Posledné týždne sa nesú v znamení rôznych káuz, v ktorých hlavnú úlohu hrá čínska spoločnosť Huawei. V priebehu niekoľkých dní oznámilo viacero významných technologických spoločností pozastavenie všetkých biznisov s týmto telekomunikačným gigantom. Čoraz viac ľudí sa preto pýta, či sa majú pustiť do kúpy smartfónu značky Huawei alebo sa skôr zamerať na smartfóny inej značky.

Vláda Spojených štátov umiestnila Huawei na základe svojho nariadenia na čiernu listinu kvôli tomu, že ju podozrieva zo spolupráce s čínskou vládou. Americké technologické spoločnosti toto nariadenie akceptujú, čo znamená, že prestali s touto firmou spolupracovať. Medzi prvými bol Google, ktorý vyhlásil, že nové zariadenie spoločnosti Huawei budú obmedzované v používaní operačného systému Android a služieb Google, ako napríklad YouTube či Gmail.

Zobraziť celú galériu (1)
Americký prezident Donald Trump, Flickr/Gage Skidmore

Existujúce smartfóny budú fungovať ako doteraz a neprídu ani o žiadne Google aplikácie či aktualizácie systému. Podľa dostupných informácií by mal Google blokovať Huawei najskôr od 19. augusta 2019. Situácia okolo tohto sporu sa však môže zmeniť veľmi rýchlo.

Dátum sa môže posúvať, prípadne je v hre aj dohoda medzi USA a Čínou, v ktorej by mal byť zahrnutý aj Huawei. Dôkazy ohľadne prípadnej špionáže zatiaľ žiadne neexistujú, no nakoľko medzi USA a Čínou aktuálne prebieha obchodná vojna, na rozhodnutie americkej vlády je možné podľa viacerých názorov pozerať aj z politického hľadiska.

„Huawei výrazným spôsobom prispel k celosvetovému rastu operačného systému Android. Ako jeden z jeho kľúčových globálnych partnerov sme pracovali na budovaní ekosystému v prospech používateľov aj celého odvetvia. Keďže Android je open-source platforma, budeme pokračovať v poskytovaní bezpečnostných aktualizácií, ako aj popredajných služieb pre všetkých existujúcich zákazníkov. 

Tento záväzok zahŕňa všetky modely smartfónov a tabletov značiek Huawei i Honor, ktoré boli doteraz uvedené na trh a nachádzajú sa v predaji. Huawei bude pokračovať v budovaní bezpečného a trvalo udržateľného softvérového ekosystému. Naším cieľom je poskytnúť všetkým naším zákazníkom tú najlepšiu používateľskú skúsenosť,“ uviedla spoločnosť Huawei.

Ako reagujú operátori. Je dôvod na obavy?

Zariadenia, ktoré sa aktuálne už nejakú dobu predávajú sú v podstate neohrozené. Medzi ne patria napríklad všetky verzie Huawei P20, všetky verzie Huawei P30, Huawei Mate 20, Huawei Watch GT a iné. Tieto smartfóny majú služby od Google predinštalované, pričom nijakým spôsobom nie je obmedzený ani operačný systém Android.

Aktualizácie systému Android pre tieto zariadenia nie sú síce isté, no predpokladá sa, že ich ešte dostanú. Huawei však prisľúbil, že bude vydávať bezpečnostné aktualizácie. K celej situácii sa nedávno vyjadrili aj slovenskí operátori, ktorí svojich zákazníkov ubezpečujú, že pokiaľ využívajú zariadenia značky Huawei, nemusia sa ničoho obávať.

„Zákazníkov Orangeu, ktorí aktuálne využívajú zariadenia od Huawei, ubezpečujeme, že ich bez obáv môžu využívať aj naďalej, pričom aj naďalej budú mať  prístup k aktuálnym službám spoločnosti Google. Huawei im aj naďalej bude poskytovať všetky bezpečnostné aktualizácie, ako aj potrebnú starostlivosť. Rovnaký prístup a starostlivosť bude poskytovaná aj pri všetkých aktuálne predávaných zariadeniach Huawei, ktoré sú dostupné v našom portfóliu,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti Orange Slovensko, Alexandra Piskunová, pre redakciu FonTech.sk.

Zobraziť celú galériu (1)
Dnes je Telekom súčasťou skupiny Deutsche Telekom. Zdroj: Deutsche Telekom

V podobnom duchu sa pre našu redakciu vyjadril aj Telekom prostredníctvom svojho hovorcu Michala Koreca.

„V tomto momente sa náš postoj k Huawei ako dodávateľovi nemení. Podľa dostupných informácií sa rozhodnutie Google má týkať iba nových uvádzaných modelov. Existujúcich používateľov modelov Huawei sa opatrenie nedotkne, ich zariadenia by mali fungovať ako doteraz vrátane bezpečnostných aktualizácií.”

Zoznam tých, ktorí sa doteraz odvrátili od spoločnosti Huawei, sa nanešťastie pre ňu rýchlo predĺžil. Po zákaze od administratívy Donalda Trumpa ukončil s týmto výrobcom svoje vzťahy Intel, NVIDIA Qualcomm, Broadband, ARM, nezisková organizácia USB-IF a SD Association, spolu s Wi-Fi Alliance, pričom Huawei dobrovoľne opustil skupinu JEDEC, ktorá definuje špecifikácie RAM pamäti.

Mám si kúpiť smartfón od Huawei?

Pokiaľ uvažuješ o už existujúcich zariadeniach, ktoré sa bežne predávajú, tak sa nie je čoho obávať. Tieto smartfóny budú normálne fungovať a taktiež budú obsahovať operačný systém Android spolu so službami Google. Tieto služby budeš môcť využívať aj keby Google začal Huawei od 19. augusta blokovať. Napokon stále patria smartfóny od Huawei medzi najlepšie na trhu.

Pokiaľ plánuješ čakať na pripravovaný model od Huawei, ktorý má byť predstavený na tohtoročnú jeseň, tak v tom prípade by som rozhodne bol opatrnejší a počkal ako sa situácia bude vyvíjať. Predsa len smartfóny bez Google služieb budú nezaujímavé a viac menej nepoužiteľné.

Predávať súčasné smartfóny? 

Určite nie. Kvôli aktuálnym kauzám rozhodne nemá zmysel predávať svoje aktuálne zariadenie. Nie je totiž na to žiadny dôvod, nakoľko tvoj smartfón bude fungovať bez problémov aj naďalej. Najhoršie, čo sa môže stať, je to, že nedostaneš aktualizáciu na najnovšiu verziu operačného systému. To však nemá žiaden vplyv na funkčnosť zariadenia, aj keď chápem, že niektorým používateľom môže táto skutočnosť prekážať.

Zobraziť celú galériu (1)
Dávid Igaz / FonTech

Týkajú sa súčasné problémy aj zariadení Honor?

Súčasným zariadeniam dostupným na trhu výrobca prisľúbil podporu aktualizácií, rovnako ako je to aj v prípade zariadení Huawei. Aj Google potvrdil, že im budú naďalej fungovať služby Google, vrátane Obchodu Play. Platí to o všetkých telefónoch, ktoré sú aktuálne na trhu v predaji.

Ako sú na tom novinky Honor 20 a Honor 20 Pro? 

Obe vlajkové lode boli predstavené len pred pár dňami. Spoločnosť vtedy tvrdila, že aktuálna kauza neohrozí príchod ich zariadení na trh. Tieto informácie však neboli úplne pravdivé. Portál PhoneArena informoval, že Honor 20 Pro nestihol včas prejsť procesom certifikácie, a preto nemôže byť vybavený plnohodnotnou verziou operačného systému Android so službami Google.

V nadväznosti na túto situáciu malo byť uvedenie Honoru 20 na trh odložené na koniec júna. Ako sa vyrieši situácia ohľadne Honoru 20 Pro, ešte nie je známe, no Honor stručne vyhlásil, že o dostupnosti bude informovať neskôr.

Doplácajú zákazníci?

Huawei pomalými krokmi stráca svojich zákazníkov, nakoľko problémov, ktoré sa na spoločnosť nakopili za posledné týždne, je viac ako dosť. Nájdu sa však aj takí, ktorí nedajú na zariadenia od Huawei dopustiť a sú s nimi maximálne spokojní.

Zobraziť celú galériu (1)
Dávid Igaz / FonTech

Firma sa snaží pôsobiť dojmom, že má všetko pod kontrolou a ubezpečuje svojich zákazníkov, že aktuálne zariadenia nestratia svoju podporu. Najschodnejšou cestou, ktorá by mohla dať mnoho vecí do poriadku, je dohoda medzi Čínou a USA. V tomto spore ide o obrovský balík peňazí a taktiež v ňom hrajú svoju rolu aj politické záujmy oboch krajín. Isté je len to, že pomyselným „rukojemníkom“ tejto kauzy sa stáva bežný zákazník.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú