AMD to v poslednej dobe v konkurenčnom boji s Intelom myslí naozaj vážne. Na CES 2020 totiž spoločnosť predstavila novú radu mobilných procesorov Ryzen, pýšiacich sa konkurencieschopnosťou dokonca aj desktopovým Intelom.

Nová rada 7 nm procesorov prináša veľké množstvo radikálnych noviniek, vďaka ktorým sa AMD snaží vyrovnať konkurenčnému Intelu na poli mobilného výkonu. Aplikuje totiž architektúru Zen 2 aj do laptopového segmentu.

Nové procesory s touto technológiou zabezpečia nárast výkonu vďaka zdvojnásobeniu fyzických jadier, čo znamená, že najnovšia generácia procesorov Ryzen 4000 bude v najvyšších možných konfiguráciách obsahovať až 8 jadier. V kombinácií s technológiou Simultaneous Multithreading (SMT) tak procesory ponúknu u špecifických modelov až 16 vlákien.

AMD si takisto polepší pri organizácii tepla, keďže spoločnosť uviedla päticu procesorov s TDP 15W a dva silnejšie modely s TDP 45W, kedy môžeš očakávať maximálny výkon porovnateľný s tým pri herných strojoch.

YouTube

Procesory s TDP 15W, zamerané na menej náročnú skupinu konzumentov, vedie osemjadrový Ryzen 7 4800U s možnosťou zdvojnásobnenia logických vlákien a maximálnou možnou frekvenciou 4,2 GHz. Nasleduje ho Ryzen 7 4700U bez prítomnosti technológie SMT, ktorý s ôsmimi jadrami dokáže dosahovať výkon až 4,1 GHz.

YouTube

Týmto procesorom sekunduje šesťjadrová dvojica Ryzen 5 4600U a 4500U s maximálnym taktom až 4,0 GHz, pričom vyššia rada disponuje až 12 vláknami. V závese úspornejšej rady je ešte Ryzen 3 4300U s klasickým štvorjadrom bez SMT a maximálnym taktom až 3,7 GHz.

Na opačnom konci je silnejšia 45W rodina čipov. Osemjadrový Ryzen 7 4800H s najvyššou možnou frekvenciou až 4,2 GHz tak vďaka vyššiemu TDP má tendenciu udržať si výkon bez výraznejšieho podtaktovania v prípade enormného zaťaženia.

Dvojicu dotvára Ryzen 7 4600H so šiestimi jadrami a najvyššou možnou frekvenciu 4,0 GHz. Ako čip 4800H, aj 4600H bude mať k dispozícií technológiu multithreadingu a TDP sa bude pohybovať na úrovni od 35 do 45W.

Menšej evolúcie sa dočkali aj grafické jednotky. Aj v tomto prípade sa dívame na architektúru Vega, no s menším počtom grafických blokov, ktorých konečné maximum predstavuje 8.

Aj napriek menšiemu počtu blokov však dochádza k nárastu výkonu a vďaka optimalizácii 7nm výrobného procesu tak grafické karty dokážu pracovať na 1750 MHz, oproti minulým 1400 MHz čipom pracujúcim na 11 grafických jadrách.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú