banner-pixelNie je to tak dávno, čo sa Nokia rozhodla opäť zavítať na trh so smartfónmi. Po modeli Nokia 6 by mala vody rozbúriť ešte viac pripravovanou vlajkovou loďou P1.

Pred pár dňami, keď Nokia potvrdila prípravu nového smartfónu s najnovším Snapdragonom 835, sa spustil kolotoč dohadov, ako by mohla budúca vlajková loď slávneho výrobcu vyzerať. Podľa najnovších dohadov príde novinka s podobným dizajnom ako v prípade smartfónu Sharp Aquos Xx3, ktorý bol predstavený minulý rok. My poznáme dôvody, vďaka ktorým môže fínsky velikán reálne ohroziť predaje amerického Apple.

1. Displej

So spoločnosťou Sharp sa v prípade novej Nokie P1 pravdepodobne nebude spájať len dizajn, ale aj displej, ktorým bude high-end vybavený. Konkrétne by malo ísť o 5,3“ IGZO displej s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, ktorý bude disponovať frekvenciou obnovenia na úrovni 120 Hz. Ochráni ho odolné sklo Gorilla Glass.

2. Dve verzie

Ako to už býva zvykom u mnohých výrobcov, aj Nokia sa rozhodla ísť cestou viacerých variantov. Rozdiel by nemal byť len vo farbe alebo veľkosti interného úložiska, ale aj vo vyhotovení. Prvá verzia má prísť s kombináciou skla a kovu, kde používateľ nájde tiež 128 GB interného úložiska, zatiaľ čo druhá verzia ponúkne keramické telo s vnútorným úložiskom o veľkosti enormných 256 GB.

sharp-Aquos Xx3-nokia-p1-1zdroj fotografie: Sharp

3. Qualcomm Snapdragon 835

Použitie momentálne najvýkonnejšieho procesora pre smartfóny na svete je pre Nokiu významný krok k tomu, aby jednoducho nezaspala dobu a držala krok s konkurenciou. Ak by k potencionálnemu predstaveniu vlajkovej lode došlo na MWC 2017 v Barcelone, tak by Nokia P1 patrila medzi prvé smartfóny na svete so Snapdragon 835, ktorý ponúka masívny výkon.

qualcomm-snapdragon-835-oficialnezdroj fotografie: Qualcomm

TIP: CES 2017: Snapdragon 835 je tu a je úžasný!

4. Vodeodolnosť

V prípade Nokie P1 sa taktiež špekuluje, že na trh príde s certifikáciou, ktorá jej zaručí odolnosť voči vode. Presné parametre certifikácie sú len dohadmi, no na trhu momentálne nenájdeme veľa high-end zariadení, ktoré „sa nemusia báť vody.“

sharp-Aquos-Xx3-nokia-p1-3zdroj fotografie: Sharp

5. Kvalitný fotoaparát

Fotoaparát je pre mnoho používateľov veľmi dôležitým faktorom pri výbere nového smartfónu. Ani tu nechce Nokia nechať nič na náhodu a svoju vlajkovú loď podľa predpokladov vybaví rovnakým alebo podobným snímačom ako v prípade smartfónu Sharp Aquos Xx3. Nadšenci fotografovania sa tak môžu tešiť na digitálny zoom, optickú stabilizáciu, clonu f/1.9 a samozrejmosťou by mala byť podpora nahrávania 4K videa. V spojení s veľkým interným úložiskom a podporou rozšírenia pomocou microSD karty sa o dostatok miesta rozhodne nebudeš musieť báť.

sharp-Aquos Xx3-nokia-p1-2zdroj fotografie: Sharp

6. Odkúpenie Sharpu spoločnosťou Foxconn

Keď výrobný gigant Foxconn minulé leto odkúpil Sharp, tak ho prakticky odkúpil som všetkými patentmi a výrobnými postupmi. Dnes nie je ničím výnimočné, že na výrobnom procese jedného smartfónu sa podieľa viacero spoločností. Toto spojenie by v tomto prípade mohlo znamenať pre Nokiu zaručený úspech.

foxconn and sharp

zdroj fotografie: Talkingbiznisnews

Nokia by však mohla ťažiť zo svojej tradície, ktorú síce na pár rokov prerušila, no napriek tomu zostala v povedomí mnohých spokojných majiteľov. Slabou stránkou pripravovanej vlajkovej lode bude pravdepodobne cena, ktorá sa podľa dohadov vyšplhá poriadne vysoko. V závislosti od verzie by sa mala pohybovať na úrovni od 750 € do 890 €, čo naozaj nie je málo.

nokia-smartphone-1200x0
zdroj fotografie: Phandroid

V konečnom dôsledku však takmer všetci komerčnejší výrobcovia ponúkajú vlajkové lode v približne podobnej cenovej relácii, preto je len na Nokii, či predstaví smartfón, za ktorý si budú zákazníci ochotní priplatiť.

TIP: Dohady: Nokia P1 má byť najvýkonnejšou vlajkovou loďou tohto roka! Predstavená bude na MWC 2017

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom