Šéf Facebooku Mark Zuckerberg sa snažil uistiť skeptické americké úrady, že firmou plánovaná digitálne mena bude dobrou voľbou, ​​ktorá by mohla znížiť náklady na elektronické platby a pomôcť ľuďom sa viac zapojiť do globálneho finančného systému. Uistil, že Facebook nepodporí spustenie meny, ak neupokojí všetky obavy amerických regulátorov, napísala agentúra Reuters.

Facebook predstavil plán vlastnej digitálnej meny Libra tento rok v júni. Spoločne s partnermi vytvoril pre správu projektu Asociáciu Libra sídliacu vo Švajčiarsku, ktorá má projekt podporovať. Má celkom 21 členov, vrátane firiem rizikového kapitálu a neziskových organizácií. Niekoľko významných partnerov, ako Mastercard, Visa, PayPal a eBay, sa ale už z projektu stiahlo.

Demokratická poslankyňa Maxine Watersová už skôr požiadala, aby bolo zastavené spustenie Libry plánované na rok 2020. Navrhla tiež zákon, ktorý by technologickým firmám bránil vstúpiť do sektora finančných služieb. Dnes sa Zuckerberga vypytovala na kroky Facebooku v boji proti dezinformáciám a ovplyvňovaniu voličov pred prezidentskými voľbami v USA, ktoré sa uskutočnia v roku 2020.

V pondelok firma oznámila, že odstránila sieť ruských účtov zameraných na amerického voliča na Instagrame, ktorý Facebooku patrí.  Republikánska poslankyňa Ann Wagnerová sa Zuckerberga spýtala, prečo niekoľko významných spoločností nedávno projekt opustilo. Zuckerbergovi, ktorý si na dnešné vypočutie pred výborom pre finančné služby vzal oblek a kravatu, na okamih došli slová, potom poznamenal, že je to riskantný podnik.

Plány Facebooku na novú digitálnu menu vyvolali znepokojenie medzi politikmi, regulátormi a centrálnymi bankármi v USA aj v Európe. Obávajú sa vplyvu na finančnú stabilitu a menový systém i radu ďalších rizík, ako je možnosť prania špinavých peňazí. Francúzsko, Nemecko a Taliansko spoločne pripravujú opatrenia, ktoré by v EÚ používanie Libry zabránila. Šéf Facebooku sa naposledy objavil v Kongrese vlani v apríli, keď desať hodín zodpovedal na otázky v súvislosti so škandálom konzultačnej firmy Cambridge Analytics, ktorá zneužila údaje o používateľoch na zasahovanie do amerických prezidentských volieb.

Škandál poškodil imidž Facebooku vo Washingtone a vyvolal medzi zákonodarcami obavy, že mu nemožno veriť ani v prípade zamýšľanej globálnej digitálnej meny pre jeho 2,4 miliardy používateľ. Zuckerberg uznal chyby, ale uviedol, že by zákonodarcovia nemali Libre brániť. Celý projekt má sídlo vo Švajčiarsku, a to podľa neho pomôže znížiť náklady na globálne platby.

Za Facebook má projekt Libry na starosti David Marcus, ktorý vystúpil v Kongrese v júli. Minulý týždeň novinárom povedal, že Zuckerberg nemôže urobiť v mene Libry významné záväzky, pretože Facebook už tento projekt nekontroluje. Pod kontrolou ho má práve Asociácie Libra, ktorá vznikla 14. októbra a je riadená podľa švajčiarskych zákonov. Väčšina rozhodnutí tak bude vyžadovať súhlas väčšiny členov asociácie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú