Situácia okolo spoločnosti Huawei sa na pár dní utíšila, no určite to nebude na dlho. Firma sa svojou šikovnosťou a kvalitou zariadení prepracovala za niekoľko rokov na druhé miesto svetových výrobcov smartfónov. Predbehla pritom aj takého hráča, akým je Apple. Cesta však nebola jednoduchá a niesla sa v znamení obvinení, káuz a rôznych škandálov.

O škandáloch čínskeho giganta sa toho popísalo už naozaj dosť. Huawei vždy čelil a aj naďalej čelí obvineniam z kradnutia obchodných tajomstiev, patentov či špionáže. Firma patrí medzi hlavné technologické piliere čínskej armády a navyše disponuje silnou podporu zo strany čínskej vlády. Jej podpora prebieha predovšetkým vďaka štátnym grantom a peňažným garanciám.

Patentové žaloby zo strany viacero spoločností

Sporov ohľadne kradnutia patentov bolo viac. V roku 2003 zažalovala Huawei spoločnosť Cisco, ktorá obvinila firmu z krádeže jej patentov a nezákonného kopírovania zdrojového kódu používaného v smerovačoch a prepínačoch. Neskôr dal Huawei všetko do poriadku a spor bol následne vyriešený. Spoločnosť Cisco však bola v Číne zobrazovaná ako šikanujúca americká spoločnosť, čo jej značne porušilo povesť, a tak pocit z víťazstva v súdnom spore mal trpkú príchuť.

Ďalšou spoločnosťou, ktorá sa dostala do sporu s Huawei, bola Motorola. V roku 2010 podala žalobu za krádeže obchodných tajomstiev. O rok neskôr sa karta obrátila a Huawei podal žalobu na Motorolu za možný únik obchodného tajomstva.

V tom čase totiž Motorola predala bezdrôtovú divíziu zoskupeniu Nokia Siemens Networks (NSN), no aj naďalej spolupracovala s Huawei na nasadení technológií pre UMTS a GSM siete. Predmetom tohto predaja boli aj zamestnanci Motoroly, ktorí mali prístup k utajovaným informáciám. Huawei sa preto obával možného úniku ku konkurencii NSN a preto bol ďalší spor na svete. Nakoniec obe spoločnosti uzavreli dohodu a všetky spory uzavreli.

Vniknutie do laboratória a krádež robota

Na jeseň v roku 2014 sa Huawei súdil opäť. Tentokrát išlo o spor s firmou T-Mobile USA, ktorá obvinila Huawei z krádeže robota „Tappy“. Operátor tvrdil, že zamestnanci spoločnosti Huawei sa vkradli do laboratória amerického operátora, odkiaľ ukradli viacero častí z robota, ktorý mal na starosti testovanie smartfónov.

Následne malo prísť ku skopírovaniu operačného systému, čím boli porušené dohody o mlčanlivosti. Huawei mal dokonca za pomoci kradnutých dielov vyvíjať vlastného testovacieho robota. Na tieto vážne obvinenia zareagoval Huawei vyhlásením, že časť obvinenia sa zakladá na pravde, no zamestnanci, ktorí sa tohto činu dopustili, vraj boli prepustení.

V roku 2017 bol Huawei uznaný v tomto spore za vinníka a bolo mu preto nariadené zaplatiť pokutu 4,8 milióna dolárov. Huawei sa bránil tým, že robot „Tappy“ nie je obchodným tajomstvom spoločnosti T-Mobile, nakoľko robota vyrobila firma Epson. T-Mobile odmietol tieto tvrdenia s tým, že Epson vyrobil len časť.

Zadržanie finančnej manažérky a ďalšie obvinenia

Neskôr bola v Kanada zadržaná na príkaz USA vysokopostavená manažérka a dcéra zakladateľa spoločnosti Huawei, Meng Wan-Čou. Mengová bola obvinená z porušenia amerických a medzinárodných sankcií voči Iránu. Zadržanie Mengovej neskôr vážne narušilo vzťahy medzi Kanadou a Čínou.

Dvaja Kanaďania boli zadržaní v Číne v snahe vyvinúť nátlak na Kanadu a prepustenie Mengovej. Neskôr dokonca Čína obnovila proces s ďalším Kanaďanom, ktorý bol prichytení pri pašovaní drog, pričom pôvodne mu bol udelený trest 15 rokov väzenia. Po obnovení sporu ho odsúdili na smrť.

Zobraziť celú galériu (1)
Twitter/@theprovince

Huawei bol vyšetrovaní aj FBI. Údajne mal posielať vzorky diamantového skla vyrobeného spoločnosťou Ahkan Semiconductor do Číny. Na toto však Huawei nemal žiadne povolenie, a preto bol upodozrievaný, že vzorky mali byť použité na testovanie s cieľom opäť ukradnúť duševné vlastníctvo.

Nedávno sme ťa informovali aj v súvislosti s obvinením spoločnosti CNEX Labs. Jej obvinenie spočívalo v tom, že Huawei sa mal roky pokúšať o krádež obchodných tajomstiev ohľadom ukladania dát. Obvineným mal byť vysokopostavený človek spoločnosti Huawei, Eric Xu.

Obrovský škandál z Afriky

Medzi naozaj veľké škandály môžeme zaradiť krádež počítačových dát z centrály Africkej únie v Etiópii. Do tejto kauzy bola zapojená okrem spoločnosti Huawei aj ďalšia čínska firma ZTE. O projekt a následnú stavbu tejto budovy sa postarali čínske podniky.

Počítačové riešenia dodali už spomínané obvinené firmy, pričom počas piatich rokov mali zo serverov odchádzať dôverné informácie na neznáme servery v Šanghaji. Servery dodané firmou Huawei boli nakoniec vymenené a niektoré ďalšie africké štáty začali s kontrolou svojich dôležitých strategických priestorov, aby zabránilo podobným situáciám.

V súvislosti s krádežou dôverných informácií sa spomínajú aj takzvané zadné dvierka, ktoré má Huawei využívať na špionážne účely. Ide o špeciálny vstup, ktorý sa využíva na vzdialenú administráciu. Tieto zadné dvierka mala objaviť firma Vodafone ešte v rokoch 2009 až 2011. Obavy však pretrvávajú dodnes.

Korupcia zohrala taktiež svoju rolu

Huawei sa nevyhol ani korupcii. V roku 2012 bol odsúdený zamestnanec Huawei, ktorý mal spolu s ďalšími dvomi zamestnancami spoločnosti ZTE podplatiť riaditeľa Telekomu. Obvinenia z úplatkárstva sa objavili aj v Zambii, kde spoločnosť chcela budovať stožiare na prenos signálu. Obe čínske spoločnosti boli za korupciu odsúdené v 21 krajinách.

Obchodná vojna medzi USA a Čínou

Najnovšie sme svedkami obchodnej vojny medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. Americký prezident Donald Trump podpísal vyhlásenie, na základe ktorého sa Huawei dostal na čiernu listinu a postupne s ním prestalo spolupracovať viacero amerických technologických firiem.

Spojené štáty obviňujú Huawei z prepojenia na čínsku vládu a armádu, pričom najväčšie obavy sú z možnej špionáže. Viacero krajín na základe tohto vyhlásenia začalo s bezpečnostnými opatreniami, ktoré by mali zamedziť prípadnému úniku citlivých informácií.

Zobraziť celú galériu (1)
YouTube (úprava redakcie)

Najväčší problém malo byť obmedzenie služieb zo strany Google. Nakoniec sa zdá, že Huawei je stotožnený so svojou situáciou a snaží sa s ňou vyrovnať svojpomocne. Ako sme ťa informovali, dlhodobo vyvíja svoj vlastný operačný systém, ktorý by mal byť spustený už na tohtoročnú jeseň.

Túto situáciu pozorne sledujú aj telekomunikační operátori, ktorí pracujú na viacerých bezpečnostných opatreniach, ktoré majú zabezpečiť ochranu dát a ďalších citlivých údajov. Okrem operátorov sa musí chrániť aj štát, no zatiaľ sa dôkazy o možných špionážnych akciách zo strany čínskej vlády neobjavili, a preto je napríklad vláda Slovenskej republiky zdržanlivá.

Huawei má za sebou naozaj obrovské množstvo škandálov, ktoré jej spôsobujú veľké problémy. Uvidíme, ako sa bude obchodná vojna aj naďalej vyvíjať a hlavne sme zvedaví na to, ako z toho všetkého vyjde momentálne druhý najväčší výrobca smartfónov na svete.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú