Ukrajina sa chystá nasadiť do bojov svoje vlastné pozemné robotické drony, ktoré sú schopné na diaľku zneškodniť celý ruský tank, upozorňuje Interesting Engineering. Nové drony sú schopné niesť do pomerne veľkej vzdialenosti nielen protitankové míny, ale tiež silné výbušniny, ktoré majú potenciál zásadne zmeniť priebeh bojov.

Ochráni vojakov

Nové pozemné drony dostali názov Ratel S a stojí za nimi technologická armádna skupina Brave1, pričom majú potenciál zásadne napomôcť armáde Ukrajiny v obrane vlastnej krajiny. Tieto robotické zariadenia totiž môžu na svojom trupe niesť protitankové míny alebo mínometné granáty, vďaka čomu sú schopné zneškodňovať aj ťažšie obrnené vozidlá a zariadenia.

Ako dodáva Kiyv Post, Ratel S poskytuje používateľovi pohľad z prvej osoby a je vybavený elektrickým pohonom všetkých štyroch kolies, pričom dokáže dopraviť náklad s hmotnosťou až 40 kg rýchlosťou do 24 km/h. Jeho dojazd sa pohybuje na úrovni asi 5 km a v prevádzke vydrží približne do dvoch hodín, vďaka čomu môže zásadne pomôcť pechote či mechanizovanej pechote.

Operátor môže použiť klasický monitor, ale tiež okuliare rozšírenej reality, ktoré sa už používajú aj pri útokoch vykonávaných dronmi. V porovnaní s lietajúcimi dronmi je takéto robotické vozítko ešte o niečo tichšie a efektívne má prekonávať prekážky vysoké až 25 cm.

Obrovskou výhodou takýchto zariadení je, že dokážu zneškodňovať kľúčové nepriateľské zariadenia, kým operátor je v bezpečí a mimo ohrozenia života (s výnimkou všadeprítomného delostrelectva).

Kartónové drony

Ukrajina používa okrem vlastných dronov aj mnohé zbrane zo zahraničia, ktorými sú aj kartónové drony, pomocou ktorých napadla ruské letisko. Pomocou nich sa im podarilo zasiahnuť štyri stíhačky Su-30 a jeden MiG-29. Terčov útoku však bolo viac, zasiahnuté boli aj systémy protivzdušnej obrany Pantsir-S1 a radary z raketového systému S-300.

Nový priemysel

Robotické zariadenie Ratel S je len jedným z mnohých dronov, ktoré si Ukrajina z núdze vyrobila sama. Napriek nízkym platom a všeobecne nižšiemu životnému štandardu je Ukrajina obrovskou priemyselnou zónou, ktorá dokonca produkovala kritické komponenty aj pre americké rakety Antares.

Ukrajina uzavrela aj dôležitú dohodu s tureckou spoločnosťou Baykar, na základe ktorej sa majú na Ukrajine vyrábať bezpilotné lietadlá Bayraktar TB2 či dokonca Akıncı, ktoré skôr pripomínajú bezpilotnú stíhačku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú