EÚ sa dohodla s operátormi na zdieľaní dát o polohe. Chcú obmedziť šírenie koronavírusu
V posledných dňoch sa na Slovensku vášnivo diskutuje o jednom z nových opatrení vlády premiéra Igora Matoviča. Ide o takzvané sledovanie ľudí, ktorí budú podozriví z nákazy koronavírusom. Toto opatrenie sa mnohým ľuďom nepáči, nakoľko sú presvedčení, že ide o narušenie základných ľudských práv. Podľa najnovších informácií je však dosť možné, že sledovanie by bolo prikázané samotnou EÚ. O téme píše Reuters .
Navrhované opatrenie zo strany vlády malo najskôr platiť celoplošne pre všetkých. Okrem toho sa mali zbierať údaje ako poloha, mená komunikujúcich, dĺžka hovorov či počet SMS správ. Tieto úvahy však spoločnosť rozdelili na dve skupiny. Prvá s nimi problém nemala a tej druhej sa takéto riešenie nepáčilo.
Diskusie prebiehali aj na sociálnych sieťach, no málokto si však uvedomuje, že zbieranie metadát prebieha bez ohľadu na to či koronavírus je alebo nie je. Okrem toho zabúdame na to, že používaním sociálnych sietí po sebe zanechávame ďaleko viac dát, pričom väčšina z nich je oveľa citlivejšia. Podrobnejšie sa o tejto problematike venuje,e v samostatnom článku.
Podľa najnovších informácií sa Európska komisia dohodla s hlavnými európskymi operátormi na zdieľaní údajov o polohe smartfónov. Cieľom má byť lepšie sledovanie šírenia koronavírusu. Reuters uviedlo, že Vodafone, Deutsche Telekom, Orange a 5 ďalších operátorov (Telefonica, Telecom Italia, Telenor, Telia a A1 Telekom Austria) sa v pondelok stretlo s komisárom EÚ pre vnútorný trh a služby, Thierrym Bretonom.
Konečná dohoda medzi nimi bola schválená včera, pričom všetky údaje budú anonymizované s cieľom chrániť súkromie používateľov. Na Slovensku platí toto opatrenie do skončenia krízy spôsobenej koronavírusom, najneskôr však do konca roka 2020. Podobnou cestu sa vybrala aj EÚ, ktorá taktiež informovala, že dáta budú vymazané ihneď po skončení tejto krízy.
Podobné riešenia so sebou nesú obavy zo strany verejnosti. Nachádzame sa však v situácii, ktorá si vyžaduje neštandardné riešenia. Aj v Číne, Singapure či Južnej Kórei využívali na boj s koronavírusom podobné riešenia. Okrem toho nad takýmto krokom uvažujú aj Spojené štáty americké, ktoré začali o poskytovaní údajov rokovať so spoločnosťami Google či Facebook, informuje Android Authority.
Zdá sa, že sledovanie sa javí ako účinné preventívne opatrenie, ktoré by bolo povinné tak či tak. Toto je len dôkaz, že Slovensko v súvislosti s opatreniami na nikoho nečaká. Naopak, snažíme sa inšpirovať krajinami, ktoré sa s koronavírusom vysporiadali najlepšie.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Už sa to začalo. Veľký operátor oznámil ostré zdražovanie, priplatia si takmer všetci
Slováci si našli nového miláčika. Tento mobil nestojí 1000 eur a poráža vlajkové lode Apple a Samsungu
Slovákov oberajú o tisíce eur denne. Veľký operátor upozorňuje nad novým sofistikovaným podvodom
Slováci majú poslednú šancu získať 20 GB dát za pár eur. Akcia operátora končí už dnes
Toto je technológia, ktorú čakali operátori po celom svete. Nový čip zvládne univerzálne 6G spojenie s extrémnymi rýchlosťami
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
NASA objavila 7 000-kilometrovú anomáliu nad Atlantikom. V útrobách Zeme sa odohralo niečo, čo zaskočilo vedcov
19-tisíc Slovákov trpí zákernou chorobou. Bežný zlozvyk, ktorý máš aj ty, zvyšuje riziko o 60 %
43-ročný Marián Gáborík má majetok 90 miliónov eur. V Trenčíne vybudoval vlastné športové impérium
Zdechovský: Slovensko má za miliardu vyšetrovaných podvodov. Je to unikát v rámci EÚ
„Idem preč,“ vyhlásil Trump a chcel vylúčiť 4 krajiny. NATO bolo na hrane kolapsu, odhalil Stoltenberg
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Zmeny v STK zaskočili Slovákov. Vysoké pokuty hrozia aj tým, ktorí auto už nemajú (PREHĽAD)
- Vyriešili najväčší zlozvyk vodičov na diaľnici. Slovákom hrozí pokuta za činnosť, ktorú robia denne
- Rýchlo a zbesilo má problém, ktorý ho môže pochovať. Veľké finále je v ohrození
- Jeden z najväčších sci-fi projektov posledných rokov je tu. Pokračovanie Predátora sa predstavilo v novej ukážke
- Na objavenie čakala 5000 rokov. Vedci našli záhadnú stavbu, z ktorej im padla sánka
-
- Zmeny v STK zaskočili Slovákov. Vysoké pokuty hrozia aj tým, ktorí auto už nemajú (PREHĽAD)
- Nikto niečo podobné neskúsil. Čína nechala vybuchnúť tri jadrové bomby za sebou, výsledky sú znepokojivé
- Na objavenie čakala 5000 rokov. Vedci našli záhadnú stavbu, z ktorej im padla sánka
- Policajti to ignorujú a riziko narastá. Vodičov začalo za volantom ohrozovať niečo horšie ako mobily
- Vyriešili najväčší zlozvyk vodičov na diaľnici. Slovákom hrozí pokuta za činnosť, ktorú robia denne
-
- Nikto niečo podobné neskúsil. Čína nechala vybuchnúť tri jadrové bomby za sebou, výsledky sú znepokojivé
- Zmeny v STK zaskočili Slovákov. Vysoké pokuty hrozia aj tým, ktorí auto už nemajú (PREHĽAD)
- Zem je zachránená. Odborníci našli konečné riešenie na klimatickú krízu, máme ho „pod nosom“
- Majú zásoby 85 miliárd m³. Do Európy začne prúdiť nový zdroj plynu z prekvapivej krajiny
- Ako je to možné? Teleportovanie existuje a dochádza k nemu každý deň
Obľúbená čínska značka všetkých prekvapila. Otvorila obchod budúcnosti, aký si ešte nevidel
Rusko získava kľúčové západné technológie. Zelenskyj ich v zostrelených zbraniach napočítal 100-tisíc
Slovákov okrádajú o tisíce eur na podvodných portáloch. SACKA upozorňuje na dovolenkový zločin
Putin sa jej bojí ako čert kríža. Ak USA dodá Ukrajine túto zbraň, Rusi s Američanmi skončili
Nemecké automobilky sa rútia do hlbokej krízy. Dodávatelia tŕpnu, masívne prepúšťanie je na spadnutie
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP