Známy vizionár pred niekoľkými rokmi vyrukoval s odvážnym nápadom vybudovať podzemný systém dopravy, ktorý mal eliminovať dopravné zápchy a rýchlo prepraviť ľudí medzi vybranými lokalitami. Od tej doby sa začal tento futuristický projekt budovať len pomaly, no teraz ho chce k životu priviesť európska firma, informuje CNBC. Ideu Elona Muska pre rýchlu podzemnú dopravu chce vo forme vlastných tunelov Hyperloop priniesť do Európy spoločnosť Hardt.

Poprvýkrát sme sa s myšlienkou o rýchlej podzemnej doprave v tuneloch stretli ešte v roku 2017, kedy Elon Musk, CEO Tesly, SpaceX a The Boring Company, ohlásil svetu svoj nápad. Nasledovali roky testovania, vybavovania povolení a vylepšovania celého systému, ktorý má pred sebou ešte neistú budúcnosť. Tento spôsob dopravy sa však môže ocitnúť aj priamo v Európe, kde ho chce zaviesť startup Hardt, ktorý už dokonca úspešne postavil svoj prvý testovací tunel.

Plány Elona Muska chce v Európe zrealizovať holandský startup

30-metrový úsek tunela bol uvedený do testovacej prevádzky v meste Delft v Holandsku a je vybavený všetkými prvkami potrebnými pre správne fungovanie systému Hyperloop. Týmto spôsobom chce firma medzi sebou prepojiť európske mestá a vylepšiť technológiu Elona Muska. Narozdiel od pôvodných návrhov riaditeľa Tesly je novší Hyperloop vybavený aj systémom pre presúvanie sa medzi jazdnými pruhmi. Podľa tvrdení spoločnosti budú môcť „pody“ prechádzať medzi pruhmi aj bez dodatočných pohyblivých častí.

Zobraziť celú galériu (2)
Holandský startup chce v Európe zrealizovať podzemnú dopravu Hyperloop, pre ktorú využije vlastné „pody“. Zdroj: Hardt

Nenechaj si ujsť
Rýchlostný rekord v tuneli Hyperloop znovu prekonaný. Študenti z Nemecka vylepšili svoj výsledok

Kompletizácia tohto systému tak posunula Hardt bližšie ku kooperácii s ďalšími investormi a medzinárodnými partnermi, medzi ktorých patria významné firmy ako Tata Steel, Royal BAM Group, Goudsmit Magnetics, Busch, Continental, Italian Prysmian Group a ABB, informuje Hardt na svojej oficiálnej stránke. Spoločnosť však už teraz plánuje ďalší veľký posun vpred a chystá sa vytvoriť veľké európske centrum pre Hyperloop.

To bude zahŕňať centrum v oblasti vývoja, kde sa bude nachádzať aj 3 km dlhý tunel pre testovanie vozidiel partnerských spoločností a umožní štandardizovať infraštruktúru a technológie pre tento typ dopravy. Tieto plány by sa mali pritom naplniť už v roku 2021, no dovtedy bude Hardt potrebovať ešte veľa investícií. Po viacerých spoločnostiach je táto európska firma ďalším hráčom v tomto postupne sa rozvíjajúcom segmente dopravy, ktorý sa môže dočkať spustenia komerčnej prevádzky v roku 2028.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú