Sonda New Horizons v priebehu 1. januára preletela popri najvzdialenejšom objekte, ktorý kedy ľudstvo tak zblízka skúmalo. V edci už z prijatých dát zostavili prvú ostrú fotku planétky Ultima Thule.

Už pred preletom sondy popri vzdialenom vesmírnom objekte Ultima Thule vedci poznali približný tvar planétky. Z prvých prijatých dát sa však dalo zostaviť len neostrý obraz. Výskumníci z Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) však neskôr získali dostatok dát a v priebehu 2. januára zverejnili prvú ostrú fotografiu objektu, vzdialeného od nás viac ako 6,4 miliardy kilometrov. Informuje portál BBC.

NASA

Ultima Thule tak odhalila svoju bližšiu podobu, pričom šéf projektu Alan Stern ju prirovnal k snehuliakovi. Tvoria ju totiž dve spojené časti, ktoré tvarom pripomínajú guľu. Vedci sa rozhodli nazývať väčšiu časť Ultima a tú menšiu Thule. Pomer objektov je pritom približne tri ku jednej a celý názov vyjadruje výraz „za hranicami poznaného“.

NASA

Planétka sa nachádza na okraji slnečnej sústavy v oblasti nazývanej Kuiperov pás. Vedci predpokladajú, že objekty v tomto pásme by mohli predstavovať akúsi časovú schránku. Od svojho vzniku, ktorý je odhadovaný na obdobie pred 4,6 miliardami rokov, sa totiž takmer nezmenili. Aj tento výskum teda môže vedcom pomôcť pochopiť, ako sa tvorili planéty slnečnej sústavy. NASA pritom uviedla, že Ultima a Thule sa pred miliardami rokov mohli spojiť zrážkou pri veľmi nízkej rýchlosti 2 až 3 kilometre za hodinu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa NASA (@nasa),

Celý prelet New Horizons je historický moment pre vesmírne bádanie, pretože ľudstvo ešte nikdy takto priamo neskúmalo tak vzdialený objekt. Sonda bola pri prelete vzdialená od Ultima Thule v najbližšom bode len 3 500 kilometrov a to pri rýchlosti 51 000 km/h. Zachytené snímky sú obdivuhodné aj pri zvážení množstva svetla v tejto časti vesmíru. Slnečné lúče osvetľujú odfotenú planétku 1900-krát slabšie ako povrch Zeme počas jasného dňa.

Dáta odoslané zo sondy New Horizons na Zem cestujú približne 6 hodín a prijatie všetkých údajov tak môže trvať až 20 mesiacov. Ak však všetko pôjde podľa plánov, môžeme sa tešiť na ešte detailnejšie fotografie a informácie o telese Ultima Thule.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP