Britská armáda predstavila nový krok smerom k väčšej bezpečnosti vo vojenských operáciách, ktorým je robotický systém WEEVIL. Ten dokáže premeniť štandardné obrnené vozidlá na autonómne odmínovacie stroje. Namiesto toho, aby vojaci riskovali životy priamo v mínových poliach, teraz môžu riadiť vozidlo na diaľku z bezpečnej vzdialenosti.

Cieľom inovácie je nielen chrániť životy, ale aj zrýchliť a zefektívniť vojenské operácie v oblastiach zamorených mínami, aké sa dnes bežne objavujú napríklad aj na Ukrajine. Na tému upozornil portál InterestingEngineering.

WEEVIL otvára bezpečné cesty v mínových poliach

Systém WEEVIL vznikol v spolupráci s Defence Science and Technology Laboratory (Dstl) a britskou firmou Pearson Engineering. Oproti súčasným riešeniam, ako je obrnené vozidlo TROJAN, ktoré vyžaduje trojčlennú posádku priamo v nebezpečnej zóne, WEEVIL umožňuje jedinému operátorovi riadiť celú akciu z bezpečia.

Súčasný prototyp je integrovaný na bojové vozidlo Warrior a je vybavený širokou mínovou radlicou, HD kamerami a diaľkovým ovládaním. Flexibilná konštrukcia systému zároveň dovoľuje jeho montáž na viaceré typy obrnených vozidiel.

Na testovacej dráhe v Newcastli bol WEEVIL nasadený na simulované mínové pole, kde potvrdil svoje schopnosti, pričom vytvoril bezpečný priechod cez potenciálne nebezpečný terén a to všetko bez potreby priamej ľudskej prítomnosti. Tento prístup je obrovským posunom v oblasti vojenskej bezpečnosti, keďže podľa Lukea Pollarda, ministra ozbrojených síl, „tento systém dokáže čeliť smrteľnej hrozbe mín aj v najnáročnejšom prostredí, pričom ho môžu vojaci ovládať z diaľky.“

Aktuálne prebiehajú ďalšie testy, ktoré majú za cieľ vyladiť výkon a spoľahlivosť systému pred jeho plným nasadením. V čase, keď rastie používanie protitankových a protipersonálnych mín, je podobná technológia kľúčová pre zvýšenie mobility aj bezpečnosti ozbrojených síl.

Od mínových polí po jadrové havárie

Inovácia v podobe WEEVIL je len súčasťou širšieho vládneho plánu s názvom „Plan for Change“, ktorého cieľom je podpora nových technológií a autonómnych systémov. Od roku 2025 má 10 % rozpočtu ministerstva obrany smerovať práve do vývoja takýchto pokročilých zariadení.

Okrem armádnych projektov vláda podporuje aj civilné využitie autonómnych systémov vďaka čomu napríklad tím Oxford Dynamics a ďalšie britské inštitúcie získali vyše 2 milióny libier na vývoj robotickej flotily, ktorá má zasahovať v nebezpečných prostrediach, ako sú oblasti zasiahnuté rádioaktivitou či chemickými zbraňami.

Dtsl/screenshot/Youtube

Jedným z výsledkov je aj robot Strider, vybavený infračervenými senzormi, radarom a lidarom, ktorý dokáže identifikovať a zaobchádzať s kontaminovanými objektmi aj mimo dohľadu operátora. Tieto technológie môžu v budúcnosti pomôcť napríklad pri haváriách podobných incidentu s novičokom v Salisbury v roku 2018. Či už ide o bojové zóny alebo civilné krízové situácie, autonómia sa čoraz viac ukazuje ako kľúčový prvok bezpečnosti budúcnosti.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP