Určite si ešte spomínaš na dobu, kedy každý výrobca mobilov využíval pri svojich zariadeniach iný adaptér na nabíjanie než konkurencia. To prinášalo používateľom nepohodlie a nemožnosť využiť nabíjačku inej značky, no významnejší bol ekologický problém. Hromadenie elektroodpadu bolo enormné a tak zasiahla Európska únia.

Práve vďaka tlaku európskych zákonodarcov podpísali v roku 2009 najväčší výrobcovia telefónov a smartfónov memorandum o porozumení (MoU). Podpis prezentoval dobrovoľnú snahu spoločností o zjednotenie nabíjacích adaptérov naprieč celým trhom. To predznamenalo rozšírenie microUSB a neskôr USB typu C nabíjačiek do väčšiny mobilných zariadení. Memorandum vtedy podpísalo celkovo 14 výrobcov, medzi nimi Samsung, Huawei, Nokia a aj Apple.

Práve posledne menovaný však dnes tvorí výnimku na trhu smartfónov. Apple stále využíva vlastný konektor Lightning a dlhodobo v tejto oblasti panuje akýsi status quo. Dobrovoľná aktivita nepriniesla úplné zjednotenie nabíjacích adaptérov a práve s tým nie je spokojná Margrete Vestager, šéfka EU pre hospodársku súťaž. Európska komisia sa preto rozhodla konať.

Spúšťajú štúdiu

O ďalších plánovaných krokoch tejto inštitúcie informuje agentúra Reuters. Európska komisia tak podľa slov Vestagerovej, spustí v najbližšom období štúdiu, ktorá bude skúmať dopad rôznych riešení v oblasti nabíjacích adaptérov. Výskum umožní regulátorom vyhodnotiť výhody a nevýhody daných krokov a v určitom prípade to môže znamenať aj nové pravidlá pre Apple.

Spoločnosť by časom mohla prejsť na súčasne rozšírený a využívaný USB typu C. Už množstvo špekulácií predznamenávalo daný krok, avšak nikdy sa v skutočnosti nepotvrdili. Ako pripomína portál Android Authority, Lightning konektor už nemá technologickú prevahu nad USB-C a Apple by sa tak skutočne mohol pridať k ostatným výrobcom. Či to bude dobrovoľne alebo príkazom je otázne, isté však je, že na najnovších iPhonoch to ešte nebude. Tie už sú prakticky pripravené a v priebehu septembra sa predstavia používateľom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú