Ruská aplikácia pre zmenu vzhľadu používateľov podľa veku sa stala na internete po nejakom čase opäť virálnou a teraz si vyslúžila aj pozornosť celebrít z celého sveta. Vznikli tak nové výzvy ako #AgeChallenge a #FaceAppChallenge, ktoré kolujú po najznámejších sociálnych sieťach. Podľa viacerých správ nie je FaceApp bezpečný a údajne dokáže získať poriadne množstvo informácií o ľuďoch, vrátane ich fotografií, no aká je pravda?

V uplynulých dňoch sa na internete rozbehlo šialenstvo v podobe upravených fotografií ľudí, ktorí vďaka aplikácii FaceApp vyzerajú staršie/mladšie ako v skutočnosti. Práve pomocou umelej inteligencie a rôznych filtrov vytvorila táto staro-nová apka poriadny ošiaľ, ktorý však môžu zastaviť vážne podozrenia o bezpečnosti súkromia ľudí a ich informácií. Prvýkrát sme o týchto pochybnostiach informovali ešte včera.

Bežní používatelia totiž nečítajú podmienky používania, ktoré ale môžu neraz obsahovať poriadne prekvapivé zistenia. Rovnako tak je tomu aj v prípade FaceApp, ktorý otvorene prehlasuje, že môže šíriť získané fotografie aj do a zo zahraničia, pričom používateľa nemusia chrániť rovnaké práva ako podľa zákonov jeho krajiny. Navyše, hovorilo sa, že aplikácia má prístup k fotografiám aj napriek tomu, že je toto povolenie v nastaveniach zakázané.

Podozrivé povolenia a zdieľanie informácií

V podmienkach používania a zásadách o ochrane osobných údajov sa však nachádzajú viaceré znepokojivé informácie, ktoré vyvolávajú pochybnosti a zároveň potvrdzujú doterajšie otázky o bezpečnosti súkromia ľudí. Používaním tejto aplikácie tak používateľ dáva podľa FaceApp povolenie k „trvalému, neodvolateľnému, nevýhradnému, bezplatnému, celosvetovému, plne platenému, prenosne sublicencovateľnej licencii na používanie, k reprodukcii, úprave, publikovaniu, prekladaniu, vytváraniu odvodených diel, distribúcii, verejnej prezentácii a zobrazovaniu obsahu a mena, užívateľského mena alebo podobnosti poskytovanej v súvislosti s používateľským obsahom vo všetkých formátoch médií a kanáloch, ktoré sú teraz známe alebo neskôr vyvinuté, a to bez kompenzácie“.

Zobraziť celú galériu (0)
FaceApp zozbierala už vyše 150 miliónov tvárí, FaceApp

Týmto spôsobom sa tak aplikácia a ruské štúdio „poistilo“ a zároveň získalo prístup k obsahu, informáciám a ich možnému šíreniu aj bez toho, aby na to boli používatelia dôrazne upozornení. Okrem zbierania citlivých údajov a ich šírenia sa však môže FaceApp zaoberať aj šírením citlivých údajov, hoci sa v zásadách o ochrane osobných údajov tvrdí:

„Vaše údaje nebudeme prenajímať ani predávať tretím stranám mimo spoločnosti FaceApp (alebo skupiny spoločností, ktorých je FaceApp súčasťou) bez vášho súhlasu, okrem Zmluvných strán, s ktorými môžeme zdieľať vaše informácie.“

O pár riadkov nižšie sa však používateľ dočíta poburujúce informácie o možnosti šírenia jeho údajov aj do zahraničia. Pokiaľ sa používateľ aj nachádza v EÚ alebo USA, kde sú prísne zákony upravujúce zhromažďovanie a používanie osobných údajov, FaceApp prehlasuje, že môže údaje, vrátane osobných informácií, preniesť do krajín, kde neplatia podobné zákony. Ďalej FaceApp tvrdí, že nedokáže zaručiť ani bezpečnosť poskytovaných informácií zo strany používateľa. Nezabudol si ešte na odsek, v ktorom aplikácia tvrdí, že nebude predávať ani prenajímať údaje tretím stranám?

Nenechaj si ujsť
Google Play ohrozuje ďalšia falošná aplikácia, ktorá sa vydávala za overeného správcu súborov

Nuž, neskôr vo svojich podmienkach tvrdí úplný opak a môže ich zdieľať s podnikmi, ktoré sú súčasťou skupiny spoločností ako FaceApp alebo sa stali ich súčasťou. Medzi zdieľané údaje pritom patria informácie o cookies, protokolové súbory, identifikátory zariadenia, používateľské dáta a informácie o lokalizácii. Hoci sa píše, že tieto dáta budú „affiliate“ spoločnosti využívať zodpovedne, tie isté údaje môžu získať aj spoločnosti, ktoré aplikácii pomáhajú pri poskytovaní služieb.

USA chcú FaceApp zakázať, no spoločnosť predmetné obavy o súkromí používateľov vyvrátila

Nie je však známe, o ktoré konkrétne spoločnosti sa jedná. FaceApp zároveň priznáva aj poskytovanie údajov tretím stranám, ktoré majú používateľom zobrazovať cielenú reklamu. To ale hádam stačí na to, aby si si aj ty spravil na túto aplikáciu a jej fungovanie v pozadí vlastný názor. Bezpečnostné obavy pritom majú aj Spojené štáty, ktoré podľa informácií The Verge chcú pristúpiť k jej zákazu. Len včera sa však spoločnosť stojaca za FaceApp vyjadrila pre TechCrunch, že vyššie spomínané praktiky nevykonáva.

Firma priznáva, že upravuje a drží fotografie v cloude, avšak iba pre prevádzkové účely a snímky odstraňuje do 48 hodín od nahratia. Taktiež má akceptovať požiadavky ľudí o úplné odstránenie všetkých osobných údajov zo serverov a v 99 % prípadov nemá disponovať ani prihlasovacími údajmi, keďže používatelia môžu aplikáciu využiť aj bez prihlásenia. Fotografie pritom nemajú putovať do Ruska, kde spoločnosť sídli.

Vo vyjadrení pre TechCrunch stojí:„Nepredávame ani nezdieľame žiadne používateľské údaje s tretími stranami.“ Túto informáciu však negujú vyššie spomínané podmienky, s ktorými nemusia byť všetci používatelia oboznámení. Otázka bezpečnosti súkromia je teda na vážkach a je na každom používateľovi, aby sa rozhodol, či bude FaceApp používať a riskovať tak všetko, čo spoločnosť spomína v podmienkach používania a zásadách o ochrane osobných údajov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom