banner-nubia-z11
V prípade, že pravidelne využívaš služby spoločnosti ZSSK a prepravuješ sa výhradne vlakom, tak ťa rozhodne poteší nasledovná správa. Táto národná spoločnosť totižto dnešným dňom započala modernizáciu Wi-Fi pripojenia v jednotlivých vlakoch. Vylepšené Wi-Fi pripojenie má byť zo samého začiatku testované len v 20 vagónoch medzinárodnej dopravy, no ak testovacia fáza dopadne podľa predstáv, môžeme očakávať rozšírenie projektu.

Podľa oficiálneho vyjadrenia Železničnej spoločnosti Slovensko súčasne využívané Wi-Fi pripojenia nestačia vysokým nárokom a očakávaniam cestujúcich, ktorí s kvalitou ponúkaného internetu jednoducho nie sú spokojní. Niet sa čomu čudovať, veď pôvodné riešenie Wi-Fi pripojenia bolo do vagónov inštalované už pred ôsmimi rokmi. Bolo tak len otázkou času, kedy príde k zmene, ktorá oficiálne začína dnešným dňom. Táto zmena má byť technologickým posunom o niekoľko technologických generácií vpred a bude sa sústrediť na zvýšenie kvality, ako aj potenciálu ďalšieho rozvoja. Patrik Horný, predseda predstavenstva spoločnosti a riaditeľ úseku ekonomiky, sa k modernizácii vyjadril nasledovne.

ZSSK-1zdroj fotografie: Slovakrail

„Ak chceme v ZSSK reálne súťažiť s cestnou dopravou a súkromnými konkurentmi, technologická vyspelosť ponúkaných služieb tomu musí zodpovedať. Internetové pripojenie, ktoré stačilo pred ôsmimi rokmi, je dnes zúfalo zastarané a cestujúci sa naň oprávnene sťažujú. Pokiaľ chceme naplniť naše ambiciózne ciele v raste prepravených ľudí a tržieb, musíme investovať.

Pri testovacej fáze bude použité riešenie od výrobcu Huawei, ktoré v mnohých smeroch prekračuje súťažné podmienky a jeho montáž zabezpečí spoločnosť WDS Solution. Nové riešenie Wi-Fi pripojenia v jednotlivých vagónoch prináša výhody v podobe vyššieho počtu použiteľných SIM kariet, menších fyzických rozmerov zariadení, ako aj interného harddisku pre poskytovanie nových služieb cestujúcim. Vďaka tejto zmene bude môcť internetové pripojenie naraz v jednom vagóne využívať viac ako 100 cestujúcich, a to bez zmeny kvality dodávaného signálu.

hauwei-agile-gateway-do-vlakov

Huawei router, ktorý bude montovaný do vlakov

zdroj fotografie: Huawei

Vyšší počet použiteľných SIM kariet je v dnešnej dobe doslova nevyhnutný, nakoľko je pre dostatočnú kvalitu potrebné využiť SIM karty minimálne od troch slovenských a dvoch zahraničných operátorov pri medzinárodnej doprave. Ak testovanie dopadne podľa očakávaní, tak bude vyhlásená verejná súťaž na montáž novej technológie do 200 ďalších vagónov.

Pôvodné riešenie

Nové riešenie (Huawei)

Značka zariadenia

Draytek Vigor

Huawei

WiFi štandard

802.11n (cca 300 Mbps)

802.11ac (cca 1 Gbps)

Počet súčasne pripojených WiFi klientov

?

128

Počet Wifi streamov na vagón (MIMO)

1

3

Počet pozícií pre SIM

3

8

Počet 3G/4G modemov

1 (2 x USB pre pripojenie externého modemu)

4

Využitie viacerých LTE liniek (operátorov)
súčasne

Áno (Loadbalancing)

Áno (Loadbalancing)

Počet inštalovaných 3G/LTE antén

4

8

Prevádzková teplota (stupeň celzia)

od 0 do 45

od -25 do +70

Rozmer LTE smerovača

241 mm x 165 mm x 44 mm

280 mm x 200 mm x 44 mm

Podpora železničných štandardov

N/A

EN50121-3-2 Rail – Apparatus for
Rolling Stock
EN50124-1
EN 50155 Rail – Electronic
Equipment on Rolling Stock Class
TX (EMC, Environmental)
EN 61373 Rail – Environmental,
Shock and Vibration

Krytie

N/A

IP54

Lokálne úložisko dát (poskytovanie lokálneho obsahu – web, video, …)

N/A

128 GB SSD disk (možný
upgrade do 1 TB)

Podpora lokalizácie GPS

N/A

Áno (vstavaný GPS modul)

Podpora napájanie cez Ethernet (možnosť pripojenia dalších zariadení bez nutnosti použitia napájacieho zdroja)

N/A

4 x PoE ethernet na oboch
zariadeniach

Možnosť základného ovládania LTE smerovača pomocou SMS správ

N/A

Áno

Zdroj: ZSSK

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP