Predaj procesorov Intel Core i9-10900K začal len nedávno a nová vlajková loď s vylepšenou generáciou Comet Lake s 10 jadrami už bola pretaktovaná na čísla, ktoré doteraz nedosiahol žiadny iný procesor, čím stanovil nový svetový rekord, informuje Wccftech.

Prvý záznam o pretaktovaní najnovšieho procesora Intel Core i9-10900K bol dosiahnutý známou švédskou spoločnosťou v oblasti pretaktovávania ElmorLabs, ktorá dosiahla šialenú frekvenciu až 7,7 GHz (7702,62 MHz) na všetkých 10 jadrách.

Podľa Intelu má pritom bežná pracovná frekvencia pri klasických výpočtových úlohách dosahovať 3,7 až 5,3 GHz. Pretaktovaním tak dosiahli takmer dvojnásobnú frekvenciu. Podobný výkon sa podaril aj v minulosti pri procesore Intel Core i7-9700K, kedy zvýšili pracovnú frekvenciu všetkých ôsmich jadier z bežných 3,6 až 4,6 GHz na viac ako 5,5 GHz, o čom sme písali v tomto článku.

Rýchlosť 7,7 GHz je síce ohromujúca, ale bežný hráč by ju nedokázal dosiahnuť bez použitia špeciálnych kvapalín či chladením vzduchom alebo tekutým dusíkom. Experti v ElmorLabs totiť použili na chladenie kvapalné hélium a bol posadený do základnej dosky Asus ROG Maximus XII Apex.

V porovnaní s predchodcom Intel Core i9-9900K, pri ktorom sa podarilo dosiahnuť až 7,6 GHz (7613 MHz), tak prekonala novinka svojho predchodcu o 90 MHz, pričom má o 2 jadrá viac, informuje TechRadar.

Prečítaj si tiež
Takto prebieha pretaktovanie procesora na neuveriteľnú frekvenciu 7 GHz

Frekvencie pri procesore však nie sú vždy najdôležitejšie. Často, najmä pri vysokom počte inštrukcií za určitý čas, je omnoho dôležitejšia architektúra, kedy lepšie navrhnutý procesor s nižšími frekvenciami a novšou výrobnou technológiou môže hravo prekonať v efektivite procesor s vyššími frekvenciami.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom