičenia môže byť nosenie masky nepríjemné a môže dôjsť aj k miernemu zvýšeniu odporu pri dýchaní. Okrem toho môžeme vdychovať o niečo teplejší vzduch, ktorý je mierne obohatený o CO2. Pri cvičení nosenie masky tiež môže spôsobiť, že naša tvár bude o niečo teplejšia a spotenejšia, tým to však končí – u zdravých ľudí to ovplyvní len zmyslové vnemy, nie srdcovopľúcne funkcie.

Vedci tvrdia, že ich výskum by mohol slúžiť ako základ pri hľadaní výnimiek o nosení tvárových masiek, tu je však potrebné zvážiť, či nenosenie masky u chorých ľudí nespôsobí vážnejšie problémy, ako jej nosenie, ktoré v špecifických prípadoch dokáže vyvolať dýchavičnosť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú