Vesmírna agentúra NASA poslala pred rokmi na povrch Marsu pár roverov, ktoré mali odhaliť jeho tajomstvá a neprebádané územia, pričom žiaden z nich nemal na planéte prežiť dlhšie ako 3 mesiace. Po dlhom čase a množstve skvele odvedenej práce sa misia skončila aj pre ďalší z dvojice roverov. NASA oficiálne potvrdila, že rover Opportunity ukončil svoje operácie na Marse a po 14 rokoch s ním nadobro stratila kontakt.

Začiatkom júla v roku 2003 sa začala veľká cesta výskumníkov z NASA, ktorí vyslali na Červenú planétu dvojicu roverov. Dôležitá misia mala priniesť nové poznatky o nepoznanej planéte, čo sa nakoniec skutočne aj podarilo. Zatiaľ čo rover Spirit oficiálne skončil svoju púť na Marse po 6 rokoch od pristátia, jeho dvojča Opportunity ďalej pokračovalo vo svojej významnej úlohe. Až do 10. júla 2018 bola vesmírna agentúra s roverom v kontakte, ktorý sa však potom prerušil.

Neúspešná záchrana

NASA chcela rover Opportunity zachrániť a naposledy sa s ním snažila nadviazať kontakt 12. februára, no žiaľ neúspešne. Blížiaci sa koniec predpovedali mesiace ticha, počas ktorých sa vedci márne pokúšali s týmto roverom spojiť. Komplikácie nastali v júli minulého roka, keď oblasť Perseverance Valley zasiahla silná piesková búrka, ktorá neobišla ani Opportunity a kvôli nej sa rover dostal do hybernačného režimu.

Zobraziť celú galériu (3)
Rover Opportunity, NASA

Po stovkách pokusov však NASA 13. februára oficiálne vyhlásila túto misiu za skončenú. Počas svojho „života“ na povrchu Červenej planéty prešiel rover spolu 45,16 km a prekonal mnoho nečakaných prekážok. Tým tak prekvapil aj samotných vedcov, ktorí ho na Mars poslali rovnako len na 3 mesiace, no ich očakávania prekonal svojim dlhým fungovaním, ale aj veľkými objavmi.

Dlhoročná misia priniesla svoje „ovocie“

Krátko po jeho vysadení na povrchu tejto planéty bolo potvrdené, že na Marse kedysi tiekla voda. Vesmírne vozidlo od NASA však detailne preskúmalo aj nový kráter Endeavour a analyzovalo skaly, či marťanskú pôdu. Okrem geológa sa rover Opportunity zahral aj na meteorológa, keď zostavil prvý teplotný profil atmosféry planéty s pomocou sondy Mars Global Surveyor.

Nenechaj si ujsť
Rok 2019 bude pre vesmírne dobrodružstvá neuveriteľne plodný. Toto všetko pripravuje NASA či SpaceX

Pri svojej misii však nevynechal ani astronomické pozorovania a taktiež sledoval marťanské mesiace Phobos a Deimos. Veľké obavy vedcov prišli po zapadnutí rovera do sypkého piesku, z ktorého sa v roku 2005 nakoniec predsa len dokázal vyhrabať, aby mohol splniť svoj cieľ. Popri skúmaní sa však našiel čas aj na fotografovanie jedinečných panorám Marsu.

Vďaka tomu nám Opportunity dal aj mnoho nádherných fotografií, ktoré zachytávajú túto susednú planétu v celej svojej kráse. Aj tak úspešná misia vesmírnej agentúry NASA sa však teraz končí a s ňou sa uzatvára jedna veľká kapitola objavovania Marsu, ktorá ale môže mať čoskoro svoje pokračovanie. O to by sa mohol postarať Elon Musk so svojimi odvážnymi plánmi kolonizovať túto planétu. To, či sa mu to nakoniec skutočne podarí, ukáže až čas.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú