Z nenápadnej aplikácie, akých je aktuálne dostupných pre smartfóny mnoho, sa práve FaceApp stal z ničoho nič virálnou. Hneď nato však vznikli obavy z narušenia súkromia používateľov, ktoré najnovšie samotný autor aplikácie poprel. 

Aplikácia FaceApp je aktuálne jednou z najsťahovanejších aplikácií za posledné dni naprieč obchodmi s aplikáciami. Na začiatku nenápadná aplikácia, ktorá dokáže nasadiť rôzne filtre na fotografie používateľa a zmeniť tak jeho zovňajšok, sa stala virálnou zo dňa na deň. Môže za to špeciálny filter, ktorý ukáže používateľovi, ako by jeho tvár vyzerala v starobe.

Napriek popularite existovali vážne obavy o súkromie používateľov

Napriek tomu,že sa celý internet vďaka tejto aplikácii zabával a vznikli hneď aj rôzne výzvy ako #AgeChallenge a #FaceAppChallenge, odborníci začali dvíhať varovný prst. O probléme s údajným ohrozením súkromia používateľov medzi prvými informovala čitateľov viackrát aj naša redakcia. Na problém napríklad upozornila aj vedúca Laboratória digitálnej bezpečnosti Andrina Chulivskaya, ktorá vyzývala ľudí, aby si aplikáciu odinštalovali.

Ako informuje portál The Guardian, americký demokrat Chuck Schumer dokonca urgoval FBI, aby prípad prešetrila, nakoľko sa obáva bezpečnosti amerického obyvateľstva. K problému sa ale vyjadril aj samotný autor Yaroslav Goncharov. Ten reagoval na správy a obavy odborníkov, že aplikácia má prístup k úplne všetkým fotografiám používateľov, ktoré následne nahráva na servery a môžu byť dostupné pre ruskú vládu.

Autor aplikácie obavy popiera

Goncharov na margo obáv povedal, že na server nie sú nahrávané všetky fotografie, ale práve tá špecifická fotografia, ktorú si používateľ sám na úpravu vyberie. Taktiež hovorí, že fotografie a ich údaje nikdy neboli prenesené do Ruska. Tvrdí, že servery spracúvajúce fotografie sa totižto nachádzajú v USA a sú poskytnuté spoločnosťami Google a Amazon. Ďalej trval na tom, že používatelia majú právo požiadať o odstránenie fotografií zo servera.

„FaceApp vykonáva väčšinu spracovaní fotografií v cloude. Nahráme iba fotografiu vybratú používateľom na úpravy. Nikdy neprenášame žiadne iné obrázky z telefónu do cloudu. Nahraný obrázok môžeme uložiť do cloudu. Hlavným dôvodom je výkonnosť a návštevnosť: chceme sa uistiť, že používateľ opakovane nenahrá tú istú fotografiu pre každú operáciu úprav. Väčšina obrázkov sa z našich serverov odstráni do 48 hodín od dátumu nahratia,“ tvrdí autor aplikácie Yaroslav Goncharov.

Autor aplikácie dodáva, že jeho spoločnosť nepredáva ani nezdieľa žiadne dáta s tretími stranami a väčšina funkcií aplikácie bola k dispozícii aj bez prihlásenia. To znamená, že aplikácia nemá veľké množstvo údajov o jednotlivých používateľoch, ktoré by mohla vôbec predávať. Je teda len na osobnom posúdení používateľov, či slovám autora aplikácie uveria, alebo sa aplikácie radšej vzdajú.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú