Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Európska vesmírna agentúra ukončila vyšetrovanie zlyhania rakety Vega C, ku ktorému došlo 20. decembra minulého roku a ako spomína portál SpaceNews, za stratu drahej rakety zrejme mohol komponent pochádzajúci z Ukrajiny. Ukrajina teraz vydala vlastné stanovisko a rozhodla sa brániť svoju česť, závery sú podľa nej predčasné.

Požiadavky údajne splnila

Štátna vesmírna agentúra Ukrajiny (SSAU) v tlačovej správe vysvetľuje, že spoločnosť Južnoe dodala požadované komponent so stanovenými parametrami a predpokladá, že došlo k predčasnému ukončeniu vyšetrovania. Nie je podľa nich vylúčené, že v skutočnosti stojí za zlyhaním iný komponent a že situácia môže vyžadovať dodatočný výskum a podrobnejšie prešetrenie.

Podľa SpaceNews oficiálni predstavitelia na brífingu vyhlásili, že kritériá neboli správne a chyba sa neprejavila počas testov či predošlého letu kvôli tomu, že vtedy komponenty prekonávali potrebné kritériá. V prípade decembrového štartu však boli prakticky presne v súlade s požiadavkami, ktoré, ako sa ukázalo, nepostačovali.

ESA

SSAU dodáva, že výsledky vyšetrovania nenechávajú priestor na diskusiu a vrhajú tieň na reputáciu vesmírneho priemyslu na Ukrajine. Na raketách Vega C sa nachádza viacero komponentov z Ukrajiny, ktorá je v tomto priemysle pomerne známym aktérom.

Najznámejším moderným výtvorom Ukrajiny pre vesmír sú rakety Antares, ktorú chcú Spojené štáty zbaviť ruských raketových motorov.

Raketa Antares dokáže dopraviť na nízku obežnú dráhu Zeme 8 ton nákladu a skladá sa z dvoch alebo troch stupňov – podľa zvolenej konfigurácie. Aj keď používa ruské motory RD-181, v službe je len od roku 2013 a do vesmíru vynáša kozmické lode Cygnus, ktoré sú používané pre dopravu zásob či vedeckých experimentov na ISS.

ESA chce ďalej spolupracovať

Zlyhanie rakety nie je príliš vzácne a to obzvlášť v prípade triedy Vega, ktorá má za sebou niekoľko skutočne nepríjemných zlyhaní. Európska vesmírna agentúra vo svojom vyhlásení potvrdila, že je odhodlaná viac než kedykoľvek predtým pokračovať v spolupráci s Ukrajinou na spoločných vesmírnych projektoch a výsledky vyšetrovania sa nesnažia krajinu obviňovať.

ESA tiež dodáva, že sa snaží v prípade rakiet Vega čoraz menej spoliehať na dodávateľov mimo samotnej agentúry, komponenty sa snaží nahrádzať „domácimi“ výrobkami.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú