Najväčšia sociálna sieť sveta v minulom roku napáchala mnoho prešľapov proti svojim používateľom, o ktorých neoprávnene zbierala citlivé informácie. Ani tento rok sa ale pre spoločnosť nezačal najlepšie a na svetlo sveta sa dostal ďalší škandál, v ktorom je tento gigant znova zapletený do sledovania ľudí. Podľa odhalení mal tentokrát Facebook ľuďom platiť za špehovanie ich smartfónov pomocou špeciálnej aplikácie, ktorá mala plný prístup k všetkým údajom.

Za predošlý rok sa Facebook previnil voči svojim používateľom viac než dosť a teraz prichádzajú ďalšie znepokojujúce správy. Miesto toho, aby táto sociálna sieť prestala, alebo aspoň výraznejšie obmedzila sledovanie ľudí, začala im za to platiť. Portál TechCrunch odhalil podozrivé praktiky spoločnosti, ktorá teraz umožnila dobrovoľníkom vstup do výskumného programu, v ktorom boli ich smartfóny sledované aplikáciou Facebook Research, za čo dostávali odmenu vo výške 20 dolárov.

Facebook zbiera údaje o ľuďoch aj naďalej

V programe spoločnosti nazvanom ako „Project Atlas“ vyžadovala aplikácia plný prístup do systémov Android a iOS, kvôli čomu bolo potrebné jej udeliť tzv. „root práva“, s ktorými bolo možné zbierať množstvo rôznych údajov. Aplikácia Facebook Research sa však až nápadne podobá na titul, ktorý prednedávnom vyradil Apple zo svojej ponuky v App Store kvôli porušovaniu pravidiel a zásad o ochrane osobných údajov.

Facebook sa však tentokrát rozhodol preskočiť virtuálne obchody a aplikáciu používateľom inštaloval priamo do smartfónov. Navyše, tento titul preskúmal aj odborník, ktorý odhalil, že spoločnosť si nedala ani len námahu, aby premenovala názvy funkcií z pôvodnej aplikácie Onavo. Hoci Facebook tieto tvrdenia popiera, súbory v aplikácii hovoria jasne, a to že boli pravdepodobne len skopírované zo zakázaného titulu.

Nenechaj si ujsť
Ako Facebook sleduje používateľov aj pri vypnutej lokalizácii

Takéto správanie môže pritom ešte viac zhoršiť vzťahy medzi Apple a Facebookom, ktoré boli v minulosti naštrbené práve kvôli ochrane osobných údajov. Podľa všetkého sa teraz aplikácia Facebook Research sústredí najmä na skúmanie toho, aké aplikácie ľudia používajú, vďaka čomu môže spoločnosti odosielať cenné dáta, ktoré môžu byť následne ďalej využité.

Nezmyselné tvrdenia majú upokojiť verejnosť

Ďalším znepokojujúcim zistením je fakt, že sociálna sieť v tomto programe zbierala osobitne aj údaje o maloletých používateľoch vo veku od 13 do 17 rokov. Pri prihlasovaní bol potrebný súhlas rodiča, no zaškrtávacie políčko mohol schváliť prakticky ktokoľvek.

Rovnako ako mnoho iných spoločností, aj my sme pozvali ľudí, aby sa zúčastnili nášho výskumu, ktorý nám pomáha identifikovať rôzne veci a robiť ich lepšie. Tento výskum je zameraný na to, aby pomohol Facebooku pochopiť ako ľudia používajú ich smartfóny a poskytli sme rozsiahle informácie o druhu dát, ktoré zhromažďujeme a ako budú využité. Tieto informácie nezdieľame s nikým iným a ľudia môžu z programu kedykoľvek odísť.“ – vyjadril sa hovorca spoločnosti pre portál Business Insider.

Facebook tak odhalil, že sa podieľal na tomto programe, no zistenia redaktora portálu BuzzFeed News sa líšili od tvrdení spoločnosti. Podľa informácií mala aplikáciu tohto prieskumu spravovať spoločnosť Applause, pričom pri prihlasovaní do programu nie je ani zmienka o tom, že údaje budú odosielané Facebooku.

Do celého systému sa môže pritom zapojiť ktokoľvek, no podmienkou je pozvánka od aktívneho účastníka programu. Takáto pyramídová hra s citlivými údajmi ľudí tak má fungovať len preto, aby údajne spoločnosť pochopila ako ľudia používajú smartfóny. Je priam až neuveriteľné ako ďaleko dokázal Facebook pri zbieraní osobných informácií zájsť a kto vie, aké sú budúce plány spoločnosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom