Portál Vice prišiel s odhalením, že spoločnosť Microsoft necháva svojich zamestnancov počúvať cudzie hovory prostredníctvom aplikácie Skype a asistenta Cortana, ktorý ale nie je na Slovensku oficiálne dostupný.

Domáci asistenti sú fajn a vedia zjednodušiť, prípadne automatizovať viacero úloh v domácnosti. Sú však neustále zapnutí, počúvajú každé slovo a práve to mnoho ľudí desí. Podľa portálu Vice mal nemenovaný pracovník Microsoftu poskytnúť niekoľko nahrávok, ktoré sú dlhé od 5 do 10 sekúnd, no niektoré nie sú vôbec časovo obmedzené. Spoločnosť sa voči obvineniam ohradzuje a podotýka, že to slúži len na zlepšenie prekladu v aplikácii Skype.

Nedá sa tomu zabrániť

Je nutné podotknúť, že k zhromažďovaniu údajov dochádza len v prípade, ak používateľ využíva funkciu prekladu v aplikácii Skype. Zhromažďovanie údajov má podľa vyjadrenia Microsoftu slúžiť len na zlepšovanie hlasových, vyhľadávacích a prekladateľských služieb. Niektorí zamestnanci opísali, že dokonca analyzovali jeden rozhovor, ktorý znel skôr ako sex po telefóne.

Existuje síce strojový preklad, no v snahe čo najviac ho vylepšiť mu pomáhajú aj interní zamestnanci, ktorí jednotlivé preklady analyzujú a prípadne ich opravujú. Informácia o zbere týchto údajov je vraj uvedená v obchodných podmienkach a používatelia sú tak s ňou oboznámení. Len málokto z nás ich ale číta.

Nenechaj si ujsť
Facebook je na hrane ďalšieho škandálu. Platil dodávateľom za prepisy zvukových nahrávok z konverzácií

Analyzujú sa vyslovené vety, prepisy rozhovorov a aj keď sú konverzácie indexované číselným kódom a nie sú priradené k používateľovi, stále je tu možnosť, ako sa dá k používateľovi priradiť. Záznamy sú dostupné na zabezpečenom serveri, no informácie či už o používateľovi, prípadne o iných ľuďoch, môžu byť obsiahnuté v samotnej konverzácii a tomu sa už nedá zabrániť.

Portál LifeHacker zisťoval, či sa táto možnosť dá niekde zrušiť, no nikde také nastavenie nenašiel. Ani v desktopovej aplikácii, ani v tej mobilnej. Dokonca ani na stránkach spoločnosti Microsoft. Samotná služba prekladu v aplikácii Skype je dostupná od roku 2015. Prostredníctvom tejto aplikácie sa pritom často konajú online pohovory či rozhovory s rodinami.

Lepšie je na tom Cortana

Rovnako tak môžu zamestnanci počúvať aj príkazy pre asistenta Cortana, ktorý ale nie je dostupný pre naše územie. Tu však existuje spôsob, ako ho vypnúť a táto možnosť je priamo v nastaveniach.

David Murphy/lifeHacker

Ako teda predísť podobnému zberu údajov? Riešenie je veľmi jednoduché. Stačí prestať používať všetky aplikácie a služby, ktoré rozpoznávajú či spracúvajú tvoj hlas.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP