Už čoskoro sa dočkáme ďalšej linuxovej distribúcie, ktorá bude predinštalovaná na notebookoch známeho výrobcu. Konkrétne ide o značku Lenovo, ktorá bude v niektorých svojich modeloch ponúkne predinštalovanú Fedoru, informuje oficiálny web FedoraMagazine.

Ide o pilotný program spoločnosti Lenovo pod názvom Linux-Fedora Edition. Špecializovaný tím Lenova zatiaľ spolupracuje s ľuďmi zo spoločnosti Red Hat, ktorá stojí za Fedorou, aby sa ubezpečili, že nadchádzajúca verzia Fedora 32 je pripravená na implementáciu do notebookov. Lenovo navyše dodržiava existujúce ochranné známky a zásady otvoreného zdroja Fedory.

Inštalačný proces Fedory má byť čoraz jednoduchší, no stále je prekážkou pre technicky menej zdatných ľudí. Počítače Lenovo s predinštalovanou Fedorou (popri možnosti mať aj Windows 10) tak pomôžu tento systém dostať medzi väčšiu skupinu používateľov. Linuxové distribúcie bývajú na európskom trhu predinštalované len výnimočne, častejšie však ide o oveľa známejšie Ubuntu, dodáva portál Fossbyte.

Ako už bolo vyššie spomenuté, za Fedorou stojí firma Red Hat, ktorá už patrí pod IBM. Na Fedore však spolupracujú s komunitou, pričom k dispozícii je až 5 základných edícii. Workstation pre osobné počítače, Silverblue s novou architektúrou, pre serverové nasadenie, IoT verzia a CoreOS pre kontajnerové riešenia.

Lenovo bude Fedoru ponúkať na drahších modeloch ThinkPad P1 Gen2, ThinkPad P53 a ThinkPad X1 Gen8, no dostupnosť sa v budúcnosti môže rozšíriť aj na ďalšie modely.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom