Transplantácia orgánov je pre vážne chorých pacientov s poškodeným orgánom poslednou šancou na vyliečenie, avšak ani dnes nie je dostatok darcov a orgánov. To sa ale snaží vyriešiť experiment pod vedením biológa a výskumníka kmeňových buniek, ktorý prišiel s kontroverznou štúdiou, informuje Science Alert. Experiment s hybridným embryom, ktorý Japonsko schválilo, môže významne zmeniť transplantácie orgánov, no popritom vyvoláva mnoho pochybností o etike.

Transplantácia orgánov je aj v dnešnej modernej medicíne veľkým problémom, ktorý sa odvíja od viacerých dôležitých faktorov. Jedným z nich je aj dostupnosť potrebných orgánov od darcov, ktorých býva neraz nedostatok. Problém s orgánmi však chce vyriešiť výskumník Hiromitsu Nakauchi, ktorý dostal od japonskej vlády povolenie na vytvorenie hybridných embryí zvierat s ľudskými bunkami. Hoci sa môže tento nápad zdať ako šialenosť, vedec už prišiel aj s postupom, ktorý chce pri výskume aplikovať.

Experiment, ktorý prekračuje hranice etiky

Mnohé krajiny sveta rýchlo odcudzili pochybné výskumy a experimenty, ktoré boli v rozpore s etikou a morálnymi zásadami. Japonsko ešte skôr v tomto roku schválilo aj transplantáciu hybridných embryí do iných zvierat. Nakauchi sa však teraz pokúsi vytvoriť zvieracie orgány s ľudskými bunkami, ktoré by mohli byť neskôr využité pri transplantácii orgánov. Mnohí ale varovali pred možnými negatívnymi následkami takéhoto konania a migráciou ľudských kmeňových buniek aj do mozgu, kde by mohli ovplyvniť chovanie zvieraťa, informuje Interesting Engineering.

Nenechaj si ujsť
Vedcom sa podarilo vytvoriť celú DNA od základov

Hiromitsu Nakauchi sa však chce spolu so svojimi kolegami tejto situácii vyhnúť. Prvotným cieľom experimentu je vložiť ľudské kmeňové bunky do embryí myší a potkanov, ktoré boli geneticky upravené tak, aby nemohli mať pankreas. Ten má byť v tele zvierat vytvorený práve pomocou ľudských buniek.

Vedci chcú následne pokusné myši a potkany pozorovať počas 2 rokov a potom by mohli takýto experiment vykonať aj na ošípaných. Japonská vláda však chcela záruku, že sa výskum nevymkne spod kontroly.

Zobraziť celú galériu (2)
Výskumný tím sa chce pri experimente vyhnúť komplikáciám. Embryo plánujú intenzívne pozorovať počas 2 týždňov, kedy dochádza u živočíchov k vývoju orgánov. Zdroj: Cambridge University/YouTube

Pokiaľ sa tak v mozgu zvierať vytvorí viac ako 30 % ľudských buniek, experiment bude zastavený. Takýto scenár ale podľa Nakauchiho nehrozí. Vychádza pritom z predošlého experimentu, pri ktorom bolo vytvorené hybridné embryo ovce s ľudskými bunkami, ktoré bolo zničené po 28 dňoch.

Neobsahovalo však žiadne ľudské orgány a iba približne 10 000 ľudských kmeňových buniek. Cieľom je teda zabezpečiť iba regeneráciu a vytváranie potrebných orgánov bez vedľajších negatívnych efektov, ktoré by mohli celý výskum ovplyvniť. K dosiahnutiu prvých výsledkov experimentu však majú vedci ešte poriadne ďaleko.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú