Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ochrana súkromných údajov sa stáva čoraz diskutovanejšou celosvetovou témou. V súčasnosti existuje viacero dostupných služieb, ktoré ponúkajú lepšiu ochranu súkromia či šifrované správy. Facebook v poslednej dobe viackrát čelil rôznym obvineniam , ktoré súviseli práve so slabou ochranou či kradnutím údajov.

Generály riaditeľ spoločnosti, Mark Zuckerberg sa preto rozhodol zmeniť stratégiu spoločnosti, ktorá svoju pozornosť venuje hlavne šifrovaným správam a dočasnej komunikácii, informuje internetový portál The Verge. Po novom tak bude šifrovanie predstavovať kľúčovú úlohu a Facebook je kvôli tomu dokonca ochotný podstúpiť riziko zákazu v určitých krajinách.

Snaha získať naspäť stratenú dôveru

Táto taktika je predovšetkým reakciou na viaceré škandály v minulosti, po ktorých podľa Zuckerberga množstvo používateľov stratilo dôveru v bezpečnej komunikácii. Napraviť by to mali nové plány Facebooku, vďaka ktorým si ľudia budú istí tým, že ich komunikácia na sociálnych sieťach zostane úplne bezpečná. Podľa Zuckerberga je to budúcnosť Facebooku a verí, že ľuďom to výrazne pomôže a obnoví možno aj stratenú dôveru.

Na dosiahnutie tohto cieľa by mal dopomôcť systém šifrovania end-to-end, ktorým disponuje napríklad WhatsApp a vďaka nemu je zaručené, že obsah komunikácie nemá k dispozícii samotný Facebook, ani žiadna tretia osoba. Dôležitý bod predstavuje aj interoperabilita, ktorá súvisí s prepojením viacerých platforiem.

Prečítajte si tiež!
Huawei sa proti rozhodnutiam Spojených štátov bráni novou žalobou

V neposlednom rade pre lepšie zabezpečenie ochrany súkromia Facebook nebude ukladať dáta v krajinách so slabou reputáciou ľudských práv, v ktorých dochádza k častému porušovaniu. Navyše je plánované aj kompletné vymazanie správ po určitom čase. Časový rámec, v ktorom sa stane Facebook bezpečnejší zatiaľ nie je známy, no na dosiahnutie tejto vízie bude podľa Zuckerberga Facebook potrebovať niekoľko rokov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú