Bezpečnostné chyby netrápia len Android a postihujú aj systém v zariadeniach od Apple. Po niekoľkých prípadoch odhalenia zraniteľnosti iPhonov a iPadov zverejnil bezpečnostný výskumník ďalšie nelichotivé správy. Chyba tkvie v 15 riadkoch zdrojového kódu prehliadača Safari, ktoré sú zodpovedné za pád systému a nútený reštart smartfónu či tabletu s iOS.

Apple v týchto chvíľach sprístupňuje používateľom iPhonov a iPadov oficiálnu verziu svojho nového systému iOS 12, na ktorý mnohí čakali už od júna. Doteraz bola táto novinka v beta testovaní, ktoré malo vychytať všetky „muchy“ a pripraviť nové vylepšenia pre všetkých používateľov. Príchod iOS 12 však teraz sprevádzajú aj správy o chybe, ktorá môže zhodiť celý systém a spôsobiť stratu dát či dokonca trvalé poškodenie systému.

Závažná chyba ovplyvňuje všetky iPhony a iPady

Na problém prišiel bezpečnostný výskumník, Sabri Haddouche. Ten našiel v engine WebKit prehliadača Safari 15 riadkov chybového kódu, ktoré dokážu pri častom opakovaní zmraziť aj nový iOS 12 a spôsobiť paniku jeho kernelu. V dôsledku toho môže byť systém iPhonu a iPadu nútený k reštartu zariadenia.

Nenechaj si ujsť
Otravné a falošné upozornenie trápilo používateľov chystaného iOS. Apple musel opravovať

Podľa slov Haddoucheho je „ovplyvnené všetko, čo v iOS renderuje HTML“. V tejto chybe ale našťastie nedochádza k úniku osobných dát alebo informácií. Tie však môžu byť kvôli týmto 15 riadkom navždy stratené. O chybe už bol informovaný aj Apple, ktorý mohol v posledných dňoch začať pracovať na jej oprave. V najbližšom období tak spoločnosť zrejme vydá bezpečnostnú aktualizáciu, ktorá tento závažný problém vyrieši.

Treba si počkať na opravnú aktualizáciu

K pádu iOS môže dôjsť pri otvorení správy s odkazom na tieto riadky kódu. Používateľom nateraz neostáva nič iné, iba otvárať správy a e-maily od dôveryhodných kontaktov. Sabri Haddouche zverejnil podobu kódu aj na GitHube, kde si ho môže každý pozrieť či dokonca vyskúšať. V žiadnom prípade to však neodporúčame, nakoľko môže dôjsť k vyššie spomínaným problémom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú