Vojaci sa zmenia na robotov. Zuckerberg bude vyvíjať sci-fi technológie pre armádu USA
Spoločnosť Meta, ktorá vlastní Facebook, Instagram či WhatsApp sa pokúša získať kontrakt na tentoraz v netradičnej oblasti. Spolupracovať má s obrannou firmou Anduril Industries, ktorú založil Palmer Luckey, spoluzakladateľ pôvodnej Oculus VR. Spolu majú vyvíjať futuristické nositeľné zariadenia pre americkú armádu. Na tému upozornil portál Engadget.
Zuckerbergovi sociálne siete už nestačia
Spoločný projekt EagleEye podľa predbežných informácií, ktoré priniesol The Wall Street Journal, majú vyvíjať rôzne odolné high-tech prilby, okuliare a ďalšie nositeľné AR/VR zariadenia s umelou inteligenciou. Vybavené majú byť pokročilými senzormi, ktoré majú zlepšiť sluch vojakov, aby počuli vzdialené zvuky, analýzu obrazu alebo detekciu dronov, ktoré sa niekoľko kilometrov od pozorovateľa.
Podľa Marka Zuckerberga technológia má pomôcť armáde „chrániť naše záujmy doma aj v zahraničí“, čo naznačuje jej potenciálne nasadenie v reálnych bojových alebo spravodajských operáciách.
Jednou z kľúčových vlastností zariadení EagleEye má byť možnosť priamej interakcie s AI-riadenými zbraňovými systémami. Systém bude prepojený s autonómnym softvérom Andurilu a modelmi umelej inteligencie, ktoré Meta vyvíja. Vojaci by tak mohli priamo interagovať s inteligentnými zbraňovými systémami, čím sa celá vojenská operatíva posúva na novú technologickú úroveň.
Anduril and Meta have teamed up to make the world’s best AR and VR systems for the United States Military.
Leveraging Meta’s massive investments in XR technology for our troops will save countless lives and dollars. pic.twitter.com/t9d2vRInSe
— Palmer Luckey (@PalmerLuckey) May 29, 2025
„Úspešne som presvedčil nielen Metu, ale aj mnohých ďalších, že spolupráca s armádou je dôležitá,“ vyhlásil v rozhovore pre WSJ Palmer Luckey, zakladateľ Andurilu. Luckey si medzičasom vybudoval silné postavenie v oblasti obranného priemyslu, pričom jeho spoločnosť získala už kontrakty približne 6 miliárd dolárov po celom svete.
Zatiaľ síce nedošlo k uzatvoreniu kontraktu, jeho hodnota sa však odhaduje na približne 100 miliónov dolárov. EagleEye je pritom súčasťou rozsiahlejšieho programu v hodnote 22 miliárd dolárov, v rámci ktorého Anduril figuruje ako hlavný dodávateľ.

Anduril ako partner Pentagonu
Meta je najnovším partnerom Anduril zo série partnerstiev s technologickými gigantmi, ktoré firmu posúvajú bližšie k Pentagonu. Medzi ďalších spojencov patria OpenAI, Oracle aj Palantir Technologies. Ako ďalej informuje JSJ, Anduril patrí k hlavným uchádzačom, ktorí by mali pracovať na Trumpovom štíte Golden Dome, ktorý by mal Spojené štáty ochrániť pred hrozbami.
Luckey sa považuje za kontroverznú osobu, ktorý sa netajil svojimi politickými preferenciami. Počas prezidentskej kampane podporoval Trumpa napríklad tak, že daroval 10 000 dolárov skupine, aby vytvárala satirické billboardy proti Hillary Clintonovej. V roku 2017 bol za to zo spoločnosti Meta vyhodený.
Čítajte viac z kategórie: Aplikácie
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú

Zatiaľ čo Európa míňa miliardy v USA, Švédi postavili stíhačku s motorom Volvo pre reálnu vojnu

Prvé dojmy Najväčšia filmová udalosť roka dorazila. Avatar ukázal vizuálny extrém, no Cameron sa odmieta poučiť

Máš doma starý a pomalý notebook? 5 jednoduchých a lacných úprav do 100€ mu dá druhý život

Jeden z najlepších filmov 2025 prichádza online aj s dabingom. Ukázal smutný paradox

Energetický prevrat je na dosah: Európsky štát našiel masívne ložisko, je v ňom 43 miliónov ton vzácnej suroviny
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Vykoľajený vlak na čas ochromil frekventovanú trať. Železnice SR reagujú
PREMIUMMichal Strnad s majetkom 13,6 miliardy eur: „Chcem vybudovať najväčšiu firmu obranného priemyslu v Európe“

Prvý prípad superchrípky na Slovensku potvrdený. Výskyt v populácii je vyšší, predpokladajú hygienici

Prvá tajná operácia svojho druhu. Ukrajinské sily zničili ruskú ponorku za stovky miliónov € (VIDEO)

Tvrdý zásah pre živnostníkov v roku 2026. Tisíce SZČO stoja pred životným rozhodnutím
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Hovorí o ňom celý internet. Nový sci-fi seriál rozpútal šialenstvo, ukazuje desivú realitu
- Diesel je mŕtvy. Scania vyvinula prvý 60-tonový kolos 8×4 s ultimátnym pohonom
- Prevezie 2 000 ľudí bez jedinej kvapky paliva. Najväčšia loď sveta s týmto pohonom prešla skúškou
- Zdrvujúca slovenská novinka zbúrala Netflix. Porazila aj hollywoodsky hit za 200 miliónov
- Ľudstvo je o krok bližšie k neobmedzenej energii. Európania vyvinuli „zázračné“ zariadenie
-
- Diesel je mŕtvy. Scania vyvinula prvý 60-tonový kolos 8×4 s ultimátnym pohonom
- Spojenec Slovenska dostal ultimátnu zbraň. „Dračiemu ohňu“ neunikne ani jedna raketa, zasiahne aj mincu
- Zdrvujúca slovenská novinka zbúrala Netflix. Porazila aj hollywoodsky hit za 200 miliónov
- Musk po vyše 20 rokov zmenil názor, SpaceX prichádza na akciový trh so šialenou hodnotou
- Hovorí o ňom celý internet. Nový sci-fi seriál rozpútal šialenstvo, ukazuje desivú realitu
-
- Uniklo 90 miliárd litrov vody a nikto si to nevšimol. Vedci hovoria o nevídanej sile Zeme
- Vyspelá európska krajina otáča o 180 stupňov. Po 40 rokoch ide naštartovať jadrovú energiu
- Vedci otvorili strom a ostali bez slov. Skrýval nový svet, ktorý roky tajne ovplyvňuje klímu
- Čína ostala v šoku. Západ našiel spôsob, ako ukončí jej monopol na kritickej surovine
- Obrovská zmena pri jazdenkách. Lacné autá padajú, Slováci si zamilovali niečo lepšie (PREHĽAD)
Známa automobilka pochovala elektrické nákladiaky. Smeruje k hybridom a menším elektromobilom
Zlom v EÚ: Spaľovacie motory po roku 2035 nezmiznú. Nový balík umožní ich prežitie
Elon Musk prepisuje dejiny. Výška jeho majetku vyráža dych, vďačí za to jednej veci
Zostrihaný prejav spustil peklo. Trump od BBC žiada likvidačné odškodné
Poliakom došla trpezlivosť. Vyvíjajú štátnu aplikáciu na nahlasovanie podozrivých situácií
Obrovská fraška Muskovej AI. O teroristickom útoku v Sydney používateľom surovo klamala
Tvrdý bankrot a milióny ľudí v neistote. Slávny výrobca vysávačov skrachoval
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Vykoľajený vlak na čas ochromil frekventovanú trať. Železnice SR reagujú
PREMIUMMichal Strnad s majetkom 13,6 miliardy eur: „Chcem vybudovať najväčšiu firmu obranného priemyslu v Európe“

Prvý prípad superchrípky na Slovensku potvrdený. Výskyt v populácii je vyšší, predpokladajú hygienici

Prvá tajná operácia svojho druhu. Ukrajinské sily zničili ruskú ponorku za stovky miliónov € (VIDEO)

