Udalosti posledných mesiacov vyústili do patovej situácie, v ktorej je Európa vystavená tlaku zo západu a musí nájsť riešenie pre vybudovanie 5G sietí. Podľa prieskumu spravodajskej agentúry Reuters môže absencia technológií od Huawei a ZTE vyjsť o desiatky miliárd eur drahšie ako sa plánovalo. 

Pridanie spoločnosti Huawei na čiernu listinu v USA má neblahý dopad aj na Európu, ktorá môže 5G siete preplatiť, no pomocnú ruku podáva Nokia. Spojené štáty už dlhý čas obviňujú čínsky Huawei z ohrozenia bezpečnosti, čo však tento gigant striktne popiera. Spoločnosť napriek tomu dostala zákaz využívať americké technológie a prišla o mnohých dôležitých dodávateľov.

Kde Huawei „končí“, tam chce Nokia začať

Bez svojich kontaktov tak Huawei zrejme nevybuduje 5G siete včas, čo bude mať vážne následky aj pre Európu. Podľa analýzy asociácie GSM pre agentúru Reuters môžu operátori za potrebné vybavenie a spustenie 5G sietí zaplatiť navyše o 55 miliárd eur viac ako sa plánovalo. Navyše sa spustenie 5G zrejme oneskorí až o 18 mesiacov. Produkty spoločnosti Huawei sú vo veľkom využívané aj v Európe, kde má spoločnosť, spolu so ZTE, až 40 % zastúpenie na trhu.

Zobraziť celú galériu (1)
Flickr/Christoph Scholz

Nenechaj si ujsť
Prvá komerčná 5G sieť v Európe je spustená. Do konca roka pokryje obrovské množstvo ľudí

Operátori by tak pred spustením 5G technológie museli vymeniť svoje zariadenia a upraviť existujúcu infraštruktúru. Podľa vyjadrení Nokie to však nie je nutné a práve ona údajne disponuje vhodným technickým riešením, s ktorým môže využiť svoje 5G zariadenia aj pri aktuálnej 4G technológii predajcov. Spoločnosť chce zvýšeným záujmom zrejme nahradiť Huawei a poskytnúť Európe vlastné produkty.

Podľa informácií portálu SlashGear už mala Nokia v poslednom čase uzatvoriť viacero dohôd ohľadom 5G technológií. Z celkových 42 komerčných kontraktov mala dohodnúť až 22 v Európe. Týmto strategickým krokom by tak mohla nahradiť Huawei a priniesť lacnejšie riešenie, vďaka ktorému by nebolo potrebné navyše míňať ďalšie desiatky miliárd eur.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP