Elon Musk so spoločnosťou Hyperloop zorganizoval už štvrtý ročník študentskej súťaže o najrýchlejší „pod“ pre Hyperloop. Túto súťaž sa už od jej začiatku darí vyhrávať tímu TUM Hyperloop z Nemecka, no tento raz stanovili nový rýchlostný rekord v tuneli.

Podľa informácií z portálu The Verge sa už štvrtýkrát po sebe podarilo túto súťaž vyhrať nemeckému tímu TUM Hyperloop, ktorý sa v minulosti volal WARR Hyperloop. Rýchlostná súťaž takzvaných podov spočíva v tom, že jednotlivé tímy musia skonštruovať pod, ktorý v tuneli na 1.6 kilometrovej trati dosiahne čo najvyššiu rýchlosť. Spomínaný „pod“ ale nie je celá kapsula, je to iba akýsi pohon, na ktorý sa môže kapsula na prepravu osôb pripevniť.

 

Od maximálnej teoretickej rýchlosti sme stále ďaleko

Študenti tak prekonali svoj minuloročný rekord, ktorý bol podľa oficiálnych výsledkov stanovený na 457 km/h, o 6 km/h a nový rekord má tak hodnotu 463 km/h. Pri tomto pokuse sa však pod rozpadol, a tak zrejme nedosiahol svoju maximálnu možnú rýchlosť. Pportál DigitalTrends informuje že, od maximálnej teoretickej rýchlosti, ktorú by chcel Elon Musk dosahovať v tuneloch Hyperloop, sme ešte stále ďaleko.

Takéto súťaže však rozhodne môžu iba dopomôcť tomu, aby sme niekedy v budúcnosti cestovali Hyperloopom rýchlosťou až 1223 km/h. Elon hneď po súťaži oznámil pre všetky tímy, ktoré sa budú chcieť zúčastniť aj o rok, skvelú novinku. Prisľúbil, že do budúceho roka sa súťažný tunel predĺži na 10 km a bude sa v ňom nachádzať aj zákruta. To dá tímom väčší priestor na dosiahnutie vyššej rýchlosti a rovnako budú musieť počítať aj s faktorom, že dráha už nie je úplne rovná.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom