Gigantický rádioteleskop FAST vybudovaný v Číne a uvedený do prevádzky len pred tromi rokmi už teraz zachytil opakujúce sa rýchle rádiové impulzy prichádzajúce z hlbokého vesmíru. Žeby sa ozval mimozemský život?

Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope, v skratke FAST, je gigantický sférický rádioteleskop s priemerom 500 metrov vybudovaný v údolí na juhozápade Číny. Jeho výstavba započala ešte v roku 2011 a do prevádzky bol uvedený v roku 2016. Teraz po troch rokoch hlásia vedci pracujúci na teleskope objav opakujúceho sa signálu z vesmíru, informuje Sciencealert.

Žeby mimozemšťania? Skôr nie!

Ide o takzvané rýchle rádiové impulzy označované aj ako FRB, pričom tieto impulzy sú veľmi krátke, no ich energia je silná. Impulzy k nám pritom prichádzajú zo vzdialených častí vesmíru. Prvýkrát sa signály FRB podľa údajov z Wikipédie podarilo zachytiť už v roku 2007 a odvtedy ich pozorujeme stále častejšie. Čo je ale zdrojom týchto signálov?

Ak si myslíš, že môže ísť o istý kontakt mimozemského druhu, možné to je, ale je skôr nepravdepodobné. Astronómovia si nie sú istí, čo je skutočným pôvodcom týchto signálov. Najpravdepodobnejšie ich spôsobujú čierne diery alebo neutrónové hviezdy, tiež nazývané ako magnetary. Aký je teda rozdiel objaveného FRB signálu rádioteleskopom FAST oproti skôr objaveným signálom?

Signál bol zachytený už v roku 2012

Signál zachytený teleskopom FAST, oficiálne označený aj ako FRB 121102, sa totižto opakuje. Zaujímavosťou je ale fakt, že nebol prvýkrát zachytený práve čínskym teleskopom, ale observatóriom Arecibo v Portoriku ešte v roku 2012. Odvtedy sa tento signál objavil viackrát, pričom vedci odhadujú, že signál k nám cestoval takmer 3 miliardy svetelných rokov.

Ako bolo spomenuté, presný zdroj signálu nie je známy. Jeho pozorovanie a tiež pozorovanie ostatných podobných signálov však môže pomôcť v budúcnosti k ich objasneniu a tiež porozumeniu ich pôvodu. Signál FRB 121102 sa tak zaradí do databázy signálov pozorovaných z vesmíru a jedného dňa bude pravdepodobne jedným z kľúčových odpovedí na doposiaľ nevysvetlené vesmírne javy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú