Najväčšia sociálna sieť má obrovský vplyv na každodenný život ľudí a šírenie informácií na svojej platforme. V posledných rokoch sa však roztrhlo vrece s konšpiračnými, dezinformačnými príspevkami a hoaxmi, ktoré akosi táto platforma nezvláda. Nástroje siete zlyhali aj pri vyhodnocovaní príspevku stránky, ktorá dlhé roky bojuje proti dezinformátorom. Facebook ju označil ako dezinformačnú, informoval o tom portál Infosecurity.sk.

Facebook má obrovskú zodpovednosť aj za informácie, ktoré sa jeho prostredím šíria bleskovou rýchlosťou. V posledných rokoch sú to však najmä pochybné a podvodné statusy, ktoré si získavajú najväčšiu pozornosť, pričom sa zdá, že sociálna sieť si s nimi nevie dať rady. Mnohokrát ohlasované nástroje často nefungujú alebo zakročia neskoro, no tentokrát zlyhali na plnej čiare.

Facebook zasiahol proti odporcom dezinformácií

Dôkazom je prípad, kedy táto sociálna sieť vyhlásila stránku Lovci šarlatánov, ktorá už 7 rokov bojuje proti medicínskym dezinformáciám, za dezinformačnú. To všetko kvôli jedinej fotografii, ktorá bola síce správne zdrojovaná, prevzatá z lekárskej fakulty Kalifornskej univerzity, no vo svojom statuse ju použila aj dezinformačná stránka z Ruska.

Pri vyhodnocovaní príspevku slovenskej stránky teda Facebook dospel k záveru, že ide o dezinformácie, hoci samotná fotografia nebola klamlivá alebo upravená pre dezinformačný status. Stránka Lovci šarlatánov sa tak po 7 rokoch svojej dobrovoľníckej činnosti a boja proti dezinformáciám dočkala nepríjemného prekvapenia a jej príspevok bol označený za dezinformačný.

Za stránkou pritom stoja mladí lekári, ktorí boj proti šíreniu podvodných medicínskych správ na internete a aj na Facebooku robia dobrovoľne, bez nároku na honorár. Od začiatku ich pôsobenia na tejto platforme sa im podarilo vyvrátiť a poukázať na obrovské množstvo lekárskych nezmyslov, ktoré sa šírili dezinformačnými kanálmi, na weboch a facebookových stránkach.

Ako teda mohli nástroje najväčšej sociálnej siete takto zlyhať? Pravdepodobne práve kvôli spomínanej fotografii, ktorú zdieľala aj ruská dezinformačná stránka. Facebook teda zrejme automaticky vyhodnotil, že sa príspevok na stránke Lovci šarlatánov môže spájať s dezinformáciami aj bez toho, aby informácie v konkrétnom statuse riadne overil.

Facebook „trestá“ dezinformačné stránky veľmi miernym spôsobom

Prekvapením však je, že proti dezinformačným stránkam na Slovensku zasiahol neskoro. Trvalo celé roky, pokým Facebook prikročil k obmedzeniu dosahu pri šírení statusov týchto stránok. Hoci im hrozil zrušením, niektoré doteraz fungujú naďalej. Kvôli tejto problematike sme kontaktovali aj agentúru zastupujúcu Facebook v Česku a na Slovensku, doteraz sme však na naše otázky nedostali žiadnu relevantnú odpoveď.

Práve Facebook by mal byť zodpovedný za kontrolu obsahu, ktorý sa jeho platformou šíri. Denne ide o miliardy príspevkov po celom svete a množstvo z nich je klamlivých alebo zavádzajúcich. Nástroje platformy zdá sa nie sú účinné a dodržiavanie pravidiel komunity zlyháva.

Pokiaľ by boli účinné, nedostalo by sa na Slovensko ani video amerického dezinformátora, ktorého Facebook zablokoval už pred rokom. Taktiež by sa dlhodobo nešírili medicínske bludy zo zdrojov ako Bádateľ.net. Prednedávnom to totiž vyzeralo tak, že Facebook tento dezinformačný kanál na svojej platforme zablokoval.

Zobraziť celú galériu (0)
Freepik (Úprava redakcie)

Ako sa však neskôr ukázalo, celé zo zinscenovali administrátori stránky Bádateľ.net, ktorá sa krátko po zrušení opäť stala aktívnou. Vtedy bolo potvrdené, že nešlo o zásah sociálnej siete. Detaily nájdeš v samostatnom článku. Momentálne je dosah príspevkov Bádateľa obmedzený a stránku Facebook nezobrazuje ani vo vyhľadávaní.

Medzitým ale na platforme vznikli ďalšie stránky s rovnomenným názvom, ktoré boli založené len 12. októbra. Pripomeňme len, že vo veci šírenia medicínskych dezinformácií podalo na stránku Bádateľ.net žalobu aj Ministerstvo zdravotníctva SR.

Ďalšie články:

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú