Po dvoch mesiacoch od odobratia prvej vzorky horniny na Marse sa roveru Perseverance podarilo získať už tretiu vzorku, v ktorej tentokrát prekvapivo našiel minerál, aký sa vyskytuje aj na Zemi, informovala NASA na Twitteri. V malej vzorke odobranej 15. novembra, ktorá bola umiestnená do titánovej tuby, bol nájdený olivín, podotkol portál Space. Vedci začali skúmať ako sa tam mohol dostať alebo vytvoriť.

NASA našla na Marse olivín

Marťanský rover Perseverance v poslednom čase skúma južnú oblasť Sétah, v ktorej sa podľa vedcov môžu nachádzať unikátne minerály. Práve pomocou získaných vzoriek z tejto oblasti môžu bližšie porozumieť dávnej histórii planéty a tomu, čo sa na nej odohrávalo v minulosti. Rover odoberá vzorky z vrstvených skál, ktoré mohli vzniknúť jedine vplyvom vody.

NASA/JPL-Caltech

V oblasti Sétah sa pritom takýchto skál nachádza veľké množstvo, kvôli čomu sa na nich vedci zamerali. Lokalita je súčasťou dávneho krátera Jezero, u ktorého bolo potvrdené, že v dávnej histórii obsahoval množstvo vody. Vrstvy skál v tejto oblasti tak postupom dlhého času „obrúsila“ voda a okrem toho sa mohla pričiniť aj práve pri vzniku rôznych minerálov.

„Ďalší malý kúsok Marsu, ktorý si vezmem so sebou. Moja najnovšia vzorka je z horniny nabitej zelenkastým minerálom olivínom a v mojom vedeckom tíme existuje niekoľko nápadov o tom, ako sa tam dostal,“ uviedla NASA na oficiálnom Twitteri rovera Perseverance.

Nájdeme ho aj na Slovensku

Olivín je žltozelený až olivovo zelený minerál, neraz označovaný za polodrahokam, ktorý patrí do skupiny kremičitanových minerálov. Na Zemi sa tento minerál našiel najmä v náleziskách v USA, Brazílii, Egypte, Kanade či Rusku. Vyskytuje sa aj na Slovensku, kde ho možno nájsť v okolí Žiaru nad Hronom alebo Sedlíc a Fiľakova.

Wikipedia

Na Zemi olivín kryštalizuje v okolí vyvretých hornín s nízkym obsahom kremíka, kvôli čomu je obsiahnutý prevažne v hornom zemskom plášti. Okrem toho ho NASA v minulosti našla napríklad aj na asteroide Vesta, kde ho odhalila sonda Dawn. Prítomnosť olivínu na Marse však zatiaľ ostáva pre vedcov záhadou.

NEPREHLIADNI
Na Marse bolo obrovské jazero a rieky plné vody. Rover Perseverance poslal detailné fotografie

V najbližšej dobe by však mali odborníci prísť s hypotézami, ako sa mohol tento minerál na Mars dostať alebo ako sa tam mohol vytvoriť. Vďaka tomuto objavu však môžu vedci lepšie pochopiť dávnu minulosť približne 45-kilometrového krátera Jezero, ktorý podľa doterajších predpokladov na Marse vyschol pred 3,5 miliardami rokov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP