Aktuálny virálny hit FaceApp, o ktorom si určite aspoň počul, nemusí nutne kradnúť tvoje údaje. Má však oveľa viac podivných podmienok, s ktorými jej používatelia nevedomky súhlasia, píše Science Alert.

V poslednej dobe si určite na internete spozoroval virálny hit FaceApp, pomocou ktorého si ľudia upravujú svoje tváre na staršiu alebo mladšiu podobu. Aplikácia využíva na zmeny tváre umelú inteligenciu, a jej používanie je veľmi jednoduché.Minulý týždeň však figuroval FaceApp na titulkách správ po celom svete, pričom sa poukazovalo na to, že jej podmienky používania poskytujú jej materskej spoločnosti Wireless Lab, sidlíacej v Rusku, globálnu a nekonečnú licenciu na obrázky nahraté do aplikácie, o čom sme viackrát písali aj my.

Hneď po registrácií a nahraní prvej fotografie s ňou môže totižto FaceApp robiť čo sa mu zachce. Podľa odborníkov by však jediný záujem spoločnosti o fotografie bol pre vývoj softvéru na rozpoznávanie tváre a nedávno sa k bezpečnosti aplikácie vyjadril aj jej autor, ktorý všetky obvinenia poprel a vysvetlil jej fungovanie, informoval The Guardian.

Ďalšie znepokojujúce podmienky

Aplikácia FaceApp má však v podmienkach používania veľa ďalších podivne vyzerajúcich vyhlášok, ktoré používatelia nevedomky odsúhlasia pri používaní. Napríklad odsek 15 zakazuje podniknúť právne kroky proti spoločnosti, s výnimkou niektorých malých nárokov. Namiesto toho si povinný riešiť všetky právne spory dôverným arbitrážnym konaním v Kalifornii.

Tento bod síce môžeš odmietnuť, ale podľa podmienok tak musíš urobiť do 30 dní od registrácie, čo je pre vyše 100 miliónov existujúcich používateľov už neskoro. Pre odmietnutie ale musíš poslať písomné oznámenie na adresu spoločnosti Wireless Lab v ruskom Petrohrade.

Podmienky môžu zmeniť kedykoľvek chcú

Zaujímavý je napríklad aj odsek 10, ktorý hovorí, že nemôžeš spoločnosť Wireless Lab žalovať za materiálnu stratu alebo zranenie, ktoré kvôli aplikácii utrpíš a tiež súhlasíš s pokrytím všetkých právnych poplatkov za prípadné súdne nároky iných tretích strán, s tým, že sa zároveň vzdávaš akejkoľvek kontroly nad možným právnym konaním.

Odsek 17 naopak dáva Wireless Lab právo všetky tieto podmienky kedykoľvek zmeniť a spoločnosť sa potom „môže pokúsiť“ používateľov na zmeny upozorniť mailom alebo zmeny jednoducho uverejniť online. Napriek tomu, že aplikácia FaceApp je virálnym hitom, mal by si si pri jej používaní dávať pozor.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú